Studija pronašla vezu između porođajne težine bebe i djetetova kognitivna razvoja kasnije
Prijevremeni porod nikad nije najbolja opcija za bebu, ali kad je jedina opcija, onda ne možemo birati. Rodi li se beba prije termina, organi joj nisu u potpunosti razvijeni i nije spremna za samostalan život. Prerano rođene bebe mogu, ali ne moraju, imati razne posljedice tog nedovoljnog razvoja u maternici. Osim već poznatih problema, nedavno su znanstvenici postavili pitanje kako prijevremeni porođaj utječe na razvoj mozga.
Studija objavljena u Journal of the American Medical Association pokazala je kako je porođajna težina bebe povezana s djetetovom kognitivnom izvedbom u dobi od pet godina, odnosno kvocijentom inteligencije. Rezultati su pokazali da je veća porođajna težina bebe ujedno značila viši kvocijent inteligencije u predškolskoj dobi.
Drugim riječima, bebe koje su rođene prerano ili one koje su rođene s vrlo malom porođajnom težinom, izložene su većem riziku od brojnih zdravstvenih i razvojnih problema, pa tako je i njihov kognitivni razvoj drukčiji. Istraživači su analizirali više od 30.000 djece diljem svijeta koja su odradila kognitivno testiranje u dobi od 5 godina.
Znakovi koji pokazuju da je tvoje dijete mali genijalac
Istraživanje je dokazalo da kombinacija težine i toga koliko je rano rođena beba utječe na kasnije mentalne sposobnosti. Tako je zaključak da bebe čija je porođajna težina vrlo niska imaju veću vjerojatnost za određene probleme u kognitivnom razvoju u dobi od pet godina. Liječnici kažu da je rana intervencija za bilo kakav zastoj u razvoju ključna za uspjeh djeteta.
Dok relativna težina pri rođenju i gestacijska dob mogu utjecati na razvoj djeteta, postoje mnogi drugi čimbenici, kao što je odnos roditelj-dijete, koji pomažu ili odmažu u razvoju djeteta.
Ako tvoje dijete ima čimbenike rizika za bilo kakvo zaostajanje u razvoju ili si zabrinuta da nije odradilo neke važne korake u razvoju, razgovaraj sa svojim pedijatrom o tome kako mu pomoći da ih nadoknadi.