Kad saznaju istinu o Djedu Božićnjaku, to i nije tako dramatično kako mislimo
Nekako zapravo znaš da dolazi to vrijeme. Svakog Božića čvrsto vjeruješ u to da će još barem ove godine vjerovati, da još ne moraš gledati te suze i razočaranje, da još malo potraje ta čarolija… čarolija vjere u Djeda Božićnjaka i priču prema kojoj on u jednoj noći obiđe baš svako dijete na ovom svijetu, uđe u svačiji dom i baš svakom ostavi poklon. I znaš da je svaka brojka na rođendanskoj torti više, zapravo korak bliže ka rušenju iluzija…
No, iako bi roditelji silno htjeli da ta čarolija potraje što duže, činjenica je da će gotovo svako dijete postati već lagano skeptično sa 7 ili 8 godina. Neki prije, neki kasnije, a neki će zapravo shvaćati, ali još malo se pretvarati. Čini ti se da će to saznanje, nakon svih tih godina iščekivanja i uzbuđenja, biti dramatično i da će sigurno biti suza. Ali stručnjaci kažu – ne baš.
Naime, dvodijelna studija objavljena na APA PsycNetu imala je za cilj otkriti kako su djeca i roditelji podnijeli ovo "otkriće". U prvom dijelu studije stručnjaci su pitali djecu i roditelje o tome kako se kod njih raspleo mit o Djedu Božićnjaku i kada su njihova djeca otkrila da je to izmišljena priča. U drugom dijelu studije, istraživači su zamolili odrasle osobe da razmisle o svojim iskustvima kada su u djetinjstvu otkrili da Djed Božićnjak nije stvaran.
Otprilike jedna trećina djece i polovica odraslih koji su odgovorili na ova pitanja „prijavili“ su negativne emocije zbog otkrića da je Djed Božićnjak – varka, i to u slučajevima kada su roditelji snažno promovirali taj mit.
Hoće li otkrivanje ove tajne tvom djetetu utjecati na njegovo povjerenje u tebe? Imamo dobre vijesti: studija je pokazala da više od 75% djece nije izgubilo povjerenje u svoje roditelje kada su saznali istinu o Djedu Božićnjaku.
Zapravo sasvim očekivano: više od polovice djece koja se pitaju kako Djed Božićnjak uopće može sve to izvesti, shvati sama logičkim zaključivanjem (kako jedna osoba može proći cijeli svijet u jednoj noći?). U drugim situacijama roditelji su ti koji obznane istinu. Bez obzira na to tko kaže tvom djetetu, vjerojatno će ti ono i dalje vjerovati. Samo 21% ispitanih je manje vjerovalo roditeljima, a zanimljivo je da je 2% čak više vjerovalo roditeljima.
Autori studije su također pojasnili da se zdravi skepticizam prema Djedu Božićnjaku može prenijeti i na Zubić vilu. Iako nisu djecu izravno pitali jesu li nakon saznanja o Djedu Božićnjaku postali više skeptični prema drugim fantastičnim likovima, ali otprilike tri četvrtine roditelja izjavilo je da su njihova djeca pokazala određeni skepticizam prema Zubić vili i/ili Uskršnjem zecu kad su saznali istinu o Djedu Božićnjaku.
Dakle, vrlo vjerojatno neće biti neke drame ako tvoje dijete otkrije i neće se poljuljati njegova vjera u tebi, kao ni vaše uzajamno povjerenje. Neka čarolija traje koliko može, ali u nekom trenutku, kad dođe vrijeme za to, jednostavno reci da poklone mogu „naručiti“ kod tebe. Možda će ti tako biti još i lakše, jer ćeš moći izravno i bez okolišanja postaviti granice i okvire za poklone. Dobra stvar, zar ne?