Žgaravica se često javlja u trudnoći - evo zašto i kako si pomoći
Osjećaj peckanja, koji se događa u gornjem dijelu abdomena, rezultat je kiseline koju proizvodi vaš želudac, i koja odlazi prema gore u donji dio jednjaka. Visoka razina progesterona kojeg proizvodi vaše tijelo može usporiti probavu i opustiti sfinkterski mišiće između jednjaka i želuca.
Osjećaj peckanja, koji se događa u gornjem dijelu abdomena, u blizini sternuma (prsne kosti) je vrlo uobičajen u kasnijem razdoblju trudnoće, primjerice od 25. tjedna. On je rezultat kiseline koju proizvodi vaš želudac, i koja odlazi prema gore u donji dio jednjaka (cijev koja povezuje vaša usta sa želucem).
Žgaravica je pojačana tijekom trudnoće iz dva razloga. Visoka razina progesterona kojeg proizvodi vaše tijelo može usporiti probavu i opustiti sfinkterski mišiće između jednjaka i želuca, koji obično sprječava podizanje želučane kiseline.
Kako ublažiti žgaravicu u trudnoći?
Buduće majke žale se na 'težinu u želucu' i 'vatru u prsima'. Srećom, postoje načini da se ove neugodne tegobe ublaže. Jedite manje, češće obroke. Uzimajte antacid nakon obroka i prije spavanja - uvijek provjerite je li lijek pogodan za uzimanje tijekom trudnoće i konzultirajte svog liječnika. Žvačite kremaste kekse kada osjećate žgaravicu. Oni mogu neutralizirati vjetrove. Izbjegavajte začinjenu i masnu hranu. Izbjegavajte jesti prije spavanja - žgaravica se najčešće događa kad ležite. Pokušajte spavati s glavom podignutom s nekoliko jastuka.
Pravilno disanje toliko je podcijenjeno, a toliko važno u svakodnevnom životu, a posebice tijekom trudnoće. Ako vam ne pomognu gore spomenute metode, pokušajte s dubokim udisajima na nos i laganim izdisajima na usta. Ako zbog žgaravice ne možete spavati, podignite uzglavlje i spavajte u polusjedećem položaju. Ukoliko vam žgaravica postane nepodnošljiva, razgovarajte sa svojim liječnikom o lijekovima koji su se pokazali sigurnima za uzimanje tijekom trudnoće.