Mama je ponudila idealnu taktiku za roditelje koji viču: 'Trenutak je prošao, ali…'
Nitko od nas ne voli baš vikati na djecu. Da, nekad nas izlude i u tom trenutku imamo osjećaj da nas neće čuti ako ne viknemo iz petnih žila. Nekad reagiramo istinski impulzivno i ništa nas u tom trenutku ne može zaustaviti. A nekad nam je jednostavno bio loš dan, a onda nam oni jednostavno dodaju višnju na šlag – ili točnije, stanu na onaj zadnji žulj. I onda vičemo.
Svi smo mi ljudi i svi nekad izgubimo živce. Ne ponosimo se time, ali to je jednostavno tako. A kad se to dogodi, ne treba plakati nad prolivenim mlijekom, kako se kaže, nego vidjeti što možeš napraviti da to popraviš. Jedna mama koja često govori i savjetuje o roditeljskim strategijama na svom profilu na TikToku dala je svoju ideju za rješavanje ovakvih trenutaka. Destini Ann (@destini.ann), objavila je video nazvan „Pet riječi za roditelje koji viču“, a u domaćoj bi varijanti to možda bilo četiri riječi.
„Daj da pokušam ponovno", započinje ona svoj video. „Kada zapnete u tim roditeljskim ciklusima iz kojih se pokušavamo izvući, vaša bi vas svijest mogla uhvatiti kako se ponašate neprimjereno.“
To je ono što nam izazove sram nakon što neprimjereno reagiramo ili barem onako kako znamo da ne bismo trebali.
„Ali nekima od nas to donosi sram i na neki način čini još težim zaustaviti se u trenutku. Izbacite iz glave 'O moj Bože, ne mogu popraviti trenutak.' u pravu si! Trenutak je već prošao. Vikala si“, ističe ova mama ono što i sami znamo i s čim se teško mirimo – to se dogodilo i ne može se povući. Ali možemo napraviti nešto drugo.
„'Daj da pokušam ponovno' omogućuje vam stvaranje još jednog trenutka. Dakle, kada uđete u sobu i odjeća je na podu umjesto u košari i osjetite da vam glava kipi, kada vam se u glavi pojavi taj signal da radite previše, možete ponoviti“, savjetuje ova mama, a mi samo razmišljamo koliko je to teško u tom trenutku… Ali i korisno, sigurno!
@destini.ann When you’re jumping to conclusions before asking questions… “let me try that again.” When you led with sarcasm instead of assertiveness… “let me try that again” When “who do you think you’re talking to, I’m not the one” rolled off your tongue EFFORTLESSLY… “let me try that again” “Let me try that again” gives you permission to make mistakes WITHOUT the shame that makes you either escalate or retreat without setting the expectation, boundary or standard. It lets you show up to parenting understanding that while you’re healing, you can still have a script and system that allows you to more easily return to integrity and create positive moments after mistakes. These kinds repetitious scripts are a path of least resistance. They build my awareness and accountability muscles💪🏾 . I don’t have to turn it into a huge moment, I don’t have to come up with some creative “fix” or walk away and go regulate. I can say the same thing I said last time and signal my brain to DO IT OVER.
♬ original sound - Destini Ann
„'Moja greška. Daj da pokušam ponovno. Mama je pretjerano reagirala. Stavimo odjeću u košaru, može?“
Sve uz smiješak! Na ovaj se način odmah prisjetimo da možemo i bolje od tog, da možemo se „popraviti“ već sad, a ne kasnije ili sljedeći put. Osim tog, i djeci pružamo primjer na ovaj način da se treba ispraviti i krenuti ispočetka – odmah.
Mnogi su roditelji u komentarima bili oduševljeni.
„Sviđa mi se ovaj pristup, omogućuje ponovno povezivanje s njima i milost prema sebi jer je u redu griješiti i važno im je to pokazati."
„Trebalo mi je ovo. Ludo je to što nikad ne bih otišla na radno mjesto vičući na kolege ili bila nestrpljiva. Zašto to radim kod kuće?"
Da, isto je i s djecom – svi govore kako su divni, nikakvih problema s njima u vrtiću ili školi, a kod kuće…