10 stvari koje roditelji rade, a zbog kojih se djeca mogu osjećati nepoželjno

Freepik
Svi griješimo kada govorimo o odgoju djece, ali i to je dio roditeljstva. Čak i s najboljim namjerama, roditelji ponekad mogu nesvjesno povrijediti svoju djecu. Male, naizgled beznačajne radnje mogu duboko utjecati na to kako djeca doživljavaju sebe.
Vidi originalni članak

Djeca razvijaju osjećaj vlastite vrijednosti na temelju odnosa s roditeljima. Obiteljsko okruženje je njihov prvi i najvažniji odnos, a način na koji ih tretirate postavlja temelje za sve buduće odnose. S ljubavlju i poštovanjem pružate im sigurnost i samopouzdanje potrebne za suočavanje sa svijetom.

6 ponašanja Ovo je 6 stvari koje tvoje dijete treba čuti češće nego 'volim te'

Evo 10 stvari koje roditelji nesvjesno čine, a koje mogu ostaviti negativan trag:

1. Umanjivanje njihovih briga

Odbacivanje dječjih problema kao nevažnih može ih navesti da se osjećaju nebitno. Iako je prirodno htjeti zaštititi dijete od stresa, prekomjerno ublažavanje njihovih briga može narušiti njihovo samopouzdanje. Umjesto toga, podržite ih dok se suočavaju sa svojim strahovima – to ih uči kako upravljati nelagodama i razviti otpornost.

2. Vikanje zbog grešaka

Iako je ponekad potrebno povisiti glas kako biste ih zaštitili od opasnosti, stalno vikanje zbog pogrešaka može ih učiniti nesigurnima. Dom bi trebao biti sigurno mjesto gdje djeca mogu učiti na svojim pogreškama, a ne izvor straha.

riječ stručnjaka 10 stvari koje se događaju odraslima na koje se u djetinjstvu često vikalo

3. Previše vremena na telefonu

Roditelji trebaju predah, ali stalno gledanje u ekran dok su s djecom šalje poruku da nisu dovoljno važna. Posvetite im kvalitetno vrijeme – to je najvredniji dar koji im možete dati.

4. Previše vremena na poslu

Premda rad osigurava obiteljsku stabilnost, prekomjerni rad i nedostatak vremena za djecu može ih navesti da se osjećaju na drugom mjestu. Pokušajte pronaći ravnotežu između posla i obitelji.

5. Ne ispričavanje nakon pogreške

Nitko nije savršen, pa ni roditelji. No, odbijanje priznanja vlastitih pogrešaka može navesti dijete da misli kako je uvijek ono u krivu. Iskreno isprike djeci uče ih važnosti odgovornosti i grade povjerenje.

Što sve učimo dijete kad mu se ispričamo?

6. Zaboravljanje pitati kako im je prošao dan

Rutinska pitanja poput "Kako je bilo u školi?" djeci daju osjećaj da vas zanima njihov svijet. Čak i ako često odgovore s "Dobro" ili "Ništa", samo pitanje pokazuje da brinete.

7. Odbacivanje njihovih snova

Podržavanje dječjih želja ne znači uvijek da ćete ih ostvariti pod svaku cijenu. Važno je slušati, razumjeti i zajedno pronaći realne načine za postizanje njihovih ciljeva.

8. Nedostatak strpljenja

Svi ponekad izgube živce, ali kronična nestrpljivost stvara napetost u obitelji. Pokazivanje strpljenja dok djeca istražuju i uče ključno je za njihov razvoj.

9. Ignoriranje njihovih uspjeha

Pohvala za trud i male pobjede jača dječji osjećaj vrijednosti. Kada roditelji ne priznaju njihove uspjehe, djeca mogu osjetiti da nikada nisu dovoljno dobra.

10. Izbjegavanje teških razgovora

Teške teme mogu biti neugodne, ali izbjegavanje razgovora o njima djecu uči da je ranjivost slabost. Otvorenost i iskrenost pomažu djeci da razviju povjerenje i emocionalnu inteligenciju, piše Yourtango.

istraživanje Evo što bi prema psiholozima moglo biti ključno za uspješno roditeljstvo - često na to zaboravimo

Posjeti missMAMA