Ovo je savjet koji ti treba, ako ga možeš slijediti: 'Prestanite djeci govoriti što da NE rade'

Freepik
Koliko puta u danu izgovorimo to famozno 'ne'? Ovisi donekle o starosti djeteta, ali činjenica je da je to „ne“ vrlo česta pojava u našem roditeljskom rječniku. Isplati li se?
Vidi originalni članak

Nemoj to, ne smiješ ovo, ne idi tamo, ne diraj to… Ne, ne, i ne. Ne je sastavni i možda najvažniji dio roditeljskog rječnika. Otkad postanemo roditelji, pa… još dugo. Možda se s vremenom smanjuje učestalost tog 'ne', u odnosu na one prve djetetove godine, ali s druge strane, ono postaje sve važnije i nosi veću težinu.

odgoj djece 5 genijalnih fraza zbog kojih su me djeca počela slušati

Zamislimo sad da dođemo na neki novi posao, a direktor, šef, nadređeni nam na svaki naš korak kaže „Ne tako. To ne smiješ ovako. To ne ide tako.“ Proglasili bismo ga najgorim šefom ikad, istina? No, ako nam priđe, pa kaže „Vidi, ovo ide ovako. To bi trebalo na ovaj način. Daj da ti pokažem kako to ide“, to će uvelike promijeniti naš osjećaj i naše mišljenje o njemu, ali i olakšati nama primjenu njegovih uputa.

Jedna psihoterapeutkinja koja se bavi kognitivno-bihevioralnom terapijom podijelila je video u kojem je iznijela jedan jezični trik koji bi mogao izravno utjecati na našu djecu. Jenna Mazzillo, @abanaturally, podijelila je video na Instagramu u kojem je objasnila da bi upravo to „ne“ i sva ta „negativnost“ mogli biti srž problema.

„Stvar je u izjavama koje često koristimo kao 'nemoj' i 'ne smiješ'. Nikada ne govorimo našoj djeci što bi trebala raditi“, upozorila je, te pojasnila: „Što bi trebali raditi umjesto toga? Osim toga, samo skrećemo pozornost na ono što ne želimo da naša djeca rade.”

To je istina. Nekad se zbog onog „nemoj dirati struju“, ona utičnica čini još privlačnijom… Pa što bismo onda zapravo trebali učiniti i kako im reći?

„Recite našoj djeci točno ono što želimo da rade. Umjesto da kažemo: 'Ne stavljaj noge na stolicu', trebali bismo reći 'Spusti noge'“, kaže Mazzillo, te objašnjava otprilike ovako: Djeca toliko brzo uče da je lako zaboraviti ono što možda ne znaju. Korištenje pozitivnog jezika blago je prema djetetu. Možda ti oni ne pokušavaju upropastiti dan zahtjevima na nepristojan način, ali ne razumiju zašto „Hoću sok!" nije najpristojniji način da zatraže piće.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jenna Mazzillo, M.S.Ed., BCBA, NYS LBA (@abanaturally)

„Ako želimo biti kristalno jasni kako bi naša djeca razumjela što želimo da rade, pobrinimo se da kada im govorimo što da rade, to koristimo u jesnoj rečenici i izbjegavamo korištenje onih 'ne izjava'”, rekla je Mazzillo.

Mnogi su roditelji u komentarima potvrdili kako ta taktika stvarno čini čuda.

„Ovo je tako istinito", komentirala je jedna mama. „Rekla sam svojoj 22-mjesečnoj kćeri da ne ulazi u garažu sa mnom i sve što je čula bilo je 'dođi i slijedi me do garaže'.”

„Vaši savjeti su mi nevjerojatno pomogli!!! Puno Vam hvala što ste izvor ovakvih savjeta za nas roditelje ovdje,” rekla je druga.

Dakle, nema nam/vam druge nego izbaciti 'ne' iz rječnika. Jednostavno, zar ne? Postoji čak i film na ovu temu – „Dan za da“, svakako pogledaj.

logopetkinja otkrila Logopetkinja videom pokazala da toddleri doslovno ne razumiju značenje riječi 'ne' u rečenici

Posjeti missMAMA