Savjetnica za parove: 5 načina kako poboljšati komunikaciju
"U svom poslu i terapiji s parovima, čujem mnoge frustracije s kojima se mlađi roditelji suočavaju. Možda želiš spavati duže vikendom kao nekada ili ići na izlet koji ne uključuje posjet rodbini. Roditeljstvo se može činiti kao jedan zahtjev za drugim, a roditelji često moraju odgoditi svoje zadovoljstvo", govori psihologinja i savjetnica za parove, Daphne de Marneffe, te autorica bestselera 'The Rough Patch: Marriage and the Art of Living Together'.
Istovremeno, ako sami sebe mučimo, dodaje savjetnica, nismo od pomoći ni sebi ni drugima. Ogorčenost i zamjeranje može te izjesti kada daješ previše ili primaš premalo.
Duboko u sebi, svi mi želimo biti voljeni i oni koji vole i daju sve od sebe. Mnogim parovima je važno shvatiti kako na partnerovu reakciju utječe ono što pitaju i što žele. Možda nećeš uvijek dobiti odgovor koji želiš, ali dr. de Marneffe izdvojila je nekoliko savjeta koji će ti pomoći u uspostavljanju bolje komunikacije i kompromisa u odnosu s partnerom.
5 načina kako sačuvati bliskost u vezi nakon djece
Reci: "Imaš li koju minutu za razgovor?"
Često letimično i nesvjesno postavljamo neke zahtjeve, posebno kada za njih druga strana nema vremena, primjerice kada je partner na izlasku iz kuće ili kada nešto važno radi. Tada se osjećamo odbačeno ili postajemo frustrirani što nas partner 'nikad ne sluša'.
Postavljanjem pitanja je li sada dobro vrijeme za razgovor jednostavna je, a itekako moćna gesta. Ona tvom partneru signalizira svijest da je zasebna osoba koja izdvaja vrijeme i energiju kako bi sudjelovala u potencijalno izazovnom i korisnom razgovoru.
Započni s komplimentom
Prije nego li pitaš ono što želiš, podsjeti sebe na nešto što ti partner već daje i potvrdi to. Primjerice: "Zbilja cijenim koliko me slušaš i pomažeš mi promišljati o problemima." Započinjanjem razgovora s nečim pozitivnim, stvaraš sigurno emocionalno okruženje koje vodi angažiranom slušanju i produktivnijem razgovoru.
Preuzmi odgovornost nad svojim zahtjevom i onim što taj zahtjev tebi znači
Pitajući za ono što želimo uključuje otkrivanje naših ranjivih osjećaja, poput nade, žudnje ili čežnje. Potrebna je hrabrost za otkrivanje naših najnježnijih potreba, posebno našim partnerima budući da njihovo mišljenje puno znači. Možda želiš smanjiti teret obaveza koji osjećaš ili istražiti više vaš seksualni život. Što god da je problem, možeš naučiti izraziti sebe na način koji je direktan i taktičan istovremeno.
7 najčešćih razloga zašto se roditelji razilaze
Kada razotkrivaš svoje najdublje osjećaje, istovremeno pokaži da razumiješ kako bi se tvoj partner mogao osjećati. Ako je vaš odnos trenutno težak, treba imati hrabrosti biti otvoren i iskren, ali to je najbolji način za izlazak iz loše situacije. Kada preuzmeš odgovornost nad svojim reakcijama i opišeš svoje stanje uma, privlačiš razumijevanje, više nego kritiku.
Zahvali partneru na reakciji i odgovoru
Ne postoji tako nešto poput izražavanja prevelike zahvalnosti ili razumijevanja. Zahvali partneru na pokušavanju da ti da ono što želiš, čak i ako se radi o neuspješnom pokušaju. Jednom sam na terapiji razgovarala s mužem i ženom koji su imali problema s kašnjenjem. Naime, suprug se jako mučio s tim da njegova žena kronično kasni uvijek i svugdje. Kada ju je suprug pitao može li se potruditi dolaziti na vrijeme, ona je iskreno rekla: "Nisam sigurna mogu li, ali zbilja ću se potruditi." Umjesto da je preispitivao trudi li se njegova žena dovoljno, zahvalio joj se za trud, što je pridonijelo njezinom trudu i zadržalo toplinu između njih.