Ovo je 5 roditeljskih trendova kojih bismo se rado odrekli u godini pred nama
Kraj godine je vrijeme kad se svode računi, kad se zbraja i oduzima, kad se podvlače crte i gleda unatrag kako je bilo, a okreće se prema naprijed, da se vidi i smisli kakvi želimo biti, što želimo raditi, što ne želimo misliti, što prakticirati… Pa zašto onda to ne bi smo napravili i s onim što nas često muči – roditeljstvom. No, ipak, kraj godine je vrijeme za slavlje i smijeh – valjda, iako tko zna zašto – pa se s tim roditeljstvom možemo malo i našaliti a da se nitko ne uvrijedi. Nadamo se da se slažete!
Da, nova godina, odnosno više Nova godina – jer često ustrajnost ne potraje dulje od tog jednog dana – je vrijeme za odluke. Odluke što ćemo odsad raditi, odluke što više nećemo, što želimo, a što ne želimo. Pa da vidimo kako stvari stoje po tom pitanju kad pogledamo roditeljstvo. Na stranici Parents.com sastavili su popis trendova u roditeljstvu koje najradije ne bismo gledali u 2025. godini – nakon što smo ih imali prilike upoznati i gledati kroz 2024. godinu.
Evo kako izgleda taj popis.
Luksuzne rutine njege kože za djecu
Sephora kids, Sephora girls, odnosno Sephora djeca ili Sephora djevojčice. To je trend koji nam je u 2024. godini poprilično išao na živce, da budemo iskreni. Poprilično smo se zgrozili, jako puno čudili i iščuđavali, upirali prstom, guglali, gledali u nevjerici. Mala djeca – čak i prije tinejdžerskih godina – koja prakticiraju rutine njege kože kakve mnogi odrasli nikad nisu, a neki čak nisu svjesni ni da postoje.
U više su navrata stručnjaci upozoravali na razne aspekte ovog trenda koji su jednostavno pogrešni, a ni roditelji nisu bili sretni zbog te prakse. Štoviše, mnogi su bili zgroženi kad su otkrili da takav trend postoji. To je definitivno nešto što bismo poželjeli staviti iza sebe.
Pre-nježno roditeljstvo
Znamo da postoji nježno roditeljstvo, pozitivno roditeljstvo ili kako ga god zvali. Znamo da je ideja sjajna, da se obraća pažnja na djetetove osjećaje, da nema vikanja, nema optužbi, nema kazni, ucjenjivanja. Nema sveg onog što smo kao djeca mi prezirali jer nas se tako odgajalo. Ali negdje u nekom trenutku je to nježno roditeljstvo postalo previše slično popustljivom roditeljstvu, koje nije dobro. Takvo roditeljstvo je okrutno – prema roditeljima. I prečesto krene pogrešnim putem.
Pretjerana zaštita djece
Djecu moramo zaštititi kako god znamo i kad god možemo. Tu ne prihvaćamo bilo kakve kompromise i o tom ne želimo raspravljati. Ali postoji razlika između tog da štitimo djetetov život i tog da dijete ne puštamo nikamo samo i ne dopuštamo da mu se dogodi ništa što bi mu moglo uzrokovati bilo kakvu patnju zato da ne bi niti slučajno dijete patilo. Želimo dijete zaštititi od tuge, ljutnje, uzrujanosti… svega. A to nije dobro za djetetov razvoj, jer sve osjećaje valja iskusiti i naučiti se nositi s njima.
Zahtijevanje petica
Zahtijevanje vrhunskih ocjena od djeteta u svakom trenutku i na svakom području, iz svakog predmeta i bez iznimke. Zahtijevanje izvrsnosti. Upravo je taj stav i taj zahtjev koji roditelji stavljaju pred djecu vrlo često izvor tolikih problema da to ne možemo niti zamisliti. Ne samo da tako stvaramo veliki pritisak na djecu i ne samo da ponekad tražimo ono što dijete ne može izvršiti, nego utječemo na djecu na potpuno pogrešan način, a ujedno zanemarujemo daleko važnije razgovore koje bismo trebali voditi s djecom.
Nedovoljno inzistiranje na pristojnosti
Svima nam pomalo ide na živce ona fraza „ah, te nove generacije“ ili „ah, mladi danas“ izgovorene uz onaj negativni prizvuk. Da, i mi smo jednom bili mladi i mi smo jednom bili ta „nova generacija“, pa je valjda red da imamo poštovanja prema mladima danas. Ali ne i kad su nepristojni! Pozdrav, odgovor na pitanje, nuđenje pomoći – sve su to stvari koje bismo stvarno morali usaditi našoj djeci. Bez iznimke i bez izvlačenja. Da, na djeci ostaje svijet i da, moramo ih pripremiti za taj svijet, ali hoćemo li taj svijet ostaviti onima koji ne znaju reći „Dobar dan, kako ste“?