'Mučnine sam prihvatila kao znak zdrave trudnoće'
"U trudnoći mi vježbanje yoge pomaže višestruko. Kao prvo, yoga je nešto što je već dugo godina konstanta u mom životu i sa svim promjenama koje se u trudnoći događaju, lijepo je imati nešto što me i dalje prati. Yoga je zanimljiva jer u yogi i za yogu nema ograničenja – uz modifikacije i prilagodbu različitim stanjima, moguće je yogu vježbati u svim periodima života pa tako i u trudnoći. Vježbanje yoge pomaže mom tijelu da ostane u formi, što smatram vrlo bitnim i za porod i za treće tromjesečje, u kojem nam je kretanje još malo otežanije, ali i za sve ono što nas čeka nakon što beba dođe na svijet", objašnjava nam Ivana Crnčić, certificirana voditeljica yoge, prenatal yoge i dječje yoge. Ivana je trenutno u 23. tjednu trudnoće, a otkrila nam je na koji način joj je yoga olakšala trudnoću i s kakvim se sve promjenama susrela kada je zatrudnjela.
"Yoga nježno jača mišiće, a istovremeno ih čini izdržljivima i fleksibilnima, smanjuje bolove u leđima, naticanje. Vježbe disanja pomažu da ostanem mirna i koncentrirana na ono što je sada najbitnije – trudnoća. Pomaže mi i ostati u kontaktu s tijelom te bolje osluškivati njegove zahtjeve i simptome. Kao osobi po prirodi sklonoj kretanju i sportu, bilo mi je važno ostati u pokretu te i dalje osjećati istu i sada još dublju povezanost s vlastitim tijelom i njegovim nevjerojatnim mogućnostima", kaže Ivana.
Problemi sa spavanjem
Već na samom početku trudnoće Ivana se suočila s velikim promjenama, a prva tri mjeseca opisuje kao poprilično izazovna jer je bila dosta umorna i s puno manje energije nego inače. Osim toga, pojavile su se i mučnine koje u njezinom slučaju nisu bile jutarnje, već večernje.
"Počinjale su svako popodne oko 18 sati i trajale bi do jutra. Nisam povraćala, ali sam bila jako slaba i potpuno 'neupotrebljiva'. Od 18 sati pa nadalje morala sam biti doma i zapravo sam se osjećala mnogo drukčije od uobičajenog", opisuje nam prve mjesece trudnoće. Instruktorica yoge protiv mučnina se borila čajem i bombonima od đumbira te tehnikama disanja koje su joj, uz tehnike opuštanja, bile od velike pomoći, a davale su joj i osjećaj da ipak može utjecati na sve te promjene koje se tijekom prvog tromjesečja događaju.
"Pokušavala sam ostati dobre volje i prihvatiti mučnine kao znak zdrave trudnoće. Promijenile su mi se i navike spavanja. Još nikada u životu nisam imala problema zaspati ili s noćnim buđenjem, što je sada, u trudnoći, slučaj. Kada se probudim, umirujem se tehnikama disanja i to mi omogućuje da ponovno zaspem. U svakom slučaju, drugo je tromjesečje puno lakše, tijelo se prilagodilo, ponovo sam vrlo aktivna i znam kako se nositi s određenim stanjima", kaže Ivana koja priznaje kako ju je trudnoća općenito umirila.
"Imam osjećaj, a to mi i drugi oko mene govore, da me trudnoća smirila i da drukčije zračim. I istina je, sada sam sigurna u svoje prioritete. Puno više brinem o sebi, jer znam da brinem za dvoje, ne preskačem obroke, nosim obroke, voće i čajeve sa sobom, dopuštam si više odmora i trudim se što više vremena provesti u ugodnom društvu ili u prirodi. Ne želim se uzrujavati oko nebitnih stvari ili bespotrebno iscrpljivati", opisuje Ivana.
'Odgoj djece postaje sve teži zadatak'
Za sam porod već se počela pripremati i to čitajući i konzultirajući se s okolinom, odnosno svojom ginekologinjom i prijateljicama koje su nedavno proživjele to iskustvo. Tako, otkriva nam učiteljica yoge, dobiva mnogo informacija te objektivnih i subjektivnih stavova uz pomoć kojih stvara sliku o tom za nju potpuno novom iskustvu.
"Što se fizičke komponente tiče, redovito vježbam, radim Kegelove vježbe i pokušavam ostati u dobroj formi, a spremam se i na neki od trudničkih tečajeva. Porod za sada doživljavam kao sasvim normalan i prirodan dio čitavog procesa pa u skladu s time nemam ni posebnih strahova. Želim se upoznati sa svim mogućnostima i potrebnim odlukama, ali osjećam se potpuno sigurno i samouvjereno. Barem za sada", smije se Ivana.
Osim što joj yoga pomaže s trudničkim tegobama, Ivana vjeruje kako je čitava yoga priprema za rađanje, a osobito su dobri položaji kojima se otvaraju i jačaju kukovi te čine fleksibilnijim mišići zdjelice i donjeg dijela leđa.
Sa svojom bebom Ivana svakodnevno komunicira i priča, a osobito otkad se počela micati i lupkati ju.
"Sada je puno lakše osjetiti da je tu i već imamo neku svoju rutinu jer otprilike znam kada je u danu mirna, a kada će se javiti pa joj onda mogu i malo tepati", otkrila nam je Ivana kako se povezuje sa s bebom.
Intenzivno razmišlja i o tome kakva će biti mama i iskreno priznaje kako vjeruje da odgoj u današnjem svijetu postaje sve teži i teži zadatak.
"Želja mi je odgajati dijete s puno strpljenja, prihvatiti ga onakvo kakvo je, bez svojih očekivanja, i omogućiti mu da razvija svoje potencijale i interese. Želim mu usaditi ljubav prema prirodi i zdravom životu, empatiju i strast za životom", zaključuje simpatična Ivana.