Šest mjeseci: Vrijeme je za prve kašice

Shutterstock
Stručno i s ljubavlju vodimo te kroz sve mjesece do napunjene prve godine života. Pampers&missMAMA
Vidi originalni članak

Ovo je razdoblje velike promjene u životu tvoje bebe – došlo je vrijeme da proba i nešto drugo osim majčinog mlijeka ili mliječne formule! Majčino mlijeko, odnosno mliječna formula jedina je hrana koju bebe trebaju u prvih šest mjeseci života jer sadrže idealan omjer hranjivih tvari, bjelančevina, vitamina i minerala, masnih kiselina i šećera. Iako će mlijeko još neko vrijeme ostati osnovna hrana za vaše dojenče, krenite i s krutom hranom. Imaj na umu da će ovo biti prvi susret tvojeg djeteta sa žlicom i novim okusima, mirisima i bojama pa se naoružaj strpljenjem jer iz prvog pokušaja sigurno neće pojesti cijelu kašicu kao što si možda očekivala.

Pojačaj unos tekućine

Namirnice uvodi postepeno u razmaku od tri ili četiri dana i to uvijek u manjim količinama zbog mogućih alergija. Na početku dohrane najbolje je djetetu dati voćni sok, kašice od voća i povrća ili pak žitarica, a izbor ovisi o podneblju i kulturi. U prvom mjesecu dovoljno je zamijeniti jedan mliječni obrok s dohranom. Nemoj brinuti ako tvoja beba ne prihvaća najbolje nove okuse! Vrlo je vjerojatno da će tvoje dojenče u prvih mjesec dana pojesti samo nekoliko žličica voća ili povrća dnevno. Hoćeš li sama raditi kašice ili ćeš kupovati već gotove, ovisi isključivo o tebi. Premda gotove kašice prolaze strogu kontrolu, treba napomenuti da je ipak bolje jesti svježe pripremljenu hranu. Nemoj zaboraviti i to da s uvođenjem dohrane treba povećati unos tekućine. Moguće je i da dođe do opstipacije i to vas ne treba zabrinjavati – probavni sustav tek počinje probavljati krutu hranu.

Kada i kako krenuti s dohranom? Uz majčino ili adaptirano mlijeko, nakon šest mjeseci života, dijete treba i drugu hranu jer organizam zahtijeva u većoj količini vitamine A, B, C, kalcij, željezo i cink. Uvođenje novih namirnica mora biti postepeno, a dohrana se može započeti ili voće, ili povrćem ili žitaricama (bez glutena).

Prvi pokušaji samostalnog sjedenja

Većina dojenčadi starih šest mjeseci može se okrenuti u oba smjera, a okretanje je koordinirano i bez zabacivanja glavice te u njemu sudjeluju i ruke i noge. Dijete rukama može dohvatiti stopalo, a većina beba starih šest mjeseci može se u sjedećem stavu održati kraće vrijeme uz povijenu glavu i zaobljena leđa. Pritom beba pruža ruke prema naprijed i oslanja se na šake. Ovaj položaj ne smatra se pravim sjedenjem iako neka djeca mogu sjediti i bez potpore. Kada bebu držimo uspravno, oslanja se nogama o podlogu i ritmički poskakuje, no imajte na umu da vi morate držati bebinu težinu.

Ne zaboravi njegu prvih zubića

S navršenih šest mjeseci ponovo dolazi na red sistematski pregled i treće cijepljenje po izlasku iz rodilišta. Tvoja beba trebala bi dobiti treću dozu cjepiva protiv difterije, tetanusa i hripavca, dječje paralize i haemophilus influenzae tip b.

Ako osmijeh tvoje bebe već krasi donji sjekutić (obično niču donja dva sjekutića, a nakon toga gornja četiri sjekutića), nemoj zaboraviti da zubiće treba čistiti čim narastu. Možeš koristiti mekanu gazu namočenu u vodu ili gumenu četkicu za prve zubiće.

Posjeti missMAMA