Sve što trebate znati za siguran boravak na plaži

Thinkstock
Pedijatrica dr. Giovana Armano objašnjava kako učiniti djeci kupanje i boravak na plaži što zabavnijim i opuštenijim, ali i ne zaboraviti na sigurnost u vodi i na suncu
Vidi originalni članak

Kupanje je vjerojatno najvažniji razlog vašeg odlaska na more tijekom godišnjeg odmora. Naravno da ćete odabrati adekvatno doba dana za boravak na plaži s djetetom. Organizirajte neke aktivnosti kako biste bebi ili većem djetetu učinili kupanje zabavnim i možda razbili strah koji neka djeca imaju od vode ili mora. Male se bebe mogu kupati, ali uvijek prethodno provjerite temperaturu vode, da ne bi bila prehladna.

Bebu možete kupati golu ili u specijalnim pelenama za kupanje, koje su nužno ako se radi o bazenima. Morate stalno biti uz bebu koja se kupa, bez obzira koji oblik zaštite od utapanja upotrebljavate, kolut, prslučiće, rukaviće ili slično. Ovaj savjet vrijedi i za veću djecu, kako neplivače, tako i plivače, jer su nepredvidiva. Dakle, stalno budite uz djecu koja se kupaju, dovoljan je trenutak nepažnje da se dijete naguta vode ili prestraši.

ljetne temperature Beba i ljetne vrućine: Koliko toplo je pretoplo za bebu?

Neka djeca se boje vode, zbog nekog prethodnog lošeg iskustva, npr. bila su naglo stavljena u dosta hladnu vodu, val ih je zapljusnuo pa im je voda ušla u nosić ili slana voda u oči pa su ih pekle. U svakom slučaju nemojte ništa forsirati, nego sve radite postepeno i po malo. Igrajte se s djecom na obali mora, gradite kule i bacajte kamenčiće. Hodajte po plićaku i špricajte tko će dalje.

Prije nego što ujutro izađete na plažu, svakako namažite dijete visokim zaštitnim faktorom. Obucite ga prozračno, a za plažu svakako stavite šeširić ili kapicu. Djecu koju vozite u kolicima možete još dodatno zaštititi suncobranima. Za plažu spakirajte sve igračke koje ste mislili, ali nikako nemojte zaboraviti tekućinu. Najbolje je pripremiti vodu ili čaj te po mogućnosti staviti u posudu koja će spriječiti zagrijavanje tekućine, a da napitak ne bude prehladan, što isto nije zdravo. Nakon kupanja u moru istuširajte dijete slatkom vodom, jer sol često peče i izgrize nježnu kožu.

Pravilan odabir odjeće i obuće

Važno je pravilno odijevati bebu i djecu općenito. Pri većim temperaturama djeca se pojačano znoje, osobito veća djeca koja skaču i trče pa ih je potrebno oblačiti lagano i prozračno. Tkanine moraju biti pamučne, prozračne, koje upijaju znoj, a ako se dijete oznoji, treba ga otuširati ili okupati i presvući u čisto.

Savjet pedijatra Video: Kako zaštititi dijete od sunca?

Od obuće, kada dijete prohoda, bilo bi dobro koristiti obuću prirodnih materijala, po mogućnosti sandale, a ne tenisice ili plastičnu obuću. Probajte omogućiti bebi pa i većem djetetu da bude što više boso. Hodanje bosih nogu  po šljunčanim plažama kod veće veće djece prevenira spuštena spopala, pa im dopustite da to čine, ali pri tome pazite jeste li na sigurnim plažama, gdje nema stakla od razbijenih boca ili nekih drugih oštrih i opasnih predmeta.

Posjeti missMAMA