3 stvari koje morate napraviti ako želite zatrudnjeti
Trudnoća je posebno stanje u kojem morate paziti i na sebe i na nerođeno dijete kako bi sve bilo u redu. Postoje neke natuknice kojih se trebate držati kako ne bi bilo većih problema. Jedna od njih je i zdrava priprema za trudnoću. Donosimo vam par stvari na koje je važno obratiti pažnju ako želite zatrudnjeti, kao dio pripreme za trudnoću:
1. Uzimajte folnu kiselinu
Folna kiselina može spriječiti da se dijete rodi sa spinom bifidom, kao što i sprječava druge malformacije neuralne cijevi kod novorođenčeta. Osim zbog izbjegavanja porodiljnih defekata djece, važna je i njena uloga u kasnijem razvitku ploda. Žene bi trebale uzimati folnu kiselinu u količini od 400 mcg/dnevno bar tri mjeseca prije trudnoće.
"Ako se ne konzumira zelena masa kao blitva, špinat, grašak i brokula, koja je bogata folnom kiselinom, treba ju dodavati u obliku dodatka prehrani", savjet je nutricionista Ignaca Kuliera. Nutricionistica Darija Vranešić Bender savjetuje da sve žene u reproduktivnoj dobi te one koje planiraju trudnoću ili trudnice u ranom razdoblju trudnoće, barem od 4. tjedna, svakodnevno uzimaju folnu kiselinu.
Pročitajte o važnosti folne kiseline i koje je namirnice sadrže
Obavezno na jelovniku kada želite zatrudnjeti
2. Pazite na težinu
Pretilost je povezana s većom mogućnošću komplikacija u trudnoći, poput gestacijskog dijabetesa. Prekomjerna težina je usko povezana s tzv. metaboličkim sindromom koji je i povezan s težim začećem.
"Pretilost ili prekomjerna tjelesna masa svakako nepovoljno djeluje kako na sposobnost začeća, tako i na održanje, odnosno povećanje komplikacija u trudnoći", upozorava ginekolog Erden Radončić. Teško je izgubiti kilograme kad ste trudni, kao i što je moguće da na kraju izbacite hranjive i važne namirnice. Bilo bi idealno da vam je prije trudnoće indeks tjelesne mase (BMI) manji od 30.
Pročitajte koje je idealna težina za začeće
Utječe li pretilost na mogućnost začeća?
3. Ako pušite, probajte prestati
Pušenje u trudnoći povećava šanse da je beba rođena s niskom porođajnom težinom, mogućnost pobačaja i mrtvorođenog djeteta, izvanmaterične trudnoće, prerani porod. Ako planirate trudnoće, bilo bi dobro da prestanete pušiti.
"Već je dugo poznato da pušači oba spola imaju smanjenu plodnost. Smatra se da je kod pušača sposobnost začeća skoro 30 posto manja u odnosu na nepušače", kaže specijalistica pulmologije Sanja Popović-Grle.
U Hrvatskoj puši više od 25 posto trudnica
Pročitajte naš potpuni vodič za zdravu trudnoću