Što je medijacija i kako pomaže djeci u rješavanju sukoba
Potaknuta dugotrajnim i iscrpljujućim sporovima koje je za svoje klijente godinama vodila na sudovima, odvjetnica Kristina Bajsić Bogović, položila je obuku za izmiritelja i za zastupanje u medijaciji.
"Što sam više učila o medijaciji, sve sam više uviđala koliko je ona korisna, ne samo u pravosuđu nego i u svakodnevnom životu, a najvažnije od svega u odgoju djece i novih generacija. Od tuda se rodila želja za prenošenjem znanja na mlade ljude i ideja o osnivanju društva Pripreme iuridica d.o.o.“
Medijacija je postupak mirnog rješavanja sukoba, koji se svuda u svijetu pokazao brzim i učinkovitim. Riječ je o alternativnom strategijskom alatu za brzo i efikasno rješavanje sporova i sukoba uz pomoć treće nepristrane osobe, u kojem same stranke ili sukobljene strane kreiraju konačno rješenje koje će zadovoljiti obostrane potrebe, odnosno, kreiraju takozvanu win-win situaciju.
"Živimo u razdoblju kada se bilježi sve veći broj slučajeva vršnjačkog nasilja te je mladima više nego ikada potrebna pomoć u komunikaciji, u razumijevanju sugovornika i uvažavanju drugačijeg mišljenja. Sukobi su neizbježni, a znati pravilno reagirati i naći kompromisno rješenje osnovna su pretpostavka stvaranja kvalitetnih poslovnih i privatnih odnosa. Vjerujemo kako vještine medijacije mogu biti važan dio u razvoju potpuno drugačijeg pristupa sukobu i njegovom rješavanju. S druge strane, za svako društveno problematično ponašanje ključ je u prevenciji, pa tako i za vršnjačko nasilje koje je svuda u svijetu, nažalost, u stalnom porastu.“
Vrtići i škole su mjesta u kojima se djecu i mlade educira i priprema za tržište rada i okolinu u kojoj će morati pronaći svoje mjesto. Djeca i mladi su radoznali i vole učiti na primjerima i biti uključeni u proces, na taj način brže pamte i usvajaju nove vještine. Uzimajući navedeno u obzir, mnoge škole i vrtići u svijetu, ali i u Hrvatskoj, provode radionice medijacije, pomoću kojih se djeci dokazuje da je svaki sukob moguće riješiti bez upotrebe sile, podizanja tona i grubosti.
Djecu motiviramo na sudjelovanje, interaktivne radionice temeljene su na igri
"Cijeli koncept osmislili smo na način da djecu uistinu motiviramo na sudjelovanje, riječ je o interaktivnim radionicama koje su temeljene na igri. Simulira se sudski postupak u kojem svako dijete ima određenu ulogu - sudac, odvjetnik, svjedok, stranka ili neka treća osoba te na taj način, uz zabavu i igru, djecu učimo da nasilje nikad nije rješenje i da se sve može riješiti na miran način, uz pravilnu reakciju na sukob i pronalazak kompromisnog rješenja.“
Djeca i mladi koji su putem radionica usvojili vještine medijacije posjeduju važne komunikacijske vještine u pregovaranju, slušanju, razumijevanju, rješavanju problema i sukoba, prilikom sukoba ne traže krivca nego se usmjeravaju na pronalazak rješenja nastalog problema.
"Djeca medijatori steći će samopouzdanje i samopoštovanje od najranije dobi, odrastat će sa sigurnošću i sviješću da će prilikom sukoba i razlike u mišljenjima biti saslušani, uvaženi i da će svaki podignuti ton i upotreba sile biti kontraproduktivni. Djeca koja usvoje vještine medijacije brže će i lakše pronalaziti načine za rješavanje svakodnevnih sukoba, bilo to u vrtiću, školi ili u vlastitom domu, ali i kasnije u poslovanju i svakodnevnim životnim sukobima. Mogućnost rješavanja sukoba bez pomoći učitelja, nastavnika ili roditelja osnažuje djecu i razvija osjećaj zajedništva i suradnje, razvija međusobno povjerenje, te osjećaj osobne odgovornosti.“
U školama u kojima se već duže vrijeme primjenjuje medijacija učitelji i nastavnici primjećuju kako su učionice postale mirnije mjesto za podučavanje i učenje, te kako se stvorilo bolje odgojno i socijalno ozračje u čitavoj školi. Učinke medijacije prepoznali su i kod učitelja i nastavnika koji sada, nakon sudjelovanja u radionicama medijacije, uz lakoću rješavaju sukobe i to ne samo među učenicima nego i među radnim kolegama, te na taj način grade bolju atmosferu u cijeloj školi.