Miris beba izaziva osjećaj zadovoljstva kao kod ovisnosti

Unsplash+
Točan molekularni sastav ovog mirisa je nepoznat, znanstvenici sumnjaju da dolazi od molekula koje se nalaze u amnionskoj tekućini
Vidi originalni članak

Autori istraživanja objavljenog u švicarskom časopisu "Frontiers in Psychology" tvrde da je miris novorođenčeta toliko moćan da je u stanju u mozgu odraslih izazvati jak osjećaj zadovoljstva koja sliči onome koji se događa kod ovisnika o psihoaktivnim tvarima.

Ali to svojstvo mirisa novorođenčeta nestaje šest tjedana nakon njegova rođenja. Iako je točan molekularni sastav ovog mirisa nepoznat, znanstvenici sumnjaju da dolazi, među ostalim, od molekula koje se nalaze u amnionskoj tekućini, tvari koja štiti kožu fetusa tijekom trudnoće. 

Iako primalje temeljito okupaju bebu odmah nakon poroda, tragovi molekula se zadržavaju šest tjedana na njezinoj koži, a posebno kosi. Taj miris snažno utječe na odrasle osobe, a među njima budi osjećaj neizmjerne sreće i zadovoljstva.

To su potvrdili rezultati eksperimenta u kojem je sudjelovalo 30 žena. One su zamoljene da mirišu dekice novorođene bebe, a preciznim uređajima koji su spojeni u tom trenutku, svima njima je, bez iznimke, istaknuto povećana aktivnost u dijelovima mozga koji su odgovorni za stvaranje osjećaja zadovoljstva.

 

istraživanje Pogled na svijet: Bebe mogu čitati naše misli!

Posjeti missMAMA