4 nutricionističkih savjeta za zdravu trudnoću
1. Prilagodite prehranu mjesecu trudnoće
Trudnoća u prvim i posljednjim mjesecima nije ista. Na početku se često javljaju mučnine i povraćanje, pa je poželjno birati hranu koja ne izaziva mučninu. To su bademi, dvopek, krekeri, čaj od metvice. Tijekom trudnoće, može se javiti opstipacija, iu tom slučaju u organizam unosite namirnice bogate vlaknima, ali i dovoljnu količinu tekućine.
Trudnička prehrana po tromjesečjima
2. Birajte zdrave namirnice, izbacite slatkiše i gazirano
U zdrave namirnice spadaju brokula, cvjetača, rajčica, patlidžan, tikvice, kelj, špinat, mahune, grašak, slanutak, sezonsko voće u umjerenim količinama. U prehranu uvrstite pileći i pureći file i batak bez kožice, mladu nemasnu teletinu i junetinu, oslić i pastrvu, kruh od proklijalog zrna žita, mlijeko i mliječne proizvode s niskim udjelom masnoće. Kada su ulja u pitanju, odaberite maslinovo ili ono od koštice grožđa. Izbjegavajte slatkiše, previše voća i gazirana pića. Također, ne preporučuje se niti konzervirana hrana, preslana i previše masna, jer je visoki krvni tlak također česta pojava u trudnoći.
3. Ne jedite za dvoje
Iako u trbuhu nosite bebu koja se hrani namirnicama koje unosite, ne trebate jesti duple porcije, već prilagoditi prehranu svom trenutnom stanju. Manjim, a češćim obrocima nećete opterećivati probavne organe, a imat ćete dovoljno energije tijekom cijelog dana. Ovakvom prehranom, kontrolirati ćete razinu šećera u krvi, što je od velike važnosti kod pojave gestacijskog dijabetesa. On se kod nekih trudnica javlja u posljednjem tromjesečju, a nestaje nakon poroda.
Tijekom trudnoće tijelo žene traži samo 250 kalorija više
4. Odgovorno uzimajte dodatke prehrani i lijekove
Pored uravnotežene prehrane, vodite računa o unosu multivitamina i minerala koji su posebno napravljeni za trudnice. Dodatke koji nadopunjuju prehranu, možete pronaći u svakoj ljekarni, ali se prethodno naravno savjetujte s ginekologom. Lijekove koristiti samo po savjetu liječnika.