Logopetkinja videom pokazala da toddleri doslovno ne razumiju značenje riječi 'ne' u rečenici

Instagram
Nekad nas jednostavno izluđuju dok im pokušavamo objasniti da nešto jednostavno ne smiju, ne mogu, ne rade. Iako su još mali, čini nam se da je to nešto što moraju razumjeti. No, terapeutkinja za govor kaže drukčije.
Vidi originalni članak

Jedva čekaš da tvoja beba počne hodati, pa sve više govoriti i uživaš u tom kako raste, napreduje. Sve ostalo riješit ćete već putem, jer dok je zdravlja, sve će biti u redu! Tako razmišljaš i istinski se veseliš svakom danu, pa čak i odgoju tog svog djeteta i svim novim izazovima. A onda počneš s tim nekim ozbiljnijim odgojem i neke stvari moraš zabraniti, naravno.

razvoj vještina Logopedinja: Djecu ne treba rano učiti čitati i pisati, ove vještine puno su važnije

Ne, ne smiješ skakati po kauču. Ne, ne smiješ gurati ruku u wc školjku. Ne, ne smiješ bacati hranu po podu. I usprkos svim tim „ne-ovima“, tvoje dijete i dalje radi po svom. Izluđuje te, ali kako god postaviš stvari, nema pomaka. Tvoje dijete je jednostavno neposlušno i već vidiš da će te izludjeti.

A što ako tvoje dijete zapravo ne razumije uopće što mu ti govoriš? Naravno, pitaš se zašto ne bi razumjelo, ako te razumije sve ostalo. No možda je riječ „ne“ ipak drukčija, kako tvrdi i logopetkinja i mama Melissa Minney, @raisinglittletalkers. Ona je podijelila video na svom Instagram profilu u kojem objašnjava roditeljima da njihovo dijete možda ne razumije značenje riječi „ne“ do određene dobi - i nudi metode kojima će ih naučiti.

„Jeste li znali da mališani mlađi od tri godine ne razumiju u potpunosti riječ 'ne' u rečenicama?” pitala je. „Ja sam logoped i to ću dokazati. Gledajte ovo.”

Minney je pokazala video nje i kćeri u kojem ona drži u rukama jabuku i limetu i pita kćer – koje od tog nije jabuka. Njezina kći pokazuje na jabuku. Minney je zatim pitala koje voće nema naljepnicu na sebi - jabuka ima naljepnicu, dok limeta nema. Njezina kći odabere jabuku s naljepnicom.

Ne, niste poludjeli svi skupa! Dijete do treće godine ne razumije koncept koji podrazumijeva riječ „ne“.

„Istraživanje nam govori da mala djeca mlađa od tri godine mogu netočno protumačiti ove niječne rečenice kao potvrdne, što znači da obraćaju pažnju samo na ostatak rečenice, a ne na negativni dio", objasnila je Minney. „Dakle, ako ste rekli da nema penjanja uz stepenice, oni samo čuju 'penjanje uz stepenice'.“

Dobro, recimo da razumijemo i da možemo prihvatiti da oni jednostavno ne razumiju. No, klinci stalno rade nešto što se ne smije, a nekako moraš tome stati na kraj. Kako riješiti ovaj problem? Minney ima par savjeta.

„Kada želite da vaše dijete prestane nešto raditi, recite mu što da učini umjesto toga, na primjer, 'Hajdemo sjesti na kauč' ili 'Kauč je za sjedenje'“, rekla je Minney. „Ako se radi o sigurnosti, pokušajte upotrijebiti jednostavno 'ne' ili 'stani', a zatim fizički pomaknite njihovo tijelo kako bi naučili značenje tih riječi. Onda kada budu na sigurnom, možete nastaviti s onim što mogu učiniti umjesto toga."

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Melissa Minney: Baby & Toddler Speech & Language Expert (@raisinglittletalkers)

Naravno, mogi će roditelji sad kao protuargument navesti činjenicu da djeca itekako dobro znaju kada će sami reći NE i kad će odbiti nešto napraviti. Na primjer, prije spavanja će najednom mnogi znati značenje riječi ne, koju će upotrijebiti jer – ne žele prati zube. Stvar je u tom da djeca ne razumiju 'ne' u rečenicama, odnosno u niječnim rečenicama. To 'ne' u niječnoj rečenici stvara u njihovim glavicama zbrku.

Mnogi su roditelji u komentarima podijelili da im je ovo „otvorilo oči“, a neki su podijelili vlastite anegdote na ovu temu.

„Moj dvogodišnjak voli bacati stvari iz zabave, ja kažem ‘Ne bacaj! Ne bacaj stvari!!!’ Pa sada on kad uzme nešto, viče NE BACAJ! I onda to baci i nasmije se!” podijelila je jedna mama.

„Ovo je tako istinito. Baš sam sinoć rekla mojoj kćeri da prestane gristi i ona je namjerno nastavila gristi. Sljedeći put ću ovo probati,” rekla je druga.

Dakle, možda još uvijek ima nade za vas, ako ste već pomislili drukčije – možda je do nas, a ne do njih… Ali imaju opravdanje!

savjeti logopedinje Dijete te može bolje slušati i razumjeti, samo slijedi ove savjete logopedinje

Posjeti missMAMA