Kako reagirati na dječji plač u snu?

Thinkstock
Mame na forumu raspravljaju o tome kako reagirati na dječji plač u snu, a psihologinja Nikolina Essert objašnjava da normalan dio djetetovog razvoja uključuje i noćna buđenja. No, važno je dijete, koje se tijekom noći budi plačući, utješiti i to na način kako ga roditelji inače tješe
Vidi originalni članak

Poteškoće sa spavanjem, uspavljivanje i druge noćne 'pustolovine' mališana dio su roditeljstva, ali kad i nemaju problema s uspavljivanjem, neke bebe bude se u plaču ili više puta tijekom noći plaču u snu. Naša čitateljica prčkalica otvorila je na forumu temu o plakanju u snu i zatražila savjet drugih mama.

"Dijete mi ima pet mjeseci i svake noći po nekoliko puta plače u snu i to traje sve dok ne ustanem, pa mu dam čaj ili dudu. Je li se netko od vas susretao s time?", napisala je.

Mamica je slično pitanje postavila za svog 16-mjesečnog sina koji plače po noći

"Moj sin relativno mirno spava. Zna se probuditi po šest, sedam puta u noći jer mu ispadne duda, no to je ok, navikli smo se već. Preksinoć je počelo nešto grozno, plače u snu i jedno sat vremena muž i ja ga ne možemo smiriti. Noćas smo ga jedva smirili, da sam pomislila da ga nešto boli i htjela ga odvesti u bolnicu. Da kontaktiram pedijatricu ili da pustim da ova 'faza' prođe?"

IvaIEma pita se mogu li mala djeca imati tako strašne snove koji ih natjeraju u plač: "Moja Ema ima godinu dana i ponekad zna plakati u snu, svakih pet do šest dana, ali to i nije neki jak plač, više kao tiho stenjanje. Meni bude žao jer pretpostavljam da nešto ružno sanja pa ne čekam da se probudi nego je odmah uzmem kod sebe u krevet, malo pomazim i onda se smiri i nastavi spavati. Ali nije mi jasno što male bebulice mogu tako strašno sanjati da ih natjera u plač?"

tablica spavanja Preporuke za spavanje beba: Koliko sati sna im zapravo treba?

Noćna buđenja su normalan dio razvoja

Mama pod korisničkim imenom MedoKartonski na forumu je savjetovala da je najvažnije da se bebu ne budi, nego je pokušati utješiti bez buđenja. "Najbolji način je da joj tiho svojim glasom nešto pričate, tipa 'ne boj se, mama je tu' i takve umirujuće stvari".

"Mi smo imali fazu od pet pa do deset mjeseci plakanje u snu, ne svaku večer, svaku drugu, pa je bilo i na dnevnom spavanju. Uglavnom kada bi zaplakala, uzela bih je, umirila, stavila dudicu i nastavila bi spavati bez ikakvih problema. Negdje sam čitala da u snu ponovno proživljavaju sve događaje koje su im se dogodili tijekom dana i zato se javlja plakanje. Uglavnom, sve je to normalno i nije ništa zabrinjavajuće, tako da će proći. Uglavnom sada mi mala ima 13 mjeseci i ima fazu da bi se usred noći igrala, skače po krevetu i brblja nešto, tako da sve su to faze koje moramo proći skupa s njima", smatra mamita86, a dodaje i da je nedavno pročitala kako je jedan pedijatar objasnio plakanje i stenjanje:

"Ovako ništa ružno ne sanja, nego dijete svaki dan ima pun dan aktivnosti i uči nešto novo, i ono što radi preko dana ponovno proživljava u snu, pa u većini slučajeva dolazi do plača ili stenjanja".

Zašto bebe i mala djeca plaču u snu i tijekom noći, pitali smo Nikolinu Essert, psihologinju i savjetovateljicu na Telefončiću.

"Normalan dio djetetovog razvoja uključuje i noćna buđenja. Dva su razloga tome. Prvi je razvojni što znači da djeca više vremena provode u fazi lakog sna koji im omogućava lakši razvoj mozga, dok je drugi razlog opstanak. Opstanak podrazumijeva lakše buđenje zbog situacija koje im nisu ugodne poput gladi, osjećaja mokrine, neugoda ili bol", kaže psihologinja te objašnjava da razlozi plača u snu mogu biti procesuiranje iskustava koje je steklo tijekom dana, glad, osjećaj neugode, želja za blizinom, ružan san i slično.

5 riječi novorođenčeta Tajni jezik beba - prepoznaj značenje plača

Važno je reagirati na plač, ali nije potrebno buđenje

No dodaje da je vrlo važno dijete, koje se tijekom noći budi plačući, utješiti i to na način kako ga roditelji inače tješe, maženjem, češkanjem po leđima, tihim pjevanjem, ljuljanjem i tako dalje.

"Nije potrebno dijete buditi, paliti svjetla i slično već sve radnje, ukoliko je moguće, obavljati u tišini i mraku. Kada roditelj utjehom reagira na djetetov noćni plač dijete tada razvija temeljno povjerenje i sigurnu privrženost. Nikako se ne preporučuje dijete ostaviti da plače kako bi se samo umirilo. Svako dijete ima različit tijek razvoja tako da će svako dijete imati različite faze buđenja tijekom svojeg razvoja i u različitom intenzitetu", savjetuje.

Odgovor stručnjaka Beba se često budi i ima nemiran san

Psihologinja Nikolina Essert objašnjava da noćna buđenja djece znaju biti teška roditeljima, jer onda oni ne zadovoljavaju svoju potrebu za snom, ali napominje da uvijek treba reagirati na djetetov plač i pružiti mu sigurnost, jer je to zapravo temelj zdravog razvoja.

Ninathedogwhisperer također se uključila u ovu raspravu i ispričala svoje iskustvo s plačem kod dnevnog spavanja: "Moja nije plakala po noći nego kod dnevnog spavanja. Baš kad je bila tako mala, nakon jedno 45 minuta plač i nije baš pomagalo dizanje ni ništa. Kao da je bila u nekom transu, onda bi legla s njom i zagrlila je, mazila po licu i onda bi nakon 10, 15 minuta samo zaspala. I to je trajalo ne sjećam se do kad, ali po noći nije nikad".

Plače li vaše dijete u snu? Podijelite svoja iskustva s roditeljima na forumu!

Posjeti missMAMA