Što kad dijete stalno traži tvoju pažnju: Kako razgovarati s malim i većim djetetom?
Koliko puta si čula, ili si i ti sama rekla "djeca to rade samo zbog pažnje". A jesi li ikada na trenutak zastala i razmislila što znači tražiti pažnju?
Pažnja je vrlo osnovna potreba koju svi imaju. Iako nije nužno da dijete traži pažnju, često se tumači kao negativno. U stvarnosti, oni traže ljubav, podršku i skrb. Što bi trebala učiniti kada tvoje dijete traži pažnju? Za početak, trebala bi ih primijetiti.
Ignoriranje djeteta koje traži pažnju je poput stavljanje zavoja na gnojnu ranu. A ako se dijete pristojno ponaša kako bi doista zadovoljilo potrebu za pažnjom, ignoriranje je posljednja stvar koju želiš napraviti. Ignoriranje može uzvratiti požar, gurajući negativno ponašanje naprijed.
Pokušaj ga zagrliti, gledaj dijete kad ti pokazuje novu vještinu ili samo slušaj da pokažeš da ti je stalo
Važno je i razumjeti da djeca ne znaju uvijek što im je potrebno ili zašto moraju raditi određene stvari. Uostalom, ni mi kao odrasli ljudi ne znamo odmah koje su naše potrebe. Djeca trebaju tvoju pomoć. Znam da je ovo lakše reći nego učiniti. Moj vlastiti sin proizvodi najgrozniji zvuk za kravu kad mu je dosadno. I koliko god mu želim reći da ga prestane, moram se sjetiti zastati i zapitati se: "Što se ovdje događa?" Dosadno mu je, želi da se netko poigra s njim, on ne zna što bi sa sobom. Kao što znamo, djeca se obraćaju svojim najvjernijim roditeljima, skrbnicima i učiteljima kada im je potrebna pomoć. Kad se osjećaju sigurno, djeca imaju veću vjerojatnost da će se raspasti i proizvesti najstrašnije životinjske zvukove u blizini naših ušiju.
Prečesto, potrebna pomoć može izgledati kao negativno ponašanje.
Ponekad je pomoć tiha, a drugi put je glasna i grozna. Tada postajemo ljuti, frustrirani i dosadni. Pogodili smo granice iscrpljenosti i strpljenja. To je ljudski.
Želimo da naša djeca nauče kako razumjeti i da pitaju što im je potrebno na zdrave načine. Ako nemaju vještina, oni doista ne znaju što učiniti kako bi zadovoljili svoje potrebe. Gledaj li to s razvojnog stajališta, sjeti se da i djeca i tinejdžeri jednostavno prate reakcije svog tijela.
Evo kako bi razgovor mogao izgledati s mlađim djetetom:
1. Pokaži empatiju.
Žao mi je što ti je trenutno teško.
2. Verbaliziraj ono što se događa. Pokušaj otkriti s kojim osjećajima se tvoje dijete bori.
Čini mi se da si jako ljut? Toliko si ljut da želiš pobacati sve igračke po sobi i vikati? Toliko je gnjeva! Tako mi je žao. Razgovarajmo o tome što te je naljutilo. Postoji li rješenje?
3. Pomozi svom djetetu da pronađe produktivniji ili učinkovitiji način da udovolji tim potrebama.
Idemo pokušati nešto drugo što će ti pomoći izbaciti bijes, a ne bacati igračke po sobi. Hoćeš li pokušati sa mnom _______, izvući malo velike energije?
Evo kako bi razgovor mogao izgledati s tinejdžerom:
1. Pokaži empatiju
Žao mi je što vas nisam uspio odvesti do prijatelja, znam da se mučiš što češ raditi i vjerojatno ti je dosadno i usamljen si.
2. Verbaliziraj ono što se događa. Pokuša otkriti s kojim osjećajima se tvoje dijete bori.
Izgleda da ste ljut i frustriran i zato zalupiš vratima i vičeš. U redu je ponekad se osjećati usamljeno ili dosadno, ali znam da nije zabavno. Znam da biste htio biti s prijateljem i voljela bih da te mogu odvesti tamo.
3. Pomozi svom djetetu da nađe produktivniji ili učinkovitiji način da udovolji tim potrebama.
Zašto ne dođeš razgovarati sa mnom ili nacrtaš neki crtež da izbaciš dio bijesa i frustracije? Zatim možemo zajedno smisliti nešto što možemo raditi. Imam sastanak od sat vremena. Možeš li se zabaviti s nečim dok si sam, a onda možemo zajedno ručati / otići pogledati film i planirati drugi put da odemo kod prijatelja?