Vodič prema dobi: Zašto djeca lažu i kako reagirati na njihove laži?
Kao mama, na laži vjerojatno gledaš s dozom zabrinutosti ili razočaranja, ali dozvoli mi da ti kažem da su one dio normalnog razvoja djece. Neosporna je istina da će tvoje dijete lagati. Sva djeca lažu! I to počinju činiti vrlo rano, već u dobi od dvije ili tri godine. Kako rastu, postaju sve vještija u tome, jer laganje zahtijeva sve složenije razmišljanje.
Zapravo, prve laži kod djece nisu znak lošeg ponašanja, već pokazuju kako se njihov um razvija i uči bolje organizirati i obraditi informacije. Zanimljivo je da se sklonost laganju obično smanjuje kako odrastaju, a najčešće to počinje od 17. godine, kada kreću preuzimati više odgovornosti, stoji u istraživanju profesora razvojne psihologije Kanga Leeja sa Sveučilišta u Torontu.
Zašto djeca lažu?
Kao što smo zaključili – laži kod male djece nisu uvijek motivirane lošim namjerama. Evo najčešćih razloga zbog kojih djeca posežu za neistinom:
- Da izbjegnu nevolje: „Nisam ja razbio vazu!“
- Da dobiju pohvalu: „Ja sam nacrtao najljepšu čestitku u vrtiću.“
- Da se sprijatelje: „Imam najveću kolekciju igračaka.“
- Da zaštite druge: „Nije moj prijatelj to napravio.“
- Da dobiju što žele: „Mogu li dobiti još jedan kolačić? Mama nije rekla da ne smijem.“
- Da privuku pažnju: „Moji roditelji su kupili novi auto!“
Iza dječjih laži krije se složena mješavina emocija. Strah, želja za prihvaćanjem, potreba za dokazivanjem – sve to može potaknuti dijete da izmisli priču. Važno je shvatiti da su dječje laži odraz njihovih unutarnjih borbi i nesigurnosti. U konačnici, većina odraslih također bi se dvoumila potpuno otvoreno izraziti, da znaju da bi to moglo dovesti do kritike, kazne ili osjećaja da su razočarali one koje vole.
No, draga mama, to ne znači da bi trebala ignorirati ovo ponašanje. Upravo roditeljima je povjerena ta velika, ali i pomalo nezahvalna odgovornost – naučiti djecu moralnim vrijednostima. „Roditelji moraju učiti djecu iskrenosti“, ističe Joseph Di Prisco, doktor znanosti i koautor knjige Right From Wrong: Instilling a Sense of Integrity in Your Child. „Kada uhvatiš dijete u laži, iskoristi to kao priliku da razgovarate o važnosti istine“, savjetuje Di Prisco.
Nažalost, mnogi roditelji nisu sigurni kako razgovarati s djecom o iskrenosti. U svojoj zabrinutosti često preuveličavaju situaciju i nazivaju djecu lažljivcima. Ako zapamtiš samo jednu stvar iz svega ovoga, neka to bude ovo: nikada nemoj nazivati dijete lažljivcem, bez obzira na njegovu dob, jer će to u njemu izazvati ljutnju i otpor. Daj mu vremena da razmisli i stvori priliku da ti kaže istinu.
Vodič: Kako reagirati na dječje laži
Kako bi naučila dijete iskrenosti, važno je razumjeti kako se ti razlozi mijenjaju s godinama. Zato sam pripremila kratak vodič s najboljim strategijama za suočavanje s dječjim lažima i obmanama u različitim fazama njihova odrastanja, kao i pametnim načinima kako naučiti dijete vrijednosti iskrenosti.
Predškolski uzrast (2-5 godina)
Djeca ovog uzrasta imaju bogatu maštu i često izmišljaju priče koje njima zvuče stvarno. To nije svjesno laganje, već dio razvoja njihovog unutarnjeg svijeta.
Što možeš učiniti?
- Nježno ih usmjeravaj: Umjesto da optužuješ dijete, možeš ga pitati: „Je li se to stvarno dogodilo ili si to izmislio?“ Na taj način mu pomažeš razjasniti razliku između stvarnosti i mašte.
- Budi primjer: Djeca uče od tebe, pa budi iskrena i dosljedna u komunikaciji.
Osnovnoškolski uzrast (6-12 godina)
Djeca ove dobi počinju bolje razumijevati moralne norme i razliku između dobra i zla, ali i dalje mogu lagati kako bi izbjegla neugodne situacije.
Što možeš učiniti?
- Razgovaraj bez kritike: Pitaj dijete: „Zašto si to rekao? Kako se osjećaš zbog toga?“ Pokaži mu da si tu i da ga razumiješ.
- Potiči iskrenost: Kada dijete prizna istinu, pohvali ga s: „Hvala što si bio iskren. Cijenim to.“
- Objasni posljedice laži: Upozori dijete da laganje može narušiti povjerenje, ali to čini smireno i strpljivo, objašnjavajući zašto je iskrenost važna.
Tinejdžerska dob (13+ godina)
Tinejdžeri često lažu kako bi zaštitili svoju privatnost ili izbjegli sukobe. Ovo je faza kada komunikacija postaje ključna.
Što možeš učiniti?
- Postavi jasne granice u odnosu: Reci: „Razumijem da želiš svoju privatnost, ali iskrenost je temelj našeg odnosa.“ Pokaži mu poštovanje, ali jasno komuniciraj granice.
- Uči ih odgovornosti: Ako dijete slaže, razgovaraj o posljedicama i objasni zašto povjerenje mora biti obostrano. Razgovor o odgovornosti pomoći će mu da razumije dublje aspekte iskrenosti.
Savjeti za sve uzraste
Bez obzira na dob djeteta, postoje univerzalni pristupi koji pomažu u sprječavanju laži:
- Stvori sigurno okruženje: Dijete mora znati da može govoriti istinu bez straha od osude.
- Izbjegavaj zamke: Nemoj postavljati pitanja na koja već znaš odgovor, poput: „Jesi li pojeo čokoladu?“ Umjesto toga, reci: „Vidim da je čokolada nestala. Što se dogodilo?“
- Potiči empatiju: Nauči dijete da razmisli kako njegova laž utječe na druge ljude.
- Pohvali iskrenost: Svaki put kad dijete prizna istinu, pokaži zahvalnost.