Kupanje bebe: koliko često, kojim sredstvima i u kakvoj kadi?
Pravilna njega novorođenačke kože izuzetno je važna. Koža je najveći organ našeg tijela. Ima tri važne funkcije: zaštitnu -pokriva i štiti od patogenih tvari, osjetilnu - reagira na osjete dodira, topline, hladnoće i boli; te regulatornu - štiti od prekomjernog gubitka tekućine.
Novorođenče se rađa s nezrelom kožom. Ona je nakon poroda prekrivena bijelom sirastom ovojnicom – vernix caseosa, koja služi zaštiti tijekom uterinog razvoja. Potrebno je dopustiti da se vernix upije u kožu djeteta i na taj način dopustiti prirodan tijek početka sazrijevanja tog organa. Tijekom prvih tjedana postepeno se uspostavljaju funkcije kože i roditelji postaju svjedoci prvih promjena na njoj.
Roditelji se suočavaju s brojnim pitanjima, medijskim pritiskom i različitim savjetima dobronamjernih "eksperata" iz okoline. Važno je pristupiti novom djetetu kao jedinstvenoj jedinki i polako uočiti kakve su njegove potrebe za njegom i higijenom. Primarno rado dijelimo njegu djeteta na razdoblje prije i nakon saniranja pupčane ranice.
U početku 'suho pranje' bez sapuna i šampona
Novorođeno dijete nema razvijene mehanizme za regulaciju tjelesne temperature pa se stoga ne znoji. Tijekom prvih dana života, dakle dok je pupčana ranica nesanirana preporučuje se "suho pranje" djeteta na podlozi. Ono zahtijeva pripremu materijala koji se sastoji od zdjelice s toplom vodom te vatiranih ili pamučnih blazinica i ručnika.
Tijekom njege posebnu pažnju potrebno je obratiti na nabore kože ispod vrata, pazuha i prepone. Važno je potaknuti roditelje na redovitost postupka jer dijete tako dobiva obrazac npr. večernje njege, a oni vježbaju praktično provođenje postupka, stječu rutinu i povezuju se s djetetom. Ne postoji zabrana da oni vještiji ne osvježe dijete u kadici s malo vode, ali pri tome moraju paziti da ne smoče pupčanu ranicu, zbog povećanog rizika za infekciju.
Nezrelu novorođenačku kožu nije potrebno tretirati sapunima ili šamponima. Poželjno je provođenje masaže nakon kupanja za što je dovoljno par kapi prirodnog ulja utrljanih u ruke. Jedina regija koja se maže i štiti zaštitnom kremom je pelenska regija.
Preporuke za kupanje za tri tipa kože
Tijekom trećeg tjedna života započinje intenzivniji rad žlijezda lojnica i znojnica te se javljaju prve promjene na koži. Ukoliko dijete nije do tada kupano u kadici to je period kada je potrebno započeti s tim postupkom. Roditelji koji nemaju iskustva mogu se obratiti patronažnoj sestri da demonstrira postupak.
U tom periodu počinju se ocrtavati same potrebe kože djeteta tj. da li se radi o masnijoj koži ili o izrazito suhoj i osjetljivoj koži. Sukladno tome preporuke mogu biti različite.
Savjet pedijatra: Koliko često treba kupati bebu?
Djeca s normalnom i masnijom kožom mogu se kupati svakodnevno. Kozmetiku za njegu potrebno je individualizirati, ali ne preporučuje se svakodnevno korištenje sapuna ili šampona.Više puta tijekom tjedna koristiti samo vodu s par kapi prirodnog ulja.
Za zahtjevniju kožu koja treba svakodnevni tretman preporučuje se upotreba sindenata. Sindenti su sredstva za pranje bez sapuna i parabena, koji čiste kožu, ali ne narušavaju njezinu zaštitnu barijeru.
Kod suhe, perutave i osjetljive kože preporuke su smanjiti broj kupanja na 2-3 tjedno u nešto hladnijoj vodi, temperature 35-36 stupnjeva. Kozmetiku koristiti u dogovoru s liječnikom. Stariju djecu, kada se počinju oslanjati na noge, možemo navikavati na tuširanje.
Nije potrebno inzistirati i ići u krajnost sa svakodnevnim ritualom kupanja ukoliko se roditelji ne osjećaju dobro, na pomolu je prehlada ili ako su izrazito loše vremenske prilike. Važna je ugodna i opuštena atmosfera kako bi se postigla što bolja adaptacija djeteta na vodu.
Kakvu kadicu kupiti?
Prilikom nabave kadice za kupanje potrebno je obratiti pažnju na veličinu, tako da se može koristiti duže vremena, zatim da stane kasnije u tuš kabinu ili kadu i da bude ravna bez ikakvih ispupčenja. U kadici s ravnim dnom dijete se može ispružiti i neometano raditi pokrete u vodi što doprinosi motoričkom razvoju.
Roditelji pridržavaju dijete te na taj način sprečavaju povrede ili druge oblike nesretnih slučajeva i nezgoda. Važno je dijete ili djecu nikada ne ostaviti bez nadzora za vrijeme kupanja.
Njega kože nakon kupanja je potrebna, naročito u kontinentalnoj regiji gdje je voda tvrda i dovodi do isušivanja kože. Odrednice za odabir kozmetike su što prirodniji sastav, što manje štetnih tvari i potrebe samog djeteta.
Uživajte u provođenju kupanja i napravite od toga mali obiteljski ritual.