Roditelji koji imaju ove 2 toksične osobine odgajaju djecu koja loše raspolažu novcem
Upravljanje novcem nije nimalo lako niti u jednoj životnoj fazi, kao niti u bilo kakvim životnim okolnostima. Ako ga imaš premalo, može se dogoditi da ga najednom imaš još manje ako ti raspolaganje novcem nije jedna od vrlina. Ako ga imaš previše (tko ikad ima previše novca?), začas možeš imati ga daleko manje, ako ne barataš kako spada novcem. A ako si roditelj, onda tvoje ponašanje prate i oni mali ljudi i usvajaju ga kao da je najbolje na svijetu.
Kao i u svemu, tako i naš model ponašanja s novcem usvajaju i naša djeca. Taj model nije uvijek, naravno, dobar. Jedna je uspješna poslovna žena, Mellody Hobson, u podcastu slavne Oprah – The Oprah Podcast – podijelila svoje iskustvo. Naime, ona je odrasla samo s majkom koja je imala niska primanja, a nije baš ispravno baratala niti onim novcem koji je imala, što je Hobson kasnije učinilo tjeskobnom.
„Stalno je vladala nestašica. Istjerali bi nas, isključili bi nam telefon. Jednom smo živjeli u napuštenoj zgradi“, prisjetila se djetinjstva Hobson, te dočarala kako je to izgledalo: „Moja bi mama kupila haljine umjesto da plati račun za struju.”
Danas kad je nekako uspjela promijeniti model koji je usvojila od svoje majke, Hobson je jedna od izvršnih direktorica tvrtke za upravljanje imovinom i objavila je bestseler - dječju knjigu „Neprocjenjive činjenice o novcu“. Danas zna i prenosi znanje o tom da pogrešne roditeljske navike mogu djecu dovesti do tog da budu pod kroničnim stresom zbog financija kasnije u životu.
Dvije navike koje su izrazito toksične ako ih roditelji imaju, te prenose djeci su:
- loše upravljanje obiteljskim novcem
- neprimjereno dočaravanje vrijednosti novca djeci
U jednom trenutku, naravno, djeca koju odgajaju i takvi roditelji, odrastu i najčešće ponavljaju loše izbore i odluke svojih roditelja, uvjereni da su to ispravni modeli, te da tako treba postupati. Jer – drukčije ne znaju.
„Ako trošite uistinu minimalno novca, vaše dijete će isto to činiti", rekla je Hobson. „Ako pretjerate, i vaše će dijete trošiti previše."
U njenom slučaju, pretjerano trošenje njezine majke u njenom djetinjstvu bilo je zbunjujuće i izazivalo stres, zbog čega se osjećala beznadno.
„To mi je stvorilo, iskreno, veliku traumu. Kad si dijete, nemaš kontrolu. Ne možeš otići naći posao. Ne možeš ništa učiniti."
Upravo zbog takvog odrastanja, Hobson je dobila motivaciju svoju karijeru potražiti u financijama.
Kako rano naučiti djecu zdravim financijskim navikama
Dobre navike koje treba naučiti svoju djecu rano uključuju razgovor o vrijednosti novca i važnosti štednje - i trošenje onoliko novca koliko se ima, rekla je Hobson.
Ona je ispričala kako je jednom svojoj djeci dala 3 dolara u gotovini i odvela ih u kupovinu, u trgovinu 'sve po dolar', gdje su morali odlučiti između kupovine slatkiša, odnosno potrošne robe, i predmeta koji ostaje, poput igračke. To im je dalo jednu perspektivu, koja im je koristila kad su kasnije posjetili Lego Store i vidjeli komplet na rasprodaji za 189 dolara, primijetila je.
Ovakav pristup je praktičan i djeci ga je lako razumjeti. Važno je koristiti činjenice kada razgovaramo o novcu pred djecom, jer to pomaže djeci da shvate da je gotovina alat koji nam pomaže da živimo život kakav želimo, a ne nešto što se obožava ili ignorira. Korištenje fizičke gotovine pred djecom također može pomoći, budući da djeca mogu imati problema s istinskim razumijevanjem vrijednosti novca kada se on pojavljuje samo kao broj na ekranu.
„Što se djece tiče, novac je na kartici, telefonu ili ga ispljune stroj, tako da je super teško objasniti da radite za to", rekla je Hobson, dodajući: „Koristite gotovinu kako bi mogli vidjeti da je konačna i da je nemate beskonačno.“