Polazak u jaslice može biti lakši uz savjete onih koji imaju iskustva
U prvim godinama života djetetu je puno tog zapravo stresno, jer se toliko toga događa – prvi put. No, polazak u jaslice ili vrtić jedno je od najstresnijih iskustava s kojim se dijete susreće u svom dotadašnjem životu. Upravo je s tom ideju na umu missMAMA u suradnji s Pampersom okupila stručnjake s raznih, povezanih područja, na panelu na kojem se razgovaralo upravo o polasku u jaslice, odnosno prilagodbi roditelja i djece na taj novi dio života.
Oni koji znaju najviše o tom su stručnjaci koji su svakodnevno u kontaktu s djecom ove dobi, često i u samom vrtiću, ali i mama s iskustvom prilagodbe na jaslice. Tako smo na ovom panelu odlučili okupiti upravo takve – žene. No, ne, ne mislimo da samo i isključivo žene znaju sve o ovoj temi, ali tako se ovoga puta poklopilo. U studiju 24sata okupile su se prim. mr. sc. Giovana Armano, prof. pedagogije Dunja Čuljak, mama dvoje djece Martina Vasilj, odgojiteljica Sanja Hajsek i prof. psiholog Tamara Hubeny Lučev. Kroz ugodni razgovor pokušale su zajedničkim snagama pomoći roditeljima koje najesen čeka polazak djeteta u jaslice ili vrtić.
Pogledaj video:
Polazak u jaslice je težak i izazovan korak u životu djeteta
Ono što bez iznimke svi stručnjaci mogu reći jest da je polazak u jaslice nešto najteže s čim se dijete mora nositi u svom životu.
„Najizazovniji je problem dobi kad se dijete uključuje u jaslice, a to je vrijeme kad je dijete usko povezano s majkom, kad su najjači strahovi od odvajanja, kad su najveći strahovi od nepoznatih osoba i to je djetetu jedan poseban razvojni zadatak koji smo mu nametnuli, a zapravo je velikom dijelu djece još pretežak,“ istaknula je psihologinja Tamara Hubeny Lučev, te pojasnila: „Vrlo često roditelji misle da je uključivanje u jaslice važno zbog socijalizacije, ali oni su tada zapravo još premali i nisu zainteresirani za drugu djecu, nego su usmjereni sami na sebe i skrbnika, najčešće mamu, i odraslu osobu koja je zamjena za mamu, dakle odgajatelja. Mi kao roditelji griješimo kad im govorimo kako će im tamo biti lijepo, kako će se igrati i družiti, a zapravo to nije ono što je u toj jasličkoj dobi bitno, nego oni imaju potrebu biti sa svojom mamom.“
Važan je stručni tim
Složila se s njom i odgajateljica Sanja Hajsek, te savjetovala roditelje: „Polazak u vrtić je jako stresan, posebno za dijete i roditelje, naravno, ali i za odgajatelje koji imaju novu skupinu i djecu. Tih prvih dana dijete će upoznavati prostor, odgajatelje, nove igračke, možda će ostati prvi put samo bez roditelja. Roditeljima bih savjetovala da jednostavno slušaju odgajatelje, da se s djecom tada igraju, da se spuste na pod i istražuju kao i dijete i samim time će taj proces biti puno lakši.“
Da je djetetu teško, u to nema sumnje, no važno je shvatiti i zašto je to tako. Pojasnila nam je to pedagoginja Dunja Čuljak: „Polazak u jaslice i taj separacijski strah je nešto najteže što se djetetu u životu dogodilo i ono vrlo teško može pojmiti zašto se to događa, a roditelj je taj koji ga najbolje poznaje i može spustiti razinu komunikacije na djetetovu realnu dob i jezikom koji su zajedno izgradili objasniti što vrtić zapravo jest.“ Istaknula je da je važno na vrijeme započeti s pripremom: „Priprema može početi već u svibnju, lipnju, kad su upisi i roditelj dobije širok spektar informacija o vrtiću, ritam dana i slično, pa može djetetu dočarati što u vrtiću ima.“
S one druge strane, svoje je iskustvo iznijela i mama dvoje djece, koja je slušajući ustvrdila da su prilagodbu sa kćeri odradili vrlo dobro, a ipak su naišli na nenadane poteškoće. „Moja kćer je krenula u vrtić s 2,5 godine, nedugo nakon što sam ja rodila sina, nakon što smo odradili cijelu pripremu i bila je spremna, željela je ići u vrtić, a posebno joj je puno značila komunikacija s odgajateljicama. Prvi tjedan je sve bilo idealno, a onda su krenule neke poteškoće, kad su stigla nova djeca na prilagodbu i kad je bilo puno plača,“ pojasnila je mama Martina Vasilj, te kroz šalu istaknula problem s kojim se potpuno neočekivano suočila: „Ne bih preporučila da se prilagodba odvija dok su mami hormoni još aktivni, jer ja neke od reakcija uistinu nisam očekivala i ne događaju mi se inače.“
Mišljenje liječnice
Osim što je dijete tužno i svoju reakciju na vrtić uglavnom pokazuje plačem, postoji i ona druga strana koju u svojoj ordinaciji najčešće vidi pedijatrica Giovana Armano. „Ono što je kod jaslica važno je kad je dijete nesretno, tužno, kad plače, kad je žalosno, ono je i imunokompromitirano, dakle njihov imunitet, koji je ionako u razvoju, je manje otporan na infekcije, viruse, bakterije,“ pojasnila je doktorica Armano, te istaknula da je tada veća mogućnost da će se javiti temperatura i neka bolest. „Ja to vidim u ordinaciji, neka djeca možda ne plaču, dobro su prilagođeni, ali njihov organizam reagira“.
Nadamo se da će savjeti ovih stručnjakinja s različitih područja pomoći mnogim roditeljima koji će se najesen upustiti u tu važnu pustolovinu zvanu jaslice. Nadamo se da će biti uzbudljiva, te da će biti što manje suza – s obje strane. Pampers pelene su pravi saveznik svih roditelja čija djeca kreću u jaslice jer su uvijek tu u svim izazovnim trenucima za mame i njihove mališane, kada je to najpotrebnije.