Opasne posljedice: Što je sindrom tresenog djeteta?

Freepik
Glavni pokretač reakcije u kojoj roditelji nasilno stresu bebu je njezin plač. To je jedan iznimno neugodan zvuk koji je iznimno važan za bebino preživljavanje.
Vidi originalni članak

Teško ozlijeđena beba stara tek nekoliko mjeseci hospitalizirana je u zagrebačkoj bolnici nakon što joj je član obitelji (30) izazvao tzv. sindrom tresenog djeteta. Riječ je o obliku zlostavljanja koji nastaje kada se dojenče ili malo dijete snažno protrese.

Opasne posljedice: Streseno dijete ne događa se drugima

Što je sindrom tresenog djeteta?

Sindrom tresenog djeteta (engl. Shaken Baby Syndrome, SBS) nastaje kada se dijete – najčešće mlađe od dvije godine – snažno i naglo trese. Zbog slabe muskulature vrata i još nerazvijenog mozga, tresenje uzrokuje snažno udaranje mozga o lubanju, što može rezultirati krvarenjima, edemom mozga, prijelomima, pa i smrću.

Glavni pokretač reakcije u kojoj roditelji nasilno stresu bebu je njezin plač. To je jedan iznimno neugodan zvuk koji je iznimno važan za bebino preživljavanje. Međutim, u kombinaciji s brojnim obavezama i neispavanošću, kod roditelja izaziva ponašanje koje pojedinac često ne može adekvatno kontrolirati. 

Kod nasilne trešnje bebina glava nekontrolirano ide snažno naprijed ili nazad ili s lijeva na desno. Mozak snažno udara u kosti lubanje što uzrokuje pucanje krvnih žila i oštećivanje moždanog tkiva. 

Ono što sindrom čini osobito podmuklim je činjenica da se ozljede često ne vide odmah izvana, a posljedice mogu uključivati:

  • trajni neurološki deficit
  • sljepoću
  • epilepsiju
  • motoričke i govorne teškoće
  • mentalnu retardaciju
  • smrt u najtežim slučajevima

mamina ispovijest Opasne posljedice: Mama izgubila djevojčicu zbog sindroma tresenog djeteta

Posjeti missMAMA