Rodiljni dopust u Hrvatskoj

Thinkstock
Saznajte sve detalje o rodiljnom i roditeljskom dopustu te koja prava imate kao trudnica ili dojilja
Vidi originalni članak

Bliži se kraj vaše trudnoće i pitate se kada i gdje točno trebate prijaviti rodiljni i roditeljski dopust, koja su vaša prava i koja vam je sve dokumentacija potrebna. Donosimo vam odgovore na ta pitanja  kako biste mirno i spremno dočekali rođenje vašeg djeteta.

Obvezni rodiljni dopust

Prvih godinu dana koje provodite sa svojom bebom dijeli se na  obvezni i dodatni rodiljni dopust te roditeljski dopust.

Obvezni rodiljni dopust traje 98 dana, odnosno 28 dana prije očekivanog poroda te 70 dana nakon rođenja djeteta. Iznimno na temelju nalaza ginekologa obvezni rodiljni dopust može početi 45 dana prije očekivanog poroda, a to utvrđuje liječnik opće medicine.

Nakon proteka obveznog rodiljnog dopusta majka ima pravo na dodatni rodiljni dopust do navršenih šest mjeseci života djeteta, a dodatni rodiljni dopust majka može prenijeti na oca pisanom izjavom uz njegovu prethodnu suglasnost.

Prvih šest mjeseci – 100 posto plaće

Tijekom prvih šest mjeseci od rođenja djeteta naknada za rodiljni dopust iznosi 100 posto plaće, a ako je majka nezaposlena 1663 kune mjesečno, odnosno 50 posto proračunske osnovice.

Treba napomenuti i da rodilja, koja u dvije godine prije poroda ima staž zdravstvenog osiguranja kraći od 12 mjeseci bez prekida, odnosno 18 mjeseci s prekidima, za cijelo vrijeme korištenja rodiljnog i roditeljskog dopusta također ima pravo samo na naknadu plaće u visini od 1663 kune, odnosno 50 posto proračunske osnovice.

Za ostvarivanje prava na rodiljni dopust potrebna vam je sljedeća dokumentacija:

  • izvješće o bolovanju
  • potvrda o plaći koju izdaje poslodavac
  • osobna iskaznica
  • zdravstvena iskaznica
  • tekućeg računa na koji želite primati naknade

Te dokumente trebati odnijeti u područni ured Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.

Roditeljski dopust duži ako ga koristi i otac

Po isteku rodiljnog dopusta roditelji mogu koristiti roditeljski dopust u trajanju od još šest mjeseci za prvo i drugo rođeno dijete te 30 mjeseci za rođene blizance, treće i svako sljedeće dijete. Ako djetetov otac koristi pravo na roditeljski dopust u trajanju od najmanje tri mjeseca, ukupni roditeljski dopust produžuje se za dva mjeseca.

Prije isteka rodiljnog dopusta potrebno se javiti u područni ured Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Roditeljski dopust mogu koristiti oba roditelja, a ako ga koristiti samo jedan roditelj, u tom slučaju se drugi roditelj pisanom izjavom u područnom uredu odriče svog prava.

Za drugih šest mjeseci dopusta mjesečna naknada iznosi najviše 2660 kuna.

Slobodni dani za preglede u trudnoći

S uvođenjem novog Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, koji je stupio na snagu u ožujku 2011. godine, uvedeni su i slobodni dani za prenatalne preglede. Naime, trudna radnica ima pravo na jedan slobodan radni dan mjesečno s time da je poslodavcu to dužna najaviti dva dana prije najavljenog pregleda.

Uvedena je i stanka za dojenje u trajanju od dva sata dnevno za radnice koje doje s time da se to pravo može koristiti do navršene 1. godine života djeteta.

Nakon iskorištenog rodiljnog i roditeljskog dopusta, jedan od roditelja ima pravo ne raditi do navršene 3. godine života djeteta i tada radni odnos miruje. 

Posjeti missMAMA