Je li sumnja roditelja u gotove (kupovne) kašice opravdana?
Dojenje je preporučljivo do prve godine života djeteta, ali nakon otprilike šestog mjeseca majčino mlijeko više ne podmiruje sve bebine potrebe za vitaminima i hranjivim tvarima. Većina beba, zapravo, i ne zna gutati do otprilike šestog mjeseca života, zbog čega im kruta hrana prije toga uzrasta nije potrebna.
Uvođenje krute hrane ne označava i prestanak dojenja. Mlijeko i dalje pruža bebi lako probavljive potrebne vitamine i proteine, koje kruta hrana, odnosno kašice, u toj dobi ne može nadomjestiti. Ono što je svakom roditelju važno jest to da njegovo dijete jede samo kvalitetnu i zdravu hranu. Upravo je to jedan od razloga zbog kojih nerijetko sumnjaju u gotove kašice.
Domaće = zdravije! Istina ili mit?
Roditelji osjećaju posebnu brigu i veliku odgovornost kada je prehrana djeteta u pitanju jer upravo prehrana ima izravan utjecaj na djetetovo zdravlje. Stoga se okreću pripremi domaćih kašica. No, domaće ne znači nužno i zdravije. Voće i povrće za domaće kašice mora biti svježe, pravog stupnja zrelosti i nikako ne smije biti tretirano pesticidima i drugim štetnim tvarima.
Također je potrebno znati podrijetlo mesa i ribe, kao i način uzgoja. A možemo li sve to saznati pri kupnji namirnica? Teško. Namirnice za koje mislimo da su zdrave i kvalitetne ne moraju to uistinu i biti. Samim tim, domaće kašice zbog loših namirnica mogu izgubiti na kvaliteti.
Što je s gotovim kašicama?
Kod nekih se roditelja javlja nepovjerenje u gotove kašice zbog sumnje u njihov sadržaj. Točnije, postoji sumnja da kašice sadrže konzervanse radi dužeg roka trajanja. No, istina je potpuno drugačija. Gotove kašice trebaju što duže zadržati izvornu kvalitetu namirnica i zbog toga podliježu procesu sterilizacije.
Riječ je o postupku u kojemu se kašice tretira visokom temperaturom u vrlo kratkom vremenu tijekom kojeg se uništavaju mikroorganizmi koji bi mogli uzrokovati kvarenje namirnica. Osim toga, dodavanje konzervansa i drugih aditiva u dječju hranu u Hrvatskoj je zakonom strogo zabranjeno. Još je jedna prednost gotovih kašica ta što su sve namirnice dostupne tijekom cijele godine.
Testirali ste gotove kašice – evo što mislite o njima!
Čitateljice missMame i njihova djeca testirali su Lupilu BIO kašice s povrćem, tjesteninom i purećim mesom te Lupilu BIO voćne kašice od jabuke, breskve i banane iz Lidlove ponude. U nastavku donosimo njihove dojmove:
"Kod kašica su mi važni organsko podrijetlo i provjerena kvaliteta svih sastojaka. Mom 6-mjesečnom sinu jako se svidjela Lupilu BIO kašica od jabuke, breskve i banane. Sve je pojeo bez bljuckanja i odbijanja. I njemu i meni se kod ove kašice sve sviđa", kaže mama Ana Marija.
"Pri odabiru kašica pazim da budu BIO, bez dodanih šećera, soli, umjetnih bojila, okusa i konzervansa. Sin od dvije godine sve jede pa ne čudi da su mu se svidjela oba okusa", priznaje mama Petra.
"Važno mi je da kašice koje dajem svojoj 17-mjesečnoj kćeri budu bez dodataka i aditiva i da zadovoljavaju sve potrebe obroka (povrće i meso). Kći je više preferirala slanu Lupilu BIO kašicu s povrćem, tjesteninom i purećim mesom i cijelu ju je pojela", otkriva mama Iva.
"Najvažniji mi je sastav kašica. Dakle, da nema aditiva i da su voće i povrće iz kontroliranog ekološkog uzgoja. Budući da je moja kći otprije upoznata s okusima jabuke i banane, voćnu Lupilu BIO kašicu odmah je dobro prihvatila. Njoj se sviđaju okus i gustoća kašice, a mami se sviđaju sastojci", govori mama Tihana.