Mitovi i činjenice o zajedničkom spavanju roditelja i djece
Za mnoge kulture diljem svijeta, zajedničko spavanje roditelja s djecom je posve očigledan i prirodan način na koji se roditelji mogu zbližiti s djecom, a istovremeno odmoriti. Takve kulture često imaju snažne kolektivističke ideale, ali u mnogim zapadnim zemljama koje se ponose samostalnošću i individualnošću, na dijeljenje kreveta roditelja i djece često se gleda poprijeko. A gdje postoji kontroverza, najčešće postoje i krive informacije koje roditeljima otežavaju donijeti racionalne odluke o najboljem načinu odgoja djece.
Kako bi još jednom pojasnili zajedničko spavanje, donosimo pet velikih mitova koji trebaju nestati kako bi se stvarni rizici zaista uzeli u obzir i kako bi se svi napokon 'pošteno' naspavali:
Mit: Zajedničko spavanje u potpunosti je sigurno
Roditelji koji spavaju zajedno s djecom često prakticiraju oblik povezujućeg roditeljstva, u kojem roditelji drže djecu pored sebe većinu vremena kako bi reagirali na njihove potrebe odmah i bez stresa. Često se slažu s mišljenjem da je zajedničko spavanje savršeno sigurno i potpuno prirodan način odgoja djece.
Sigurnost kod spavanja bebe - na što sve trebate paziti
Problem je kada imaš standardni bračni krevet s dvoje roditelja i djetetom koje je mlađe od tri mjeseca. Problem je zbog toga jer bebe spavaju između roditelja te imaju rizik od gušenja. To se može dogoditi ako se roditelj u snu okrene na dijete ili kada se dijete zamota s debelim i teškim dekama.
Naravno, postoje načini kojima možete ublažiti rizik, a oni uključuju minimalnu posteljinu na krevetu, izbjegavanje spavanja bebe između roditelja i odlazak u krevet s bebom u opijenom stanju. Ipak, Američka pedijatrijska akademija naglašava kako se taj rizik nikada neće u potpunosti smanjiti na nulu te zbog toga pedijatri ne preporučuju zajedničko spavanje s malom bebom.
Mit: Zajedničko spavanje nikada nije sigurno
Što je dijete starije - to je zajedničko spavanje sigurnije. To je zbog toga jer starija djeca imaju bolju sposobnost osloboditi se od mogućih zarobljavanja ili gušenja tijekom spavanja.
No čak i za bebe, zajedničko spavanje može biti olakšano dodatnom opremom koja se pričvršćuje na stranu kreveta i na taj način bebe spavaju kraj roditelja iako zapravo nisu s njima u krevetu.
Mit: Djeci koja spavaju zajedno s roditeljima teže pada prelazak u svoj krevet i samostalno spavanje
Bez obzira radi li se o premještanju djeteta iz krevetića u krevet ili iz bračnog kreveta u krevet, postoji neki period prilagodbe. Jedno premještanje ne mora nužno biti teže od drugog. A, kao i s većinom stvari u roditeljstvu, mnogo toga ovisi o karakteru i temperamentu djeteta pa tako i spavanje u svom krevetu.
7 stvari koje se događaju pri prelasku iz krevetića u krevet
Treba naglasiti kako je prilagodba na spavanje u svom krevetu uvijek svojevrstan izazov, bez obzira radi li se o bebi ili o vrtićkom djetetu. Ipak, prelazak iz bračnog kreveta u krevet najlakše ćete postići 'metodom blijeđenja'. Ta metoda zahtijeva prisutnost roditelja kada dijete odlazi na spavanje u svoj krevet. S vremenom će djetetu biti sve lakše zaspati, a roditelj će sve više 'blijediti' dok se dijete u potpunosti ne prilagodi na svoj krevet. Ovdje također pomaže i tzv. 'prijelazni objekt', poput plišane igračke ili dekice, koji će pomoći djetetu ponovno zaspati ako se probudi usred noći i shvati da je samo.
Mit: Roditelji koji prakticiraju zajedničko spavanje nemaju seksualni život
Hoće li roditelji imati privatnosti noću na svom krevetu? Vjerojatno ne. Ali, povezivanje nedostatka seksa noću s apstinencijom zbog djeteta u krevetu, pokazuje potpuni neuspjeh kreativnog razmišljanja.
Činjenica je da je 24 sata u danu i većina tih sati je idealna za seks ako roditelji pronađu vrijeme jedno za drugo. Vrijeme za seks će također biti jednostavnije ako roditelji prihvate 'seks na brzaka', održavaju iskru s flertom i dodirivanjem i da iskoriste vrijeme kada je dijete kod prijatelja ili s rodbinom.
Zajedničko spavanje ne bi smjelo uništavati ničiji brak. Ako ga uništava, vjerojatno postoje puno dublji problemi od samog spavanja.
Mit: Ne postoje prednosti zajedničkog spavanja
Mnoga istraživanja su pokazala da je djetetovo zdravlje bolje kada spava u blizini roditelja. Ustvari, bebe koje spavaju blizu svojih roditelja imaju redovitije otkucaje srca i disanje. Čak i spavaju čvršće. Još jedna od zanimljivih činjenica je da blizina bebe i roditelja smanjuje rizik od sindroma iznenadne dojenačke smrti (SIDS). Zbog toga Američka pedijatrijska akademija preporučuje da djeca spavaju u istoj sobi s roditeljima.
Pročitajte prekrasnu tatinu poruka koju treba čuti svaki muškarac
Druge prednosti uključuju bolju kvalitetu sna, posebno za majke koje doje i koje mogu jednostavnije nahraniti dijete bez previše razbuđivanja i prevelike aktivnosti. Uz to, beba koja spava čvršće, manje će se buditi, što znači da će se i roditelji više naspavati.