Previše folne kiseline povećava rizik za autizam?
Ženama koje planiraju trudnoću često se savjetuje da uzimaju dodatak prehrani vitamin B12, ali sada znanstvenici upozoravaju da uzimanje četiri puta više od preporučene doze povećava određene rizike.
Trudnice koje uzimaju previše folne kiseline i prirodni vitamin B12 mogu povećati rizik od razvoja autizma kod beba 17 puta, upozorava novo istraživanje. Također, budućim mamama često se naglašava da uzimaju folnu kiselinu jer nedostatak folne loše utječe na razvoj mozga i živčanog sustava bebe.
Nova studija u kojoj je sudjelovalo 1,391 mama i beba pokazuje da je moguće uzimati previše dodatka. Istraživači u Bostonu mjerili su razinu folne kiseline u krvi rodilja odmah nakon poroda. Studija je pokazala da jedna od deset žena ima višak folne kiseline, dok je 6 posto imalo višak vitamina B12.
Važnost folne kiseline u trudnoći
Većina majki je izjavila da je tijekom trudnoće uzimala multivitamine koji su sadržavali folnu kiselinu i vitamin B12.
Iako istraživači nisu sigurni zašto su rodilje imale veliku razinu folne kiseline u krvi, vjeruju da je to zbog hrane i dodataka. Neke žene imaju genetsku predispoziciju za bolju apsorpciju folne kiseline u tijelu.
Pretrage koje biste trebali napraviti prije trudnoće
"Ovo istraživanje pokazuje da je moguće unositi previše dobrih stari u organizam. Žene upozoravamo da osiguraju dovoljnu količinu folne kiseline u prvom tromjesečju trudnoće. Bitno je naglasiti da uzimaju preporučene doze dodataka tijekom trudnoće", naglasila je Ramkripa Raghavan, voditeljica studije.