Smiju li trudnice povremeno popiti čašu piva ili vina?
Dok jedni smatraju da je povremeno posezanje za čašom vina ili piva uz ručak prihvatljivo, drugi pak tvrde da tijekom trudnoće valja u potpunosti apstinirati od alkohola. Umjerena konzumacija alkohola tijekom trudnoće tradicionalno je odobravana, međutim sve je više stručnjaka koji smatraju da i male količine alkohola mogu imati štetan učinak.
Trudnica koja pije alkohol čini štetu na dva načina – izravno uzrokujući intoksikaciju i neizravno uzrokujući loš status uhranjenosti. Naime, pokazalo se da trudnice koje uživaju alkohol tijekom trudnoće često zanemaruju prehranu i tako dvojako štete nerođenom djetetu. Prije potpunog formiranja posteljice (približno 12 tjedana), alkohol prolazi direktno u tkivo embrija koji se razvija i uzrokuje štetu. Alkohol ometa razvoj tkiva tijekom kritičnih perioda, smanjujući broj stanica i oštećujući stanice koje su već nastale.
Koliko je stvarno štetan alkohol u trudnoći?
Mozak je jedan od prvih organa koji se počinje razvijati kod fetusa, a zadnji završava svoj razvoj. Mozak je posebno osjetljiv na alkohol tijekom svog razvoja, pogotovo u prva tri mjeseca trudnoće. S obzirom na to da štetnost ovisi o dnevnoj količini i vrsti uživanog alkohola poprilično je teško prosuditi o štetnosti alkohola. Djelujući na moždane centre, alkohol uzrokuje ovisnost i ostavlja posljedice.
Alkohol otima kisik bebi
Alkohol utječe negativno na embrionalni razvoj, a danas ga se smatra i najčešćim krivcem za prenatalne anomalije. Kao stanični toksin djeluje na embrionalni razvoj i izaziva smetnje rasta ili određene anomalije u razvitku. Oštećenja uzrokovana konzumacijom alkohola u trudnoći mogu biti teža ili lakša. U težu formu spada puna slika alkoholne embriopatije s tjelesnim i psihičkim znacima bolesti, a nešto lakša forma su tzv. alkoholni efekti. I malo alkohola u trudnoći može umanjiti IQ djeteta
Pivo, vino i žestoka alkoholna pića otimaju kisik stanicama koje se razvijaju i tako onemogućavaju pravilan razvoj ploda. Novije preporuke kažu da alkohol valja u potpunosti izbaciti iz prehrane trudnica, budući da nije poznato koja je kritična količina koja može ugroziti plod. Iako je rizik veći kada se alkohol pije u prekomjernim količinama, čini se da i male količine mogu biti štetne za nerođeno dijete. Štetne učinke alkohola zasigurno je moguće spriječiti potpunom apstinencijom od alkohola.