Koje su pelene najbolje za moju bebu?
Tijekom trudnoće svaki roditelj nađe se pred dilemom koje pelene odabrati za svoje dijete. Suočeni s velikom ponudom proizvoda na tržištu razumljiva je nedoumica, oklijevanje, prikupljanje podataka od iskusnijih roditelja, surfanje po internetu i čitanje različitih članaka.
Teško je pronaći idealan omjer cijene i kvalitete, a istina je da nema najboljeg načina. Roditelji imaju različite osobnosti i preferencije, razinu osviještenosti i sustav važnosti. Osnovno pravilo je da probate sami i uvjerite se što je najsretnije rješenje za vas. Najgora stvar koja se može dogoditi je da vam netko pokušava nametnuti svoje ideje i stavove.
Što je najbolje za vas i vašu bebu?
Iako je odluka što i kako učiniti na samim roditeljima, ponekad i dijete ima neki svoj plan. Nemojte se iznenaditi ako univerzalne veličine predviđene za dob djeteta ne odgovaraju vašem djetetu, jer je premaleno ili preveliko za standardno određenu dobnu skupinu. Ponekad reagira crvenilom i osipom glutealne regije, koji nije nužno vezan uz način prematanja, ali često roditelji proglase pelene za glavnog krivca.
Ne treba smetnuti s uma i činjenicu da se nakon poroda, a naročito prvog, u vašim životima puno toga mijenja i potreban je određeni period adaptacije i upoznavanja. Novorođenče često mokri i ima stolicu gotovo iza svakog podoja, što može postati pravi izazov kako neiskusnim roditeljima tako i onim iskusnijim, naročito ako je porod bio težak pa je i sam oporavak duži.
Previjanje i njegu kože potrebno je provoditi učestalo, a najmanje svaka tri sata. Ako ste se odlučili za određeni način previjanja, ali se on u početku pokazao prezahtjevan, nemojte biti isključivi i odbaciti ga u potpunosti. Situacija oko djeteta u obitelji se mijenja, ono raste i sazrijeva te se mijenjaju i njegove potrebe. Kako vrijeme prolazi, postat ćete sigurniji u sebe i djetetove potrebe, pa možda biti spremni i isprobati nešto novo.
Prednosti i mane jednokratnih pelena
Jednokratne pelene dolaze u različitim varijantama, gotovo svaki proizvođač ima svoju tehnologiju i oplemenjuje pelenu dodacima kako bi bila što praktičnija i jednostavnija za upotrebu. Izrađene su u skupinama 1-6 koje su određene težinom djeteta. Kao najveći nedostatak navodi se da pelene čine velik dio komunalnog otpada te da se teško razgrađuju.
Upotreba jednokratnih pelena je vrlo jednostavna, ne zahtijeva predradnje i naknadna razvrstavanja. Osiguravaju suhoću kože. Trošak upotrebe ravnomjerno se raspoređuje za vrijeme cjelokupnog nošenja. Zbog osjećaja suhoće ponekad se može čuti zamjerka da djeca teže osvijeste osjećaj za vršenje nužde, iako je to individualna stvar svakog djeteta i zavisi o njegovoj zrelosti.
Klasične i moderne platnene pelene
Tradicionalan način uključuje previjanje platnenim pelenama koje mogu biti obične bijele tetra i švedske pelene koje se koriste u kombinaciji ili moderne pamučne pelene koje su nastale kao novi proizvod temeljen prema iskustvu i potrebama roditelja. Platnene pelene odgovaraju djeci bez obzira na težinu, jer su podesive. Broj pelena uvelike varira i zavisi o vrsti pelena koje se koriste. Potrebno je imati najmanje trideset tetra i deset švedskih pelena. Šivane pelene mogu biti univerzalne veličine koja se podešava prema dobi siguronosnim gumbićima. Potrebno je najmanje petnaest komada u početku.
Postoje platnene pelene izrađene s vanjskim PUL materijalom, koji je nepropusan ali dopušta disanje koži. Ukoliko to nije slučaj s vašim pelenama, potrebne su nepropusne gačice. Unutar platnenih pelena koriste se tanki jednokratni ulošci za gusti sadržaj u peleni. Bambus, pamučni velur, mako i flanel su najčešći materijali koji se koriste u izradi pelena.
Platnene pelene zahtijevaju pripremu kod prematanja u smislu slaganja nekoliko slojeva: pelene, nepropusne gaćice te uložak za gusti sadržaj. Nakon prematanja, savjetuje se čuvanje pelena u posudi s vodom dok se ne skupi dovoljna količina za pranje. Iako ih se smatra ekološkim, nije zanemariva količina struje, vode i deterđenta koja se potroši kod pranja i peglanja. Trošak nabave platnenih pelena najveći je na početku. Prednost platnenih pelena je činjenica da djeca ranije osvijeste osjećaj vlažnosti što pomaže kod procesa odvikavanja od pelena.
Danas možemo primijetiti dosta izražene podjele stavova roditelja i svjedoci smo ponekad i oštrih komentara u društvu ili na društvenim mrežama na ovu temu. Važno je osvijestiti da nema ispravnijeg i pravilnijeg te da svaka obitelj ima neku svoju priču. Smatram da je poželjno uzeti najbolje od oba načina i kombinirati ih zavisno o činiteljima kao što su stavovi roditelja, financijsko stanje, raspoloženje, praktičnost, godišnje doba, vrijeme za osvješćivanje funkcija tijela djeteta.