Beba i vrućine: Koliko vruće je prevruće za bebu i kako spriječiti pregrijavanje?

Unsplash
Je li u redu biti s bebom vani ako je temperatura visoka ili biste trebali ostati u zatvorenom i klimatiziranom prostoru?
Vidi originalni članak

Kada temperatura prijeđe preko 26 stupnjeva, tijelu treba više kako bi se ohladilo, pogotovo bebinom. Dr. Jan Montague, ravnateljica pedijatrijske bolnice u New Yorku, kaže kako je što više potrebno izbjegavati toplinu. "Nije u redu s novorođenčetom ili bebom biti na otvorenom kada je jako vruće. Bebe se ne mogu znojiti, što je način hlađenja tijela, stoga bebe jako lako mogu doživjeti toplinski udar, puno lakše nego starije dijete ili odrasla osoba.", prenosi Romper. Isto tako, treba imati na umu da bebe brže dehidriraju.

Naravno da nije moguće ostati 24 sata u danu u zatvorenom prostoru, ali  male bebe treba ljeti izvoditi na otvorenom s posebnim oprezom. "Imaj na umu da bebama puno prije postane prevruće stoga pazi na vrijeme koje provedete vani", kaže pedijatrica dr. Molly Broder.

čuvajte mališane! Sunčanica kod djece: Kako je prepoznati i što poduzeti?

 

Kada si vani sa svojim mališanom, pažljivo ga promatraj zbog znakova od toplinske iscrpljenosti. "Ako je bebi prevruće, postat će jako razdražljiva i iziritirana ili će postati bezvoljna i neće htjeti ni jesti ni piti", govori dr. Montague. Kako će joj biti više vruće, postajat će pospanija, možda će povraćati, a njezina koža mogla bi postati jako suha. "Može dobiti temperaturu. Ako primijetiš ove znakove, hitno potraži medicinsku pomoć", kaže dr. Broder. 

Kako bi spriječila pregrijavanje, pročitaj savjete za bebu tijekom vrućih, ljetnih dana:

  • Traži hlad: Sjenovita mjesta su idealna želiš li provoditi vrijeme vani, a ne izlagati svoju bebu jakom suncu.
  • Odijevaj bebu odgovarajuće:  Lagana odjeća svijetlih boja koja nije preuska držat će bebu rashlađenom. Najbolji materijal je pamuk, a šeširići koji štite lice i vrat su također obavezni dodatak.
  • Drži bebu hidratiziranom: Beba će morati jesti češće kako biste osigurali da mokri kao i inače. "Za bebe ispod šest mjeseci, majčino mlijeko ili formula su najbolji izbor, a starije bebe mogu dobiti i gutljaj vode", kaže dr. Montague.
  • Koristi kremu za sunčanje samo za bebe starije od šest mjeseci: "Krema za sunčanje nije preporučljiva djeci mlađoj od šest mjeseci, što je još jedan od razloga zbog kojeg biste s mlađom bebom trebali što rjeđe biti na otvorenom", preporučuje dr. Broder, ali govori kako nije loše staviti malo faktora 15 na lice, ručice i nožice bebe ako već ne možeš izbjeći izloženost suncu.
  • Ne pokrivaj kolica ili nosiljku dekom: Najbolji način kojim ćete čuvati kolica u hladu je suncobran koji možeš pričvrstiti na njih ili navlaka protiv sunca. "Čak i lagana dekica od platnene tkanine može povisiti temperaturu u kolicima. Bolje je držati protok zraka slobodnim", savjetuje dr. Broder.  Također, ako je dijete pokriveno dekicom, nećeš moći vidjeti ako se muči.

Ljetna opasnost Ne prekrivajte kolica, to može dovesti do pregrijavanja bebe

 

  • Budi oprezna kada nosiš bebu u nosiljci: "Ako je mami ili tati jako toplo, tada se temperatura tijela prenosi na bebu", kaže dr. Montague i savjetuje da oba roditelja i dijete nose samo jedan sloj lagane odjeće i ostanu hidratizirani. "Možeš pomoći bebi tako što ćeš joj s vremena na vrijeme pošpricati ručice i nožice s malo vode ili obrisati ih mokrom tkaninom." Također, klokanica koja je napravljena od tanjeg i svjetlijeg materijala će više držati  bebu rashlađenom nego ona od tamnog i debelog materijala.
  • Ako dođe do osipa od sunca, pusti kožu da 'diše': Ili možeš kožu bebe iziritiranu od sunca prebrisati vodom i pustiti da se suši. Izbjegavaj kreme i losione kad su u pitanju jako male bebe, samo pusti da se koža suši i hladite tijelo
Posjeti missMAMA