Mame, znate li što je pneumokokna bakterijemija?

Pixabay
Infekcija krvi stanje je koje može pogoditi bilo koga. Nažalost, djeca, naročito novorođenčad, čine najkritičniju skupinu kad je pneumokokna bakterijemija u pitanju. No, zahvaljujući novim cjepivima, sve je manje oboljelih
Vidi originalni članak

Bakterija Streptococcus pneumoniae  ili pneumokok, čest je uzročnik upala dišnih puteva. Riječ je o vrlo rasprostranjenom uzročniku, posebice u djece koja pohađaju vrtić ili neki drugi kolektiv. Kolonizacija ove bakterije uzrokuje manje smetnje, poput kašljanja i curenja nosa, no agresivni sojevi mogu uzrokovati pneumokoknu bolest, poput bakterijemije i meningitisa te upala pluća i srednjeg uha.

Druga djeca u vrtiću mogu biti prijenosnici!

Pneumokok pripada infekcijama koje se prenose kapljično pa mu je zato ulazno mjesto početni dio dišnog sustava. Neki od znakova ove bolesti mogu biti tresavica, osip i pogoršanje općeg stanja.

Najčešće se javlja kod djeteta starosti od 3 do 36 mjeseci. Naime, u toj dobi djeca više nemaju majčina antitijela, ali još uvijek nisu razvila svoja. Mlađa djeca, osim što nemaju antitijela, također su u kontaktu s vršnjacima te su izloženija potencijalnim izvorima zaraze, upravo zato što su manje otporna. S druge strane, starija su djeca usvojila higijenske navike te je u njihovu slučaju ipak manja mogućnost širenja zaraze. Najčešći načini na koje se djeca mogu zaraziti su prljave ruke, ekskret iz nosa i usta te upotreba tuđih osobnih predmeta (primjerice čaša ili četkica za zube).

Dodatan se problem javlja kod roditelja koji ne reagiraju na vrijeme jer im dijete nema nikakve konkretnije simptome, osim primjerice kašlja.  Ako se dijete koje je nositelj streptokoka ostavi u vrtiću, velika je mogućnost da će se i druga djeca zaraziti. 

Oko 3% (od 2 do 10%) djece s povišenom temperaturom u dobi od 1 do 36 mjeseci. (temperatura ≥ 39 °C) i bez lokaliziranih poremećaja ima bakterijemiju, koja se upravo zbog nedostatka simptoma smatra skrivenom. Skrivena pneumokokna bakterijemija jedna je od bolesti, kod kojih nema nikakvih vidljivih znakova infekcije, osim povišene tjelesne temperature. Stoga, postoji mogućnost da će roditelj u jutarnjoj žurbi odvesti dijete u vrtić, ne znajući da je ono bolesno.

Upravo zato, Dr. Milivoj Jovančević upozorava na važnost pravovremene reakcije. Kod bilo kakve sumnje, treba se bez odlaganja javiti liječniku.

13-valentno cjepivo –-  najbolji oblik prevencije

Kako se vaše dijete ne bi našlo u takvoj situaciji, pneumokoknu bakterijemiju trebate prevenirati. Najučinkovitija se zaštita postiže cijepljenjem, tvrdi doktor Jovančević te do daje da u pravilu nema značajnijih nuspojava, a izgledi za ovu, po život opasnu bolest, smanjuju se za više od 90%.

Prvo cjepivo protiv infekcija izazvanih pneumokokom razvijeno je 80-ih godina. Ono se pokazalo uspješnim u prevenciji bolesti izazvanih pneumokokom u djece starije od dvije godine te odraslih. No, nije imalo učinka na najmlađu djecu. Kasnije je u SAD-u stvoreno pneumokokno konjugirano cjepivo, koje je moglo zaštiti najmlađe, ali i prevenirati mukozne infekcije. Nakon njegovog prvotnog uspjeha, razvijena su i novija cjepiva.

Tako je na tržištu dostupno 13-valentno konjugirano cjepivo koje štiti od 13 invazivnih serotipova te se primjenjuje od 6. tjedna života i pruža visoku razinu zaštite protiv invazivnih oblika i bolesti, kao što su upala mozga i ovojnica te bakterijemija. Za razliku od 23-valentnog cjepiva, cijepljenjem 13-valentnim cjepivom smanjuje se i mogućnost kliconoštva pa je zaštićeno i mlađe, necijepljeno dijete koje ne boravi u vrtiću (mlađi brat ili sestra kod kuće). Također, postoji i 10 valentno cjepivo koje ne uključuje serotip 19A (visoka rezistencija na antibiotike), 6A i 3 (starije osobe podložnije infekcijama) u usporedbi s 13 valentnim cjepivom.

Zato je, da se vaše dijete ne bi zarazilo ovom bolesti ili postalo prijenosnikom pneumokoka, vrlo važno pravovremeno ga cijepiti.

Posjeti missMAMA