'Moje dijete nikad nije probalo meso ni ribu'

Privatni album
28-godišnja Lorenna nikad u životu nije probala meso ni ribu, pa tako ni tijekom trudnoće, a ove namirnice ne daje ni svojoj 1,5-godišnjoj kćeri
Vidi originalni članak

Naša čitateljica Lorenna vegetarijanka je cijeli život, a svojoj 1,5-godišnjoj kćeri od početka dohrane ne daje meso i ribu.

"Nikad u životu nisam probala ni meso ni ribu, pa tako ni u trudnoći. Oduvijek sam znala da moje dijete neće jesti meso dok god ne bude dovoljno odrasla da donosi i sve ostale odluke o svom životu, pa tako i za prehranu. S mužem sam se dotaknula te teme još puno prije braka i planiranja trudnoće jer mi je ta stavka bila bitna prije bilo kakvog daljnjeg planiranja zajedničkog života", rekla je 28-godišnja mama koja još doji.

'Naš sin će sam odlučiti hoće li jesti meso'

"Dohranu smo uveli sa šest mjeseci i bila je oduševljena, od prvog dana je mala izjelica, obožava jesti i nije nimalo izbirljiva", kaže te opisuje kako izgleda tipičan dnevni jelovnik njene curice.

"Svako jutro moje dijete i ja obavezno pijemo zeleni kašasti sok: neko voće izblendano sa sirovim zelenim lisnatim povrćem. U taj napitak dodam i takozvanu superhranu kao što su chia sjemenke, spirulina, pšenična trava i slično. Moj kutak zdrave hrane već je toliko pun žitarica, mahunarki, sjemenki i ostaloga da u jednom tjednu ne stignemo dvaput jesti istu namirnicu. Jelovnik nam je zdrav, bogat i raznovrstan", objasnila je te dodala da nisu vegani, ali malena ne pije kravlje mlijeko već joj sama priprema domaća biljna mlijeka, koja rotira kroz tjedan, primjerice sezamovo, bademovo, kokosovo, lješnjakovo, zobeno i druga.  

Mliječne proizvode i jaja jede, a što se tiče slastica, priprema joj slatkiše bez sećera i bijelog brašna, najčešće sirove torte i kolače. 

Planirana vegetarijanska prehrana bolji izbor nego meso upitne kvalitete

Koliko je vegetarijanska prehrana prihvatljiva za djecu već od početaka dohrane te jesu li namirnice životinjskog porijekla neophodne za pravilan rasti i razvoj djeteta, pitali smo nutricionisticu Mirnu Trumbetaš iz Nutriteke.

"Odluči li se netko na vegetarijansku prehranu svog djeteta to nije nikakav problem no važno je da prehrana bude pomno planirana. Kod same dohrane, dakle do prve godine života djeca jedu vrlo malo mesa i često se dogodi da im se ne da žvakati pa ga ispljunu i ne pojedu, i u to vrijeme esencijalne aminokiseline nadoknađuju iz majčinog mlijeka ili mliječne formule. Nakon godinu dana kad dijete krene jesti sve što i ostali ukućani povećava se količina unosa mesa kako sazrijevanjem lakše savladava žvakanje", kaže nutricionistica Mirna Trumbetaš, ali naglašava da ako se djeci odluči ne nuditi meso potrebno je pravilno kombinirati obroke bogate cjelovitim žitaricama, mahunarkama te orašastim plodovima kako bi time dobili sve potrebne aminokiseline za rast i razvoj organizma koji je u toj dobi izrazit.

Beba vegetarijanac - za i protiv!

Također naglašava da roditelji trebaju obratiti pažnju na biljne izvore željeza kako ne bi došlo do anemije kod djeteta te vitamine ADEK i vitamina B12 koji su specifičniji za namirnice životinjskog podrijetla.

"U vrijeme kada se relativno često nude mesne prerađevine upitne kvalitete te velike količine rafiniranog šećera i ostalih jednostavnih ugljikohidrata i loših masti i ulja kroz slatkiše, grickalice i pekarske proizvode, tada slobodno možemo reći kako je pomno planirana vegetarijanska prehrana puno bolji izbor", kaže Mirna Trumbetaš, a smatra da isti savjeti vrijede i za trudnice s time da bi bilo dobro da uzimaju dodatke prehrani željeza vitamina B12 (u dogovoru s liječnikom ili nutricionistom) kako ne bi došlo do deficita tih važnih hranjivih tvari.

Što kad dijete u određenoj dobi, najčešće kad uđe u pubertet, odluči da ipak želi jesti meso, pitali smo psihoterapeutkinju Ivanu Grabar.

"Jako je važno izgrađivati s djetetom odnos. Kada postoji dobar odnos, onda se u njemu dijete osjeća slobodno izreci ono što voli ili ne voli, što bi rado ili što mu je opterećenje.  U dobrom odnosu nema straha od odbacivanja jer smo drugačiji. Roditelji imaju odgovornost izgraditi s djecom takvu vrstu odnosa. To je prva odgovornost,  a onda će se sve drugo lakse izricati,  pa tako i dati sloboda da dijete samo napravi svoj izbor u situacijama u kojima njihova odluka ne ugrožava vlastiti ili tuđi život", kaže Ivana Grabar, prof. pedagogije i integrativni gestalt terapeut iz Centra za edukaciju, savjetovanje i humanitarno djelovanje Krugovi, a isti savjet vrijedi i za roditelje čije dijete želi prestati jesti meso.

 

Posjeti missMAMA