U našoj obitelji poklanjamo izlete, a ne poklone - ovo je 5 razloga zašto to činimo
Volimo rođendane, volimo torte, volimo poklončiće, volimo svjećice. Volimo Božić, volimo iščekivanje, volimo poklone. Svako dijete imat će neke svoje želje za rođendan, baš kao i za Božić. Mijenjaju se kroz godine, ovise o spolu, a nekad i o mjestu gdje dijete živi, pa i o tom što dijete posebno zanima. Nekad su ti pokloni u dogovoru s roditeljima novac, pa dijete može skupljati taj novac ili ga ujediniti, pa potrošiti na nešto skuplje.
No, što kažeš na ideju da dijete ne dobije poklone? Niti novac? Kako bi tvoje dijete to podnijelo? Ako je dijete već svjesno svoje okoline i već je dobivalo poklone, onda je velika vjerojatnost da neće lako prihvatiti činjenicu da neće dobiti poklon. Ali ako se krene s tom idejom još dok je dijete malo…
Jedna je mama u svom postu na portalu Motherly napisala kako to oni čine:
„Umjesto da razmjenjujemo stvari koje nitko od nas zapravo ne treba ili ne želi, idemo zajedno na odmor s obitelji. Umjesto da mojoj djeci kupujem gadgete, idemo zajedno na sportske događaje. Umjesto da razbijam glavu tražeći najnoviju igračku za svoje nećake, dajemo im karte za trampolin park ili godišnju kartu za zoološki vrt“, napisala je Christine Organ u svom članku.
Ispričala je kako je prvih nekoliko godina brinula da će to biti jako loše, ali da je darivanje iskustava umjesto darova samo dodatno pojačalo rođendanski duh njezine djece. Evo koje je razloge navela za ovakav odabir.
1. Iskustva potiču više zahvalnosti
Na Sveučilištu Cornell provedena je studija kojom je ustanovljeno da iako se ljudi mogu osjećati sretnima zbog materijalnih dobara, osjećaju se zahvalnijima za iskustva. Osjećamo više zahvalnosti za ono što smo učinili nego za ono što imamo, a takva vrsta zahvalnosti čini nas velikodušnijima, kažu.
Osim tog, studije su pokazale da ako dijete ima previše igračaka zapravo je manje sretno. Ona se tada manje igraju jer su rastresena i preopterećena.
2. Putovanje je dar koji ostaje zauvijek
Istraživanja pokazuju da obiteljsko putovanje može biti izvor velike sreće za djecu, te im donositi užitak godinama kasnije. Istovremeno, u ovakvom odmoru uživaju i roditelji, a gledanje fotografija s tih putovanja još dugo donosi sreću.
Ta putovanja ne moraju biti daleka niti ekstravagantna niti uključivati daleka putovanja. To može biti i jednodnevno putovanje u obližnji grad ili odlazak u lokalni muzej.
3. Iskustva umjesto darova bolja su za okoliš
Da, ovo je u potpunosti istinito. Znaš koliko je smeća obično na božićno jutro. A znaš i koliko je tih poklona vrlo kratkotrajno i možda čak pogrešno, pa ih poželiš vratiti i zamijeniti…
4. Iskustva su bolja za dječji mozak (i naš)
Studija Sveučilišta Oxford pokazala je da akademski uspjeh male djece u dobi od tri do pet godina više ovisi o njihovom kućnom okruženju i uključenosti roditelja nego o igračkama ili elektroničkim uređajima. Djeca s manje igračaka, odnosno djeca s kojima su roditelji provodili više vremena, bila su bolja u učenju novih stvari i imali bolje socijalne vještine. Dakle, nije važno što djeca imaju, već s kim komuniciraju i kako provode vrijeme. Obiteljski odmor odličan je način da provedemo vrijeme s djecom bez ometanja našeg svakodnevnog života.
5. Iskustva ne moraju biti sve ili ništa
Ako i ti i tvoje dijete volite imati nekoliko darova ispod bora i želiš gledati dijete kako odmotava svoj božićni poklon, nema problema. Neka to bude neka sitnica, neki koristan i zabavan poklon, a ostatak poklona neka bude obiteljski odmor. Naravno, sve u okviru budžeta.