Djeca utječu na važne odluke u obitelji, a odlučuju o obrocima, putovanjima...
Prisjeti se kako je to bilo kad si ti bio/bila dijete. Kad ste selili, je li te itko išta pitao? Je li te se pitalo što ćeš ručati? A što je s odlukama o tome što treba kupiti u dućanu? Što si stariji, to je vjerojatnost da se na ovo od srca nasmiješ proporcionalno veća. Ne treba najčešće ovakva pitanja niti postavljati, jer oni koji su imali pravo istinski i s pravom glasa sudjelovati u takvim odlukama kao djeca poprilično su rijetki.
No, danas je, realno gledano, stanje općenito potpuno drukčije. U nekim je dijelovima to dobro, dok u nekima ipak prelazi granice – barem po mišljenju većine. Dokaz za to je i anketa u kojoj je sudjelovalo 2000 roditelja, a proveo ju je lanac hotela Heaven Holidays u Velikoj Britaniji. Radi se o roditeljima s djecom od 5 do 16 godina, a odgovori su pokazali da 49 posto njih zna da njihovi mališani utječu na donošenje velikih odluka u kućanstvu. A 31 posto njih misli da to čini za "mirniji život".
Djeca odlučuju koja glazba svira u autu kod 34 posto roditelja, a njih 47 posto dopušta djeci da odlučuju o uređenju svoje spavaće sobe. O obrocima u kućanstvu odlučuje 43 posto djece, a oni ujedno odlučuju i o tjednom popisu namirnica u kupovini, a 22 posto njih traži izričito obrok po izboru.
Djeca odlučuju i o tome kamo se ide na odmor, a 62 posto roditelja reklo je da su obiteljska putovanja bolja kada su djeca uključena u proces donošenja odluka. Dok će neki reći kako je ovakav način odlučivanja zapravo ohrabrujući, te kako je zapravo korisno kad roditelji male djece potiču svoje mališane da im pomognu u donošenju obiteljskih odluka, velikih i malih. Drugi će, pak, reći da djeca jednostavno ne mogu odlučivati o velikim i važnim stvarima u obitelji.
Jedna ili druga krajnost?
Istina je vjerojatno točno na sredini, u savršenoj ravnoteži. Što se tiče odmora i putovanja, vjerojatno je zapravo mudro slušati djecu ili barem uvažiti njihov glas, jer tako smo barem djelomično sigurni da bi dijete uistinu moglo uživati, umjesto da provede vrijeme gunđajući i dosađujući se na destinaciji koja mu uopće nije zanimljiva.
No, ova je anketa pokazala da 89 posto roditelja smatra važnim da njihova djeca imaju pravo glasa u obiteljskim stvarima. Više od polovice (54 posto) smatra da to djecu čini neovisnijom, dok 52 posto smatra da se zbog toga osjećaju kao ravnopravni članovi kućanstva. Ipak, njih 88 posto priznalo je da su impresionirani svojom djecom kada je riječ o njihovoj sposobnosti donošenja odluka u tim područjima. A 52 posto se čak predomislilo o nečemu što su ranije odlučili, zbog mišljenja svojih mališana.
Zanimljivo je da u Heaven Holidays lancu igraju upravo na ovu kartu, pa tako zapošljavaju cijeli tim „kifluencera“, odnosno dječjih influencera, koji će ostaviti svoj trag u njihovim ljetovalištima, te pomoći drugima da zamisle svoje omiljene aktivnosti na odmor.
Zapravo ovakav način sudjelovanja djece u odlukama nije uopće loš, sve dok djeca ne postanu glavni donositelji odluka i dok se njihove odluke ipak preispitaju. Tad postaju problem. Kao što smo već spomenuli, rješenje je u ravnoteži.
Evo u kojim sve odlukama u kućanstvu djeca imaju pravo glasa, prema anketi:
- Kako urediti njihovu sobu
- Što jesti za večeru
- Što gledati na TV-u
- Koje društvene igre igrati
- Što gledati u kinu
- Koje dodatke dodati pizzi kada naručujete hranu za van
- Koje poslastice kupiti kada kupujete hranu
- Gdje izaći jesti
- Što slušati u autu
- Kakve poklone kupiti drugim članovima obitelji
- Gdje na odmor
- Što bi trebalo ići na tjedni popis za kupovinu
- Treba li stati na putu kući zbog brze hrane
- Jesu li dovoljno stari da gledaju film sa starijom dobnom ocjenom
- U koje vrijeme bi se trebali vratiti kući nakon izlaska s prijateljima
- U koje vrijeme trebaju ići spavati
- Treba li dodati još nečega pri kuhanju
- Koje biljke kupiti za vrt
- Kako ukrasiti kuću
- Kakav televizor kupiti u obiteljskoj kući