Ovo je 5 stvari koje možeš raditi da tvoje dijete bude samostalnije
Kad su mala, svi jedva čekamo da naša djeca budu što samostalnija. No, istovremeno se teško privikavamo na činjenicu da ih moramo pripremati na to i na neki način „trenirati“ tu samostalnost, pa to najčešće zanemarujemo. Nikom se ne da pospremati nered koji ostane nakon takvih „treninga“, budimo iskreni.
No, prije ili kasnije, to moramo napraviti. Naravno da svi želimo da naša djeca odrastu u odgovorne i samostalne ljude. Srećom, postoji puno malih, jednostavnih stvari koje možeš raditi svakoga dana ako želiš pomoći svom djetetu da postane samostalno.
Potiči vještine brige o sebi
Za početak neka to bude samostalno pranje zuba (nakon čega će netko od roditelja dodatno oprati zubiće). Mališani se također mogu osnažiti tako da odabiru svoju odjeću za školu, da se obuku i počešljaju. Također, u nekom trenutku (nije isto za svako dijete) mogu se samostalno tuširati.
Jednostavni kućanski poslovi još su jedan način da se djeci da odgovornost. Dvogodišnjak može pomoći u izvlačenju rublja iz sušilice, a osmogodišnjak može pomoći u slaganju odjeće i pospremanju. Klinci mogu usisavati, vaditi posuđe iz perilice ili spremanju kreveta. Mogu sjeckati povrće, postaviti stol…
Ponudi izbore i slobode (unutar granica)
Djeca žude za prilikama u kojima oni mogu donositi odluke, a to je ujedno i važan način da ih se osnaži, izgradi samopouzdanje i usadi osjećaj odgovornosti. Kad su jako mali, mogu odabrati, na primjer, što će se gledati kao obiteljski film. Najbolje je dati im sužen izbor, a ne previše opcija. Starija djeca mogu ići sama do škole.
Stručnjaci kažu da ako djeci omogućimo prostor za donošenje jednostavnih odluka s minimalnim mogućim negativnim posljedicama i da tako polagano preuzimaju više odgovornosti, to kod njih može razviti vještinu samopouzdanja u donošenju odluka tijekom odrastanja.
Neka osjete prirodne posljedice
Kako djeca odrastaju, moramo im prepustiti više zadataka, kao i nove zadatke i odgovornosti koje nose veće rizike, znajući da neće uvijek uspjeti. Nekad se neće odmah dobro nositi potencijalnim neuspjehom, ali i ti su osjećaji važni. Moraju znati da se nekad moraju osjećati tjeskobno, uplašeno ili pod stresom jer to su osjećaji s kojima moramo naučiti živjeti. Moraju povremeno pogriješiti i biti u redu
Zato je važno ne preuzimati njihove zadatke, nego ih pustiti da ih sami dovrše. Kad djeca pronađu rješenje, to povećava njihovo samopouzdanje.
Izbjegavaj prekomjerno ispravljanje
Da, naravno da te „povuče“ kad vidiš kako sporo i nespretno vežu cipele ili kad petljaju s lektirom ili pak pokušavaju počistiti nered – posebno ako nekamo žurimo. No, brzina i perfekcionizam nisu bit niti cilj. Cilj je osnažiti dijete da preuzme odgovornost i radi stvari samostalno.
Potakni ih da stalno rastu
Neobično je važno normalizirati neuspjeh. Djeci se mora dopustiti da rade samostalno stvari i postižu uspjeh ili neuspjeh, te da imaju prostora za greške. Važno je dijete dovesti do točke u kojoj čak i kad pomisli da nešto ne može, ujedno pomisli „ali uskoro ću moći.“
Važno je djeci usaditi osjećaj da činjenica da osjećamo u nekom trenutku razočaranje, neuspjeh ili tugu, a nitko to ne ispravlja ili ne popravlja umjesto nas, da će ti osjećaji proći, da su privremeni. To je nešto što nam izrazito puno znači kasnije u životu – da znamo da će ti osjećaji proći.