Jednostavna pitanja koja možeš postaviti svom djetetu da bude sretnije i zadovoljnije

Freepik
Sreća i optimizam u životu nisu samo rezultat sretnih okolnosti ili genetske predispozicije. Postoji niz praktičnih koraka i mentalnih navika koje mogu povećati našu sreću. Iako je dio sreće upisan u našim genima, brojna istraživanja pokazuju da osobne odluke i navike koje usvajamo mogu značajno utjecati na osjećaj ispunjenosti i zadovoljstva.
Vidi originalni članak

Jedna od najboljih stvari koju roditelji mogu učiniti za svoje dijete jest pomoći mu da razvije ove pozitivne navike od najranijih godina. Postoje određena pitanja koja možeš postavljati svojoj djeci, a koja će im pomoći da usvoje navike koje ih usmjeravaju prema sreći i pozitivnosti. Kada ih redovito postavljamo, ona će postati dio njihovog načina razmišljanja.

Ovo je 11 pitanja koja će naučiti djecu da budu sretna, prema psihologinji Samanthi Rodman Whiten, prenosi Yourtango.

1. Koji ti je bio najdraži dio dana?

Ovo pitanje je idealno za kraj dana jer potiče dijete da razmisli o pozitivnim trenucima koji su mu uljepšali dan. Time usvaja naviku fokusiranja na dobre stvari, umjesto na one loše. Kada se ovo pitanje redovito postavlja, dijete počinje razmišljati o tome što mu se lijepo dogodilo, stvarajući pozitivan pogled na svakodnevicu.

2. Na čemu si zahvalan?

Pitanje o zahvalnosti korisno je za obiteljski rukač/večeru, kada svaki član obitelji može iznijeti barem jednu stvar na kojoj je zahvalan tog dana. Istraživanja, poput onih s Harvard Medical School, povezuju zahvalnost s višim razinama sreće. Dijete koje svakodnevno vježba zahvalnost razvija svijest o dobrim stvarima u svom životu, što dodatno pridonosi njegovom zadovoljstvu.

3. Što ćeš učiniti po tom pitanju?

Kada dijete ima neki problem, ovo pitanje ga potiče da razmisli o mogućim rješenjima i preuzme odgovornost. Važno je da roditelji ne uskaču odmah s rješenjem, već da daju djetetu priliku da pronađe svoj put. Na taj način razvija osjećaj samopouzdanja i vještinu rješavanja problema, što će ga kasnije učiniti otpornijim i sretnijim.

4. Kako misliš da se on/ona osjeća?

Razvijanje empatije ključno je za sreću i zdravlje odnosa, a ovaj tip pitanja potiče dijete da razmisli o osjećajima drugih. Kada se dijete nauči staviti u tuđu poziciju, lakše uspostavlja i održava bliske odnose, osjeća se povezano s drugima i ispunjeno, što doprinosi njegovoj sreći.

5. Kako se osjećaš zbog toga?

Razgovor o osjećajima pomaže djeci da prepoznaju i izraze svoje emocije. Kada djeca nauče prepoznati i verbalizirati osjećaje, lakše se nose s njima. Umjesto da umanjuješ dječje brige, omogući im da ih izraze – to pomaže u obradi emocija i omogućava im da bolje razumiju vlastite reakcije.

6. Kako možeš vidjeti svijetlu stranu?

Suočavanje s teškim situacijama važna je životna vještina, a ovo pitanje pomaže djeci da razviju optimističan pogled. Možeš korititi izraz „pravljenje limunade od limuna” kako bi djecu naučila da i u izazovima mogu pronaći nešto pozitivno. Ovaj pristup pomaže im da bolje razumiju kako sami mogu utjecati na način na koji vide svijet.

7. Što možemo dodatno istražiti o tome?

Radoznalost i želja za učenjem su karakteristike koje pridonose sreći jer obogaćuju život. Kroz ovo pitanje roditelji potiču dijete da u svemu vidi priliku za učenje. Bez obzira radi li se o nekoj riječi iz filma ili detalju iz knjige, istraživanje potiče djetetovu radoznalost i daje mu priliku da svakodnevno nauči nešto novo.

8. Što želiš raditi za vikend?

Istraživanja pokazuju da očekivanje pozitivnih iskustava, poput obiteljskih planova za vikend, može donijeti veće zadovoljstvo nego sam događaj. Dijete koje iščekuje mali užitak, poput odlaska na sladoled ili šetnje, razvija naviku uživanja u malim stvarima i stvaranja vlastitih trenutaka sreće.

9. Što možemo učiniti da nekoga usrećimo?

Davanje i pomaganje drugima su važne vrijednosti koje donose osjećaj zadovoljstva. Kada dijete sudjeluje u aktivnostima koje usrećuju druge, poput posjeta rodbini ili volontiranja, razvija osjećaj ispunjenosti. Istraživanja s Kalifornijskog sveučilišta u Berkeleyju pokazuju da altruizam i pomaganje otpuštaju oksitocin i endorfine, što doprinosi osjećaju sreće.

10. Što želiš raditi danas vani?

Boravak na zraku i tjelesna aktivnost povećavaju raspoloženje i energiju. Kada dijete provodi vrijeme u prirodi, poboljšava svoje fizičko zdravlje i spavanje, što doprinosi boljem mentalnom zdravlju. Ako roditelji sami pokazuju pozitivan primjer, veća je vjerojatnost da će i dijete razviti zdravu naviku vježbanja i boravka na svježem zraku.

11. Kada se osjećaš najsretnije?

Usmjeravanje djeteta na aktivnosti koje ga čine sretnim pomaže mu da prepozna vlastite interese i pronađe stvari u kojima uživa. Psiholog Mihaly Csikszentmihalyi ističe važnost “toka” – stanja u kojem je osoba potpuno uronjena u aktivnost koju voli, gubi osjećaj za vrijeme i potpuno je prisutna. Dijete koje upozna ovaj osjećaj u mlađim godinama može lakše prepoznati aktivnosti koje ga ispunjavaju i prema njima usmjeriti svoj život.

osam navika Ovo su navike koje pomažu u odgoju pozitivne djece, a na koje odrasli često ne obraćaju pažnju

Posjeti missMAMA