Krvarenje nosa kod djece: Znaš li kako ga pravilno zaustaviti?
Krvarenje iz nosa uobičajena je pojava kod djece u dobi od 3 do 10 godina, piše Smart Parenting. Iako krvarenje iz nosa obično ne znači ozbiljna stanja, neki se roditelji mogu osjećati anksiozno kad se to pojavi i nisu sigurni što učiniti kad to djeca dožive. Mi smo pronašli što učiniti kad tvoje dijete to doživi i kako možeš spriječiti da se to više ne ponovi.
Vrste i uzroci krvarenja iz nosa
Prema Kids Health-u postoje dvije vrste krvarenja iz nosa. Prvo i najčešće je prednje nosno krvarenje, koji dolazi s prednje strane nosa. Obično se događa kad puknu kapilare u nosu.
Druga vrsta je stražnje nosno krvarenje, koje dolazi iz dolazi iz najdubljeg dijela nosa. Kada netko doživi ovu vrstu krvarenja iz nosa, krv mu curi niz stražnji dio grla, bez obzira sjedi li ili stoji. Kids Health piše da se ova vrsta krvarenja iz nosa rijetko događa kod djece. Obično se javlja kod starijih osoba s povišenim krvnim tlakom i osobama s ozljedama na licu ili nosu.
Krvarenje iz nosa može biti uzrokovano raznim čimbenicima, ističe Američka akademija za pedijatriju (AAP). Prehlada i alergija mogu izazvati iritaciju i otekline unutar djetetovog nosa. Krvarenje u nosu može se dogoditi i kada dijete previše kopa nos, stavi neki predmet u njega ili prejako kihne. Isto tako, suha klima ili ugrijani zatvoreni prostor mogu isušiti djetetove nosne membrane i uzrokovati rane koje krvare kad se ogrebu ili diraju.
Ostali uzroci krvarenja iz nosa, prema AAP, uključuju abnormalne strukture ili rast tkiva unutar nosa i kronične bolesti koje zahtijevaju lijekove koji mogu utjecati na sluznicu nosa.
Što učiniti ako djetetu dođe do krvarenja iz nosa?
Razumljivo je da će svaki roditelj osjetiti zabrinutost kad djetetov nos počne krvariti niotkuda i odmah pomisle kako trebaju pozvati liječnika za pomoć. Međutim, to nije uvijek potrebno. Umjesto toga, odmaranje i pravi položaj tijela mogu pomoći zaustaviti krvarenje.
Ostani mirna
Jedna od najvažnijih stvari koju stručnjaci potiču da roditelji učine kada im dijete ima krvarenje iz nosa je da ostanu mirni. Kako piše AAP, tvoje dijete će vjerojatno pokupiti tvoju reakciji na situaciju. Isto tako, krvarenje iz nosa će prestati nakon nekoliko minuta ako tvoje dijete nije ozlijeđeno ili pati od gore navedenih uzroka.
Stavi dijete u pravilan položaj
Pravi položaj znači da dijete sjedi ili stoji i lagano se naginje naprijed. Stručnjaci tvrde da dijete koje ima krvarenje iz nosa ili se ne treba nasloniti na leđa jer će to uzrokovati samo odljev krvi niz djetetovo grlo, što će nakon toga dijete povraćati.
Stvori pritisak na djetetov nos
Čvrsto stisni donji dio djetetovog nosa (mekani dio) i drži ga tako 10 minuta. Ako imaš, možeš koristiti maramicu ili čistu krpu, a ako nemaš, možeš koristiti prste. Kids Health naglašava da se osigurava pritisak za to određeno vrijeme jer prerano zaustavljanje može dovesti do ponovnog krvarenja. AAP također kaže da se usredotočiš na primjenu pritiska, a ne na provjeru je li krvarenje prestalo.
Nakon 10 minuta, ako krvarenje nije prestalo, ponovno pritisni djetetovog nosa. Ako se krvarenje nastavi, možda je vrijeme da nazoveš pedijatra ili odvedeš dijete u bolnicu.
Još jedan važan podsjetnik je da izbjegavaš stavljanje predmeta poput maramice ili gaze u nos djeteta. Prema Dječjoj bolnici Nationwide, ti će se predmeti lijepiti za ugrušak djeteta i uzrokovati ponovno krvarenje nakon što se kasnije ukloni.
Potakni dijete da se odmara
Koliko god bi se tvoje dijete rado vratilo igranju ili trčanju uokolo nakon što mu prestane krvarenje nosa, stručnjaci preporučuju da se suzdrži od igranja, aktivnosti i trljanja nosa barem nakratko. Ne želiš ga izlagati mogućnosti dodatnog krvarenja iz nosa.
Kako spriječiti krvarenje iz nosa?
Neki od najčešćih uzroka krvarenja iz nosa su suhi zrak, predmeti koji se stavljaju u nos i kopanje nosa, mogu se otkloniti poduzimanjem mjera predostrožnosti kod kuće. Ako tvoje dijete uživa u kopanju nosa ili ako imaš suh zrak kod kuće, evo nekoliko savjeta kako možeš spriječiti krvarenje iz nosa.
Razmisli o stavljanju ovlaživača u svoj dom
Suha klima ili zrak u kući jedan su od uobičajenih uzroka krvarenja iz nosa. Ovlaživač ili isparivač s hladnom maglom mogu ti pomoći da nivo vlage u tvom domu bude dovoljno visok da se nosnice tvog djeteta ne presuše. Ne zaboravi svaki dan čistiti ovlaživač zraka kako bi izbjegla nakupljanje plijesni i bakterija.
Obreži djetetove nokte
Odraslim ljudima se može činiti čudnim, ali mala djeca uživaju u kopanju nosa, pa čak i stavljanju stvari u nos. Jedan od načina da spriječiš da se dijete nehotice ozlijedi pri kopanju nosa je držanje noktiju kratkima. Također može biti korisno nadzirati dijete dok se igra tako da budeš svjesna onoga što stavlja u nos ili usta.
Pitaj svog pedijatra za sprejeve za nos
Slani vodeni sprejevi za nos također mogu biti korisni u sprječavanju presušivanja nosnica djeteta, posebno ako imaš suh zrak u svom domu. No prije nego što kupiš sprej za nos, prvo se posavjetuj s pedijatrom. AAP primjećuje da neki lijekovi mogu povećati nazalnu kongestiju nakon nekoliko dana. Kongestija tada može postati mnogo neugodnija za tvoje dijete i znatno zahtjevnija za liječenje.
Potakni dijete da nosi zaštitnu opremu
To je posebno važno za djecu koja se bave sportom ili fizičkim zahtjevnim aktivnostima koje mogu nanijeti djeci ozljede nosa. Prije nego što ga pustiš da se počne igrati, pobrini se da nosi atletsku opremu, potrebno je da mu tijelo bude zaštićeno od bilo kakvih trauma.
Kada nazvati pedijatra?
Iako su krvarenja iz nosa uobičajena kod djece, također je nenormalno da dijete često ima krvarenje iz nosa. Ako se bilo koji od sljedeći događaja dogodi kod tvog djeteta, AAP savjetuje da odmah pozoveš liječnika:
- Ako misliš da je tvoje dijete izgubilo previše krvi
- Ako krvarenje dolazi iz djetetovih usta ili ako kašlje ili povraća krv ili smeđi materijal koji izgled poput kave
- Ako tvoje dijete izgleda neobično znojno, blijedo ili ako ne reagira
- Ako krvari iz nosa (što može biti znak da ima malu, slomljenu krvnu žilicu u nosu ili površini sluznice nosa ili određenu izraslinu).
Kids Health također navodi različite incidente koji mogu zahtijevati hitnu medicinsku pomoć, ako misliš da je tvoje dijete stavilo nešto u nos, ako lako dobiva modrice, ako je tek nedavno počelo uzimati nove lijekove, ako mu je krvarenje iz nosa snažno i praćeno slabošću ili vrtoglavicom ili ako je posljedica pada ili udarca u glavu.