Utapanje je drugi najčešći uzrok smrti djece u Hrvatskoj, a između 40 i 70 posto djece ne zna plivati

Unsplash+
U povodu Svjetskog dana prevencije utapanja Hrvatski Crveni križ u ponedjeljak je objavio da u zemlji godišnje prosječno od slučajnog utapanja i iznenadnih srčanih zastoja u vodi umre 85 osoba, a utapanje je, nakon prometnih nesreća, drugi uzrok smrti djece u Hrvatskoj.
Vidi originalni članak

Iako nam se ponekad ne čini da su brojke tako velike, te su brojke zapravo nemilosrdne. A one pokazuju da je utapanje drugi najčešći uzrok smrti djece u Hrvatskoj. Više djece pogine samo u prometnim nesrećama. Iako je Hrvatska mediteranska zemlja i nešto čime se najviše ponosimo je naše more, kao i ostale vode kojima se divimo, brojke djece neplivača su velike - između 40 i 70 posto djece ne zna plivati. 

Jedva ga je izvukao Mali-veliki heroj: Osmogodišnji Gabriel spasio prijatelja koji se utapao! Odrasli su mislili da se igraju…

Hrvatski Crveni križ će ove godine obilježiti Svjetski dan prevencije utapanja, 25. srpnja, pod sloganom - "Tko pliva, ne tone". "Sloganom se želi ukazati na važnost znanja plivanja, posebno među djecom. 

Nedavni tragični slučaj utapanja 12-godišnjeg dječaka poticaj je da se govori o važnosti prevencije utapanja, kao i podatak da u Hrvatskoj godišnje od slučajnog utapanja i iznenadnih srčanih zastoja u vodi umre 85 osoba. Utapanje je vodeći uzrok smrti kod djece u Hrvatskoj, odmah nakon prometnih nesreća, i jedan od pet glavnih uzroka nesretnih slučajeva u Hrvatskoj.

Ne postoji jedinstvena statistika koja bi pokazala koliko je točna neplivača u Hrvatskoj, ali iz Crvenog križa kažu kako iskustvo pokazuje da je taj broj velik. "Situacija se razlikuje od županije do županije pa tako, primjerice, u Istri ne zna plivati više od 50 posto učenika drugih razreda osnovne škole, dok u Vukovarsko -srijemskoj ne zna plivati gotovo 70 posto djece", priopćili su.

Obuka neplivača nije sastavni dio Državnog pedagoškog standarda od 2010. godine, a u praksi je ta obaveza prepuštena lokalnim zajednicama, roditeljima, klubovima i školama.

Hrvatski Crveni križ, kao organizacija koja jedina u Hrvatskoj educira spasioce i provodi preventivne kampanje i edukacije, smatra kako bi obuka neplivača trebala biti sastavni dio odgojno-obrazovnog sustava u Hrvatskoj. Nužno je uspostaviti međuresornu suradnju kako bi se izgradio nacionalni plan sigurnosti na vodenim površinama, poručili su iz Crvenog križa.

Na Svjetski dan prevencije utapanja, 25. srpnja, Crveni križ organizira prigodno događanje "Tko pliva, ne tone!" koje će biti održano na plaži Naftaplin (gradska plaža) u Poreču.

Važno, važno, važno 4 savjeta koja će spriječiti utapanje djeteta – prema stručnjacima za sigurnosti u vodi

Posjeti missMAMA