Ovih 5 društvenih vještina mogu pomoći djeci lakše sklopiti prijateljstva

Unsplash
Neki sklapaju prijateljstva lakše, neki teže. Neki u djetinjstvu teško, a kasnije daleko lakše. Neki nikad ne dođu do tog da im je lako s nekim ostvariti prijateljski odnos ili barem malo se bolje upoznati. Evo koje društvene vještine pomažu u tom.
Vidi originalni članak

Nekima je sklapanje prijateljstva mačji kašalj! Kako dođu u novu sredinu, tako nađu novog prijatelja. Bez problema prilaze, govore, što god treba. No, drugima nije tako lako. Radije bi u zemlju propali umjesto da naprave neki konkretan korak koji će ih dovesti do potencijalnog novog prijatelja.

Moraju naučiti ljubaznost Misliš da se djeca rađaju dobra, pa ih tek kasnije 'iskvarimo'? Krivo, kaže istraživanje!

Nismo svi isti, ta činjenica uvijek stoji, pa nemamo svi jednake osobine, kao niti vještine. Jednako je tako i s društvenim vještinama – neki razviju jedne, drugi druge. I to je sasvim u redu. No, neke društvene osobine su ipak poželjnije kod zbližavanja s drugom osobom, odnosno sklapanja prijateljstava.

Evo koje će društvene vještine pomoći djeci u sklapanju prijateljstava.

1. Lijepo ponašanje

Možda nam se nekad čini da je lijepo ponašanje gotovo izumrlo i da pristojnost više nije na cijeni, a povrh svega da djeca ne znaju cijeniti lijepo ponašanje. No, to, srećom, nije tako. Kad su djeca pristojna, pokazuju poštovanje prema drugima. Djeca koja imaju dobre manire ne samo da su simpatična, već im se isto tako brzo oprosti kad zabrljaju. Lijepo ponašanje i društvene vještine koje idu u kompletu s tim olakšat će djeci njihove društvene interakcije.

2. Kontakt očima

Kontakt očima je prvi i osnovni način da budete pristojni. Kad nekog gledamo u oči dok govori, to mu pokazuje da ga slušamo i da nas zanima ono što ima za reći. Zato je vrlo važno i djecu naučiti da uspostave kontakt očima, jednako koliko je važno naučiti ih reći „molim te“ i “hvala“. Kontakt očima nekad teže ostvaruju mlađa djeca ili sramežljiva djeca. No, možeš za početak poticati svoje dijete da gleda u tvoje lice ili čelo dok govoriš. Objasni djetetu da kad razgovaramo s nekim gledamo tog nekog u oči jer je važno da mu damo do znanja da ga priznajemo, da priznajemo što govori. Vježbajte to kod kuće i s vremenom bi trebalo biti ugodnije.

3. Znati se ispričati

Ne kaže ona poznata pjesma uzalud „Moglo bi bit' da je lakše umrit, nego ljudima reć' oprosti“. E, to je nešto što mnogi nikad ne shvate – značenje i snagu riječi 'oprosti'. I to je nešto što je u bilo kojoj dobi teško izgovoriti. Ispričati se znači preuzeti odgovornost za nešto što smo učinili. Također pokazuje empatiju i brigu za druge. Vježbanje isprika kod kuće i navikavanje djeteta da stvari gleda iz tuđe perspektive pomoći će mu da dođe do tog da se može iskreno ispričati u društvu, u školi, bilo gdje – ako zatreba.

4. Samokontrola

Dijete koje ne dobije ono što želi i doživi raspad sistema zbog toga nema dobru samokontrolu. Ne govorimo o toddlerima, nego puno kasnije, školarcima. Nedostatak samokontrole može se vidjeti i kod djeteta koje kaže prvu stvar koja mu padne na pamet ne razmišljajući o osjećajima druge osobe. Takve se situacije mogu dogoditi u bilo kojoj dobi. Biti u stanju zadržati kontrolu nad svojim riječima i postupcima važna je društvena vještina i poželjna u izgradnji prijateljstva.

5. Prihvaćanje riječi "ne"

Sposobnost prihvaćanja riječi "ne" pokazuje poštovanje prema drugoj osobi. Svađa može nekoga naljutiti ili povrijediti njegove osjećaje, ali ako ostanemo smireni, to ostavlja prostora za kompromis. Ako učitelj kaže djetetu da u tom trenutku ne može ići na wc, ono bi trebalo moći strpljivo pričekati. Ako te zamoli da ostanete budni do kasno iako je radni dan ili da nešto gricnete prije večere, mora naučiti kako prikladno reagirati na riječ ne. To je jedna od mnogih društvenih vještina za djecu koja im pomaže da se bolje slažu s drugima.

lijepe manire Dječji bonton: 22 jednostavna pravila koja bi sva djeca trebala znati

Posjeti missMAMA