​Nemoj raditi ovih 5 stvari ako želiš da djeca budu iskrena prema tebi

Freepik
Da bi djeca bila iskrena, važno je da stvaramo sigurno okruženje u kojem se osjećaju podržano. Evo pet stvari koje bi svakako trebala izbjegavati ako želiš da dijete bude iskreno s tobom:
Vidi originalni članak

Iskrenost je jedna od najvažnijih vrijednosti koju želimo usaditi u svoju djecu, no izgradnja okruženja u kojem iskrenost zaista može rasti zahtijeva svjesne napore. Djeca su prirodno vrlo opažajna i često više uče gledajući i osjećajući ono što se događa kod kuće nego što će ikada naučiti od onoga što im kažemo. Ako određena ponašanja ili praksa kod kuće proturječe vrijednostima koje želimo podučiti, to može stvoriti konfuziju i strah, zbog čega dijete može prestati biti iskreno.

sedam stvari Evo što se dogodi kada prekršite obećanja koja se dali djetetu

Da bi djeca bila iskrena, važno je da stvaramo sigurno okruženje u kojem se osjećaju podržano. Evo pet stvari koje bi svakako trebala izbjegavati ako želiš da dijete bude iskreno s tobom:

1. Nemoj koristiti strah kao disciplinu

Ako djeca nauče da će biti kažnjena zbog iskrenosti, skloni su sakriti istinu kako bi izbjegli negativne posljedice. Umjesto toga, pomoći ćeš im da se osjećaju ugodno u priznavanju svojih grešaka, bez straha od reakcije. Kada dijete nešto krivo napravi, umjesto da reagiraš ljutito, pokušaj objasniti što se dogodilo i kako to mogu popraviti. Tako djeca će naučiti da iskrenost nije nešto čega se treba bojati.

2. Nemoj postavljati nerealno visoke standarde

Ako djeca osjećaju pritisak da uvijek budu savršena, mogu početi lagati kako bi ispunila ta očekivanja. Na primjer, mogu reći da su završili zadaću kada to nisu učinili ili da su ostvarili bolji rezultat nego što su stvarno postigli. Umjesto toga, pohvali njihov trud, ne samo rezultat. Ako dijete vidi da cijeniš njihov napor i učenje iz pogrešaka, bit će sklonije biti iskreno jer zna da ljubav i podrška nisu uvjetovani savršenstvom.

3. Nemoj zadirati u njihov privatni prostor

Djeca, kao i odrasli, trebaju imati svoj privatni prostor. Ako roditelji previše nadziru njihove aktivnosti i stalno ih pitaju o svakom detalju njihovog života, djeca se mogu osjećati nesigurno i sklona skrivati stvari. Pokušaj pokazati povjerenje, ne ući u svaki njihov razgovor ili pregledavati njihove stvari, već im omogućiti da dijele informacije kad su spremni. Kroz otvorene razgovore i postavljanje pitanja koja ne zadiru u njihove granice, djeca će se osjećati poštovano i voljet će biti iskrena.

4. Nemoj pokazivati neiskrenost

Djeca vrlo pažljivo promatraju ponašanja svojih roditelja. Ako primijete da im roditelji koriste male laži ili izbjegavaju odgovore na pitanja, mogu pomisliti da je to prihvatljivo ponašanje. Ako želiš da dijete bude iskreno, moraš biti primjer. Ako nešto obećaš, a ne možeš to ispuniti, objasni im zašto i ispričaj se. Time ćeš im pokazati da iskrenost nije samo važna, već i da je u redu priznati kad nešto ne ide kako treba.

5. Nemoj zanemarivati njihove emocije

Ako djeca osjećaju da njihova osjećanja nisu važna ili da se ne vrednuju, mogu postati nesigurna i povući se u sebe. Umjesto da im govoriš „nemoj biti glup“ ili „preuveličavaš“, pokaži razumijevanje i podršku. Ako dijete kaže da se boji nečega, umjesto da to negiraš, recite: „Razumijem da se bojiš. Zajedno ćemo naći način da to riješimo.“ 

Kako poticati iskrenost?

Da bi djeca bila iskrena, potrebno je stvoriti sigurno okruženje u kojem se osjećaju sigurno dijeliti svoje misli i osjećaje, bez straha od kazne ili osude. Budi dosljedni u svojim postupcima, komuniciraj jasno i pokaži im da iskrenost nije samo važna, nego i poželjna. Pohvali ih kada budu iskreni, čak i kada priznaju vlastite greške, i pruži im emocionalnu podršku, piše Times of India.

odgoj djece Psiholog s Harvarda otkrio tri savjeta za odgoj iskrene djece

Posjeti missMAMA