10 jednostavnih savjeta kako reagirati kad ti dijete bahato odgovara
Želimo im samo i isključivo dobro, brinemo se za njih, oni su nam sve na svijetu, volimo ih i cijenimo, želimo im savjetovati samo dobro i voditi ih kroz život kako treba i kako mislimo da treba, govorimo im ono što bi trebali čuti kako bismo ih izveli na pravi put u svakom, pa i najmanjem djeliću dana. I onda oni odgovore onako kako nam nije na kraj pameti bilo da bi mogli. Pomalo bezobrazno, nekad bahato, odnosno upravo onako da nam počne para izlaziti na uši.
Da, ne slažemo se uvijek i svaki put oko svega, istina je da nije lako ne biti u pravu, ali to nije razlog za izvaditi najotrovniju iglicu i ispaliti je prema roditeljima. Ne mora to biti niti riječ. Dovoljno je da zakolutaju očima ili zacokću usnama u znak neslaganja s nama.
Evo 10 jednostavnih savjeta kako reagirati kad ti dijete bahato odgovara.
Razmisli o svom ponašanju
Razmisli o tome kakav uzor pružaš, odnosno jesi li ti primjer za odgovaranje i slične reakcije. Ako često odgovaraš sarkastično ili živčano, možda tvoje dijete slijedi tvoj primjer. Na primjer, ako često govoriš „Zašto moram?! Zašto bih?!“ kad te netko zamoli da nešto napraviš, možda dijete kopira tebe.
Pokušaj doći do srži problema
Pokušaj shvatiti zašto ti dijete odgovara. Možda je umorno ili gladno. Ako se to dogodi nakon povratka iz škole, možda se tamo dogodilo nešto što je utjecalo na ponašanje.
Aktivno slušaj
Pokaži djetetu da slušaš što ti govori, da cijeniš njegove osjećaje i da ga cijeniš dok priča i puštaš ga da govori. Ako im se ne sviđa neki posao koji moraju obaviti ili zadaća, najprije priznaj djetetove osjećaje, a onda se pozabavi njima.
Prati što konzumiraju u online svijetu
Prati što gledaju na internetu, kakve izvore prate na društvenim medijima, što gledaju na televiziji. Ovakvo ponašanje može biti naučeno ponašanje upravo iz ovakvih izvora. Likovi u današnjim dječjim serijama, crtićima, videima na društvenim mrežama upravo često ovako govore. Pokušajte pronaći drugi način zabave.
Prati uzorak takvog ponašanja
Prati kad se najčešće događa da ti dijete tako odgovara. Ako je to nakon škole, pozabavi se uzrokom, ako je navečer, pokušajte prilagoditi raspored odlaska na spavanje.
Mirno reagiraj
Kad ti dijete odgovara, nije rješenje planuti i na taj način u ljutnji reagirati. Važno je ostati smiren kako situacija ne bi eskalirala. Možeš mirno reći „Ne razgovaramo tako, dušo“ i na taj način ostati mirna, ali i zadržati autoritet bez svađe.
Shvati da je ovo faza
Malo odgovaranja na neprimjeren način je, ipak, dio faze odrastanja u onom dijelu kad se djeca uče izboriti za sebe. Podsjeti sebe na to da to nije usmjereno protiv tebe, nego razvojna faza.
Ukaži na to kakvo je ponašanje prihvatljivo
Razgovaraj s djetetom o prihvatljivom načinu razgovora kad je dijete mirno. Objasni da kolutanje očima i nepristojne riječi nose sa sobom posljedice kao što je gubitak prava na džeparac, na primjer, ili vrijeme pred ekranom.
Pohvali pozitivno ponašanje
Pohvali dijete kad razgovor protekne onako kako treba, kad razgovara s tobom s poštovanjem. Na primjer, ako nešto pristojno zatraže, reci „Cijenim to kako si to lijepo zatražilo/la.“
Zatraži stručnu pomoć ako zatreba
Ako usprkos svemu dijete i dalje prekomjerno odgovara, savjetuj se sa stručnjakom koji ti može pomoći i dati savjete u slučaju da smatra da se možda radi o ODD-u – poremećaju protivljenja i odbijanja.