Mame se zbog hrvatskog zdravstva boje za svoju djecu
Stanje u hrvatskom zdravstvu već je godinama jako teško, građani se žale i upozoravaju na alarmantnu situaciju. Smrt devetogodišnjeg Gabrijela Bebića iz Metkovića potresla je cijelu Hrvatsku, a roditelji se više ne osjećaju sigurno te se pitaju hoće li njihovo dijete imati sve što je potrebno ako se razboli. Mama Marija K. pitala nas je kako da se osjeća sigurno ako djeca umiru iako su ambulante i bolnice svuda oko nas.
Roditelji su dijete vodili pedijatrici i na Hitnu
Roditelji malog Gabrijela u nekoliko navrata dijete su vodili liječnicima i na kraju je preminuo od streptokokne sepse. Dječak je bio bolestan od početka prosinca. Pedijatrica mu je propisala antibiotik, a kako mu se stanje pogoršalo preko vikenda roditelji su ga odveli u Hitnu službu u Dom zdravlja Metković. Međutim, liječnici su ga pregledali i poslali kući. Roditelji su dječaka ponovno odveli na Hitnu gdje im je rečeno da se jave njegovom pedijatru. U ponedjeljak je dječaka pregledala pedijatrica koja je bila u smjeni (njegova je bila u drugoj smjeni) i zbog toga što mu je život bio ugrožen hitno ga poslala u Split. Nažalost, preminuo je utorak od streptokoknog šoka.
Njegovo stanje je bilo toliko teško da liječnici u Splitu više ništa nisu mogli učiniti. "Dječak je došao u veoma teškom stanju, stanju sepse i multiorganskog zatajenja. Referentni smo centar i imamo na raspolaganju svu medicinsku opremu. Pokušali smo sve napraviti i borili smo se za njega, no nismo ga uspjeli spasiti", izjavio je Marjan Saraga, predstojnik Klinike za dječje bolesti KBC-a Split za HRT.
Tko će snositi odgovornost ako je sustav zakazao?
"U svakom slučaju, ako bi se vidjelo da je sustav zakazao, onda je to odgovornost mene koji sam na vrhu tog sustava i drugih koji su ispod. Ne želim braniti sustav. On ima slabosti koje popravljamo. No u ovome slučaju je stvar osobne odgovornosti. S druge strane, u Metkoviću u subotu prijepodne imaju dežurstvo u laboratoriju", odgovorio je na pitanje o odgovornosti.