Zašto mala djeca vrište i kako ih smiriti?
Vrištanje malog djeteta je frustrirajuća (ali potpuno normalna!) faza kroz koju prolaze mnoga djeca. Mala djeca imaju velike emocije i mali broj riječi za izražavanje tih osjećaja, pa često pribjegavaju vrištanju. Možda nećete moći zaustaviti ovu vrlo glasnu fazu, ali postoje strategije koje možete pokušati, poput uvođenja "glasa iz kuće" i priznavanja njihovih osjećaja, kako biste pomogli. U većini slučajeva vrištanje će s vremenom prerasti.
Zašto moje dijete toliko vrišti?
Iako se vrištanje malog djeteta može činiti nepotrebnim, vjerojatno postoji razlog za to, uključujući:
Pokušavaju privući vašu pozornost. Neka mala djeca vrište kad god žele pažnju roditelja. To je njihov način da kažu: "Hej, pogledaj me!" Ovisno o dobi i stupnju razvoja vašeg djeteta, ono možda još nema dovoljno riječi da vam to zapravo kaže.
Izražavaju svoje osjećaje. Neka mala djeca vrište kako bi izrazila jake emocije. Oni mogu vrištati od sreće, ali češće je to zbog ljutnje ili frustracije. Kada žele nešto što ne mogu imati, njihovo vrištanje znači: "Želim svoj put - daj mi to sada!" Ponekad je ovo vrištanje preteča potpunog izljeva bijesa, pa ako ga uspijete rano ublažiti, kasnije će vam to možda uštedjeti glavobolju.
Zabavljaju se. Ako ste ikada vrištali na toboganu, onda znate da ponekad vaše dijete može vrišti samo iz zabave. Mala djeca vole istraživati snagu svog glasa i eksperimentirati kako ga koristiti.
Ovi razlozi bi vas mogli frustrirati, ali vrištanje je dio paketa za malo dijete i potpuno je normalno. Mala djeca imaju mnogo želja i potreba, ali malo riječi kojima bi ih opisali. Do 18 mjeseci većina mališana pokušava izgovoriti nekoliko pojedinačnih riječi, ali u ovom trenutku još uvijek imaju mnogo više osjećaja nego što njihov rječnik može podnijeti, pa nije ni čudo da su frustrirani!
Vrištanje malog djeteta obično počinje i doseže vrhunac između 1. i 2. godine. Dobra vijest? Izaći će iz faze vrištanja kako im bude rastao vokabular.
Kako zaustaviti ili pokušati umanjiti vrištanje malog djeteta?
Za mnoge je roditelje najteži dio suočavanja s vrištanjem djeteta ignoriranje tuđih pogleda. Samo zapamtite da je svaki roditelj bio tamo i pokušajte to ne shvatiti osobno.
Uzvraćanje deranjem kako bi mu rekli da se stiša neće pomoći – to samo šalje poruku da prevladava onaj tko je najglasniji. Najbolje je izbjegavati situacije koje navode dijete da povisi glas i odvrati mu pozornost kad počne vrištati.
Evo još nekoliko savjeta kako spriječiti dijete da vrišti bez razloga:
Zamolite ih da koriste glas kao kod kuće. Ako vaše dijete vrišti jer je sretno, pokušajte ne komentirati ili kritizirati. Ali ako vas stvarno dira, zamolite ih da koriste svoj "glas iz sobe". I stišaj vlastiti glas kako bi se morali stišati da te čuju.
Priznajte njihove osjećaje. Ako vaše dijete vrišti jer želi vašu pozornost, zapitajte se je li mu doista neugodno ili je preopterećeno. Na primjer, ako ste u ogromnom supermarketu prepunom ljudi, okolina bi za njih mogla biti previše. Otiđite što prije možete, izađite van ako je vaš partner s vama ili pokušajte brzo završiti kupovinu.
Ako mislite da im je samo malo dosadno ili su mrzovoljni, priznajte to. Mirno recite: "Znam da želite ići kući, ali proći će još nekoliko minuta dok ne završimo" i nastavite. Ne samo da će ih utješiti to što znate kako se osjećaju, to će im pomoći da nauče kako pretočiti svoje osjećaje u riječi.
Ako znate da dijete viče jer misli da vas može natjerati da mu odmah date kolačić, nemojte popuštati. Ako mu date ono što želi dok vrišti, to samo pojačava takvo ponašanje. Umjesto toga, mirno recite svom djetetu: "Znam da želiš kolačić, ali ovo prvo moramo završiti. Možeš pojesti kolačić kad završimo."
Napravite igru od toga. Pokušajte udovoljiti njihovoj potrebi da budu glasni tako da kažete: "Hajdemo oboje vrisnuti što glasnije možemo", a zatim ih uvjerite da se stišaju govoreći: "Sada je vrijeme da vidimo tko najbolje šapće." Zatim, poput igre Simon Says, prijeđite na druge pokrete, poput stavljanja ruku preko ušiju ili skakanja gore-dolje. Zbog toga se vrištanje čini kao samo jedna od mnogih zabavnih stvari koje mogu raditi.
Naravno, ta igra najbolje funkcionira kod kuće ili na otvorenom. Ako ste u javnosti, možete pokušati s tišom igrom, na primjer reći: "Oh, zvučiš kao lav! Možeš li zvučati kao mačić?" Ako su voljni igrati s njima, smislite druge tihe životinje koje mogu oponašati.
Zaokupite ih. Svojim mališanima možete učiniti zadatke zabavnijima tako da ih uključite u neku aktivnost. Razgovarajte o tome što radite i zašto ili istaknite ljude i stvari oko sebe – kada je vaše dijete zauzeto, manja je vjerojatnost da će vrištati iz dosade. Također možete zamoliti svoje dijete da vam pomogne odabrati stvari s polica u supermarketu ili smisliti pjesmu o tome što radite. Ili im pokušajte ponuditi omiljenu grickalicu ili igračku da ih zaokupe dok kupujete.
Obavljajte poslove prema njihovom rasporedu. To nije uvijek moguće, ali kad god možete, pobrinite se da je dobro odmoreno i nahranjeno prije nego što izađete iz kuće.
Držite se bučnih restorana. Možda bi bilo dobro da se držite podalje od tihih, intimnih ili formalnih mjesta za objedovanje. Umjesto toga, idite kamo idu druge obitelji. Manje će vam biti neugodno kada vaše dijete vrišti u ionako glasnom restoranu – i manje je vjerojatno da ćete pojačati njegovo ponašanje nagovaranjem da se smjesti.
Ignoriranje. Ovo je definitivno lakše reći nego učiniti, a možda to nećete moći učiniti kada vaše dijete vrišti u redu za blagajnu, ali kod kuće imate mogućnost jednostavno ignorirati njihovo vrištanje. Ovisno o dobi vašeg djeteta, ono može dobiti poruku da vrištanjem zapravo ne dobiva ono što želi. A za neku djecu, dobivanje bilo kakvog odgovora ili pažnje samo potvrđuje da je vrištanje razuman način komunikacije.