Je li u redu svađati se pred djecom?

Freepik
Stručnjaci tvrde da nije nužno loše da djeca svjedoče nesuglasicama između roditelja. No, ključno je na koji način se svađa odvija i kakvu poruku im šaljemo kroz naše ponašanje.
Vidi originalni članak

Svi težimo domu punom ljubavi i mira, no ponekad i u najboljim obiteljima dolazi do nesuglasica. Zbog toga se mnogi roditelji pitaju je li u redu svađati se pred djecom i hoće li to ostaviti negativne posljedice. Iako je razumljivo da se brinemo o tome kako naš sukob može utjecati na mališane, stručnjaci tvrde da nije nužno loše da djeca svjedoče nesuglasicama između roditelja. No, ključno je na koji način se svađa odvija i kakvu poruku im šaljemo kroz naše ponašanje.

roditeljske svađe 12 svađa koje je svaki par s djecom prošao bar jednom

Kako konstruktivni argumenti mogu pozitivno utjecati na djecu

Prema istraživanjima doktora Johna Gottmana, stručnjaka za međuljudske odnose, umjereni i konstruktivni argumenti mogu imati pozitivan utjecaj na djecu. Djeca koja svjedoče zdravom suočavanju s nesuglasicama uče važne vještine poput empatije, poštovanja različitih mišljenja i vođenja razgovora, čak i kada se ne slažu, stoji na portalu The Gottman Institute.

Međutim, mnogi roditelji čine grešku kada započnu svađu pred djecom, ali je ne završe pred njima, misleći da je bolje prebaciti raspravu u drugu sobu. U stvarnosti, djeca bolje razumiju situaciju ako svjedoče rješenju problema, jer inače mogu nastaviti brinuti i čak preuzeti odgovornost za roditeljsku svađu. Kada vide roditelje koji se pomire nakon svađe, djeca nauče koliko su važni oprost i spremnost na kompromis. Gottmanov pristup partnerskim konfliktima ističe da cilj nije potpuno eliminirati nesuglasice iz obiteljske dinamike, već naučiti kako ih pravilno regulirati. Svađa je zapravo oblik komunikacije, a neslaganje i pronalaženje rješenja za te nesuglasice prirodan su dio obiteljskog života.

Kada svađe postaju problem?

S druge strane, ako se konflikt ne rješava pažljivo, svađe pred djecom mogu imati negativne posljedice. Istraživanje iz 2013. godine, koje je provela Alice Graham sa Sveučilišta u Oregonu, proučavalo je kako roditeljski sukobi utječu na mozak dojenčadi u dobi od 6 do 12 mjeseci. Rezultati su pokazali da su bebe, čak i dok spavaju, reagirale na emocionalni ton glasa. Djeca iz obitelji s mnogo sukoba imala su veću reakciju na ljutite tonove, osobito u dijelovima mozga koji su povezani sa stresom i regulacijom emocija.

Učestale i intenzivne svađe, koje uključuju vikanje, psovanje ili fizičko nasilje, mogu ozbiljno utjecati na emocionalno zdravlje djece. Djeca koja su izložena takvim okruženjima često se osjećaju nesigurno i mogu razviti strahove, anksioznost i druge psihološke probleme. Zato je ključno da roditelji budu svjesni granica i ne dopuste da djeca budu svjedoci destruktivnog ponašanja. Ako nesuglasice eskaliraju, najbolje je smiriti situaciju i obaviti razgovor u privatnosti, bez prisutnosti djece.

odnosi u trudnoći 6 najčešćih svađa parova koji očekuju bebu i kako ih riješiti

Kako upravljati svađama pred djecom?

Ako dođe do nesuglasica, važno je pridržavati se nekoliko osnovnih smjernica kako bi se smanjili negativni utjecaji na djecu:

1. Ostani smirena – Pokušaj zadržati mirnoću i govoriti smirenim tonom. Djeca će naučiti kako se nositi s konfliktima ako vide da je moguće razgovarati bez vikanja.

2. Izbjegavaj uvrede – Nikada ne vrijeđaj partnera, ne koristi teške riječi ili prijetnje. Djeca će usvojiti način na koji se ponašaš, stoga im pruži primjer koji može pozitivno oblikovati njihove međuljudske odnose.

3. Razgovaraj s djecom – Nakon što se svađa smiri, objasni djeci što se dogodilo, uvjeri ih da je sve u redu i objasni kako se roditelji, iako se povremeno ne slažu, uvijek vole i poštuju jedno drugo.

Pazi na svoje riječi… Ovih 5 rečenica mogle biti promijeniti vaš brak – nabolje, naravno

Posjeti missMAMA