Je li ispadanje kose nakon poroda razlog za brigu?

Shutterstock
Ispadaju li pojačano vaše vlasi od kad ste na svijet donijele predivno malo biće? Saznajte kad i zašto se to događa te kad trebate početi brinuti
Vidi originalni članak

Možda ste spremni za promjene koje se događaju vašem tijelu tijekom trudnoće, ali jeste li znali da je gubitak kose također dio iskustva nakon poroda?

Što možete očekivati?

Početak ispadanja kose: Dva do četiri mjeseca nakon poroda

Prestanak ispadanja kose: Tri do šest tjedana kasnije

Tema s foruma Zašto mi nakon poroda pojačano ispada kosa?

Zašto se to događa? 

Kod žena koje nisu trudne, do 10 posto folikula kose je u fazi odmaranja ili uopće ne proizvodi kosu. Hormonalne promjene tijekom trudnoće, poput porasta razine estrogena, drastično skraćuju fazu odmaranja folikula što bitno produžuje ciklus rasta kose. To budućim mamama daje bujnu i gustu kosu koja ne ispada.

Osim toga, kad je razina estrogena visoka, tada je razina androgena, muškog hormona koji uzrokuje proizvodnju masti, niska, tako da vaša kosa može biti suha iako inače to možda nije. Nahranite kosu regeneratorom koji će dubinski nahraniti vašu kosu, barem dva puta tjedno.

Kad nakon poroda razina estrogena počne opadati, faza odmaranja se prebacuje u petu brzinu, što uzrokuje to da otprilike 30 posto folikula ne proizvodi kosu, a kada ona ispadne, više vremena je potrebno novoj kosi da izraste.

Možete li to spriječiti?

"Zdrava hrana bogata vitaminima B i proteinima podarit će vašoj kosi zdrav sjaj, ali to neće zaustaviti gubitak kose nakon poroda”, kaže dr. Michael Reed, izvanredni profesor kliničke dermatologije u NYU Medical Centru.

Kad potražiti pomoć?

Posjetite dermatologa ako se vaša kosa primjetno stanjila do prvog rođendana vaše bebe.

Pokazatelj problema Kada se trebate zabrinuti zbog ispadanja kose?

Da kosa tijekom trudnoće postaje jača i gušća, potvrdila je i dermatologinja i venerologinja dr. Ivana Manola pojasnivši kako se to događa zbog povišene razine hormona estradiola i prolaktina koje usporavaju prijelaz dlake iz anagene (najdulje, aktivne faze koja traje od dvije do šest godina) u telogenu fazu (fazu mirovanja), što za posljedicu ima povišen postotak dlaka u anagenoj fazi.

"U periodu mjesec do pet mjeseci nakon poroda  postotak dlaka koje se nalaze u telogenoj fazi se značajno povećava, do 80 posto, što za posljedicu ima povećani ispad kose  (telogeni efluvijum) i dlake u vlasištu postaju tanje. Ispad kose nakon poroda završava najčešće do 15-og mjeseca od rođenja djeteta, odnosno normalizira se s uspostavljanjem  normalnog menstruacijskog ciklusa nakon poroda“, objašnjava dr. Manola te dodaje kako se ponekad može dogoditi da gustoća i kvaliteta vlasi nakon poroda ostane trajno slabija u odnosu na period prije trudnoće.

Lijepa i njegovana kosa 3 jednostavna savjeta za brži rast kose

U takvim situacijama, preporučuje dr. Manola, kosu treba prati blagim šamponom, brisati suhim, toplim ručnikom, a kosu je dobro sušiti prirodno ili nižom jačinom sušila za kosu. Također, treba izbjegavati češljanje mokre kose i grupu manipulaciju kose. Oštećena kosa može se "popraviti“ i pravilnom prehranom, odnosno preporučuje se povećati unos vitamina B, E, selena i cinka.

Recept za zdravu kosu i nokte dr. Ivane Manole:

  • U zdjelu staviti dvije velike žlice zobenih pahuljica. Preliti ih vrućim slatkim mlijekom ili kiselim mliječnim proizvodima pa ostaviti desetak minuta da se pahuljice smekšaju.
  • Možete prema želji dodati sitno narezane orahe, bademe, lješnjake, suhe šljive.
Posjeti missMAMA