Stručnjakinja upozorava: Evo što se događa kada djeca imaju neograničeno vrijeme pred ekranom
Svaki roditelj ima svoje vlastite smjernice kada je riječ o tome koliko vremena njihova djeca provode ispred ekrana, bilo da se radi o televiziji, tabletima ili pametnim telefonima. No, stručnjakinja iz područja neurološkog razvoja iznjela je važan razlog zašto bi to vrijeme trebalo biti ograničeno, upozoravajući na potencijalne negativne učinke na dječji mozak i ponašanje.
Iako mnogi roditelji nastoje pronaći ravnotežu između zabave i zdravog razvoja svojih mališana, stručnjaci sugeriraju da bi djeca trebala imati jasne granice kada je u pitanju vrijeme provedeno uz digitalne uređaje.
Vrijeme pred ekranom definira se prema Health Service Executive kao bilo kakvo vrijeme provedeno gledajući ekran, uključujući televizore, iPade, pametne telefone, prijenosna računala ili druge digitalne uređaje.
U današnjem svijetu, mnogi roditelji nastoje pronaći ravnotežu između zabavljanja djece i zaštite njihova razvoja, no neurološka terapeutkinja i osnivačica tvrtke Cognikids, Ollwyn Moran, podijelila je ozbiljno upozorenje o utjecaju vremena provedenog pred ekranima na dječji mozak.
Ollwyn je za RSVP objasnila da postoji razlika u vrsti vremena provedenog pred ekranom na koje su djeca izložena. Kada je riječ o televiziji ili gadgetima, vrijeme provedeno pred TV-om manje je štetno od ostalih vrsta ekrana.
Naglasila je da je razlog tomu to što je vrijeme pred TV-em "uglavnom pasivna aktivnost", a neki programi čak mogu biti edukativni za djecu, ali nikada nije dobro da se previše vremena provodi pred televizijom.
Međutim, upozorila je da su interaktivni uređaji poput pametnih telefona ili tableta lošiji, jer mogu postati "ovisnički" za djecu te izazvati ozbiljne posljedice na razvoj mozga i ponašanje.
Rekla je: "Svaki put kada dijete prevuče prstom, tapne ili primi obavijest, njihov mozak izlučuje dopamin, stvarajući ugodan osjećaj. Ovaj povratni ciklus sličan je načinu na koji nastaju ovisnosti: mozak žudi za aktivnostima koje izazivaju dopamin, što dovodi do kompulzivnog ponašanja. Na telefonima i tabletima, prevlačenje sadržaja donosi brze udarce dopamina."
Ollwyn je upozorila: "Neprestana novost održava mozak angažiranim, ali pretjerano stimuliranim, utječući na područja poput prefrontalnog korteksa, koji upravlja fokusom, pažnjom i pamćenjem. Ovaj obrazac može smanjiti sposobnost djeteta da se koncentrira na sporije zadatke, poput čitanja ili rješavanja domaće zadaće, i povećati njihovu sklonost dosadi kada nisu angažirani sa zaslonima."
Osim problema s pažnjom, previše vremena provedenog na tabletima može negativno utjecati na djetetov vid, povećavajući rizik od razvoja kratkovidnosti ili lošeg držanja tijela.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučuje da djeca mlađa od dvije godine uopće ne provode vrijeme pred ekranima, dok Američka akademija pedijatara sugerira da bi vrijeme pred ekranom za djecu od dvije do pet godina trebalo biti ograničeno na najviše sat vremena dnevno.