Je li jelovnik mog djeteta dovoljno raznovrstan?

Thinkstock
Mama 15-mjesečne djevojčice pita se kako bi trebao izgledati dnevni/tjedni jelovnik njenog djeteta
Vidi originalni članak

Imam curicu od 15 mjeseci i zanima me stručno mišljenje oko njenog dnevnog/tjednog jelovnika:

  • doručak 9 - 9:30 kašica od voća i žitarica (nekad s adaptiranim mlijekom, jogurt, svježi sir)
  • užina 12 - 12:30 svježe voće
  • ručak 13:30 - 14 povrće i meso (3-4 puta tjedno, bijelo, crveno) ili jaje ili riba (2 puta tjedno plava, bijela)
  • užina 17 - 17:30 jogurt ili svježi sir (i voće)
  • večera 19:30 - 20 mliječno-žitna kašica (s adaptiranim mlijekom) ili ABC sir i kruh, dvopek

Uveli smo med po jednu žličicu na dan i domaće pekmeze, ali kupovne slatkiše joj još ne dajem, eventualno kekse Petit. Pečemo domaće keksiće od žitarica, ne solimo još, niti šećerimo hranu, nismo probali kravlje mlijeko. Jedemo sve voće i povrće, puno cjelovitih žitarica, integralnu tjesteninu, u manjim količinama kruh, više dvopek i rižine krekere. Od masnoća hladno prešano maslinovo i laneno ulje te za kuhanje hrane koristimo suncokretovo ulje i maslac. Pokušavam što više pripremati domaću hranu, nisam pobornik kupljenih kašica i raznih instant pahuljica. Zanima me je li navedeni meni dovoljan, ne u smislu količine, već raznovrsnosti, bismo li trebali uvesti još koje namirnice ili nešto drugo promijeniti u cijelom konceptu prehrane? Napominjem da ne idemo u jaslice.

Jelovnik vašeg djeteta je dobro izbalansiran. Iz priloženog se vidi da jako vodite računa o djetetovoj prehrani. Možda nekoliko manjih sugestija:

  • Eventualno možete povećati vremenski razmak između obroka na 3,5 do 4 sata.
  • U prehranu djeteta najnormalnije možete uvesti kravlje mlijeko. Naime isto se savjetuje ne davati djeci do prve godine života kao osnovno mliječni napitak, no vaše dijete je starije, jede mliječne proizvode i nema posebne potrebe za adaptiranim mliječnim pripravkom. Zapamtite ukupna količina mlijeka i mliječnih proizvoda u danu za vaše dijete ne bi trebala prelaziti 400 do 500 ml na dan.
  • Ne znam koje voće u prehrani djeteta nudite, no ako već niste, vidike možete proširiti i na egzotične oblike kao što su papaja, mango, kivi, avokado i sl. Isto se odnosi i na žitarice i pseudožitarice.
  • Konvencionalne slatkiše izbjegavajte koliko možete te nastavite s pripremom svojih, domaćih keksića i kolača.

Kako izgleda jelovnik vašeg djeteta? Napišite nam u raspravi ispod članka!

Posjeti missMAMA