Pet trikova protiv mučnina u trudnoći

Thinkstock
Znate da će proći, pa čak i da je to znak da je vaša beba dobro, ali takozvane 'jutarnje' mučnine, koje su često prisutne tijekom cijelog dana, zaista mogu biti neugodne i iscrpljujuće. Otkrivamo vam neke od provjerenih načina kako ih spriječiti ili olakšati i prvo tromjesečje trudnoće učiniti ugodnijim
Vidi originalni članak

Čudotvorni đumbir

Korijen đumbira tradicionalni je kineski lijek za jutarnje mučnine, a njegovu su učinkovitost dokazala i suvremena medicinska istraživanja, kao i iskustva brojnih trudnica.

Možete ga korisiti tako da 1/8 žličice praha đumbira uzmete tri do četiri puta dnevno, možete skuhati čaj od đumbira tako da nekoliko kriški svježeg korijena prokuhate u vodi, a od pomoći mogu biti i keksi s đumbirom ili pak ušećereni đumbir.

Kao prvu pomoć možete sa sobom uvijek nositi i bočicu eteričnog ulja đumbira"Dovoljno je nekoliko kapi nakapati na maramicu i duboko udahnuti kako bi mučnine nestale. To možete ponavljati svakodnevno, dok vam god mučnine traju, čak i tijekom cijele trudnoće", savjetuje aromaterapeutkinja Petra Brzović.

Voda, voda, voda!

Dehidracija može izazvati mučninu, zato bi trudnice svakako trebale voditi brigu o adekvatnom dnevnom unosu tekućine.

Preporuka je piti hladne i nezaslađene napitke između obroka, radije nego uz obrok, a korisni mogu biti i napitci s otopljenim elektrolitima, tzv. izotonični napitci.

Ginekologinja prof.dr.sc. Višnja Latin savjetuje trudnicama koje se bore s mučninama da uvijek sa sobom nose bočicu vode, a ako vam je i od vode mučno, najbolje je česšće popiti gutljaj, umjesto da odjednom puno popijete.

Suha hrana i grickalice

"Vrlo je važno osvijestiti da je trudnička mučnina jedina mučnina koja se može olakšati s punim želucem", ističe nutricionistica doc.dr.sc. Darija Vranešić Bender i dodaje kako za početak valja izbjegavati gladovanje i konzumirajti manje, ali redovite obroke svakih dva do tri sata.

"Pokušajte jesti suhi tost, krumpir i druge lagane ugljikohidrate koji su lako probavljivi. Birajte 'suhu' i blagu hranu, bez intenzivnih mirisa i okusa. Mnogim ženama pomaže grickanje suhih krekera ili dvopeka", kaže nutricionistica.

Budući da je nekim ženama zaista teško pronaći hranu koja neće izazvati mučninu, preporuka je da se u ovom kratkom razdoblju ne brinete toliko o uravnoteženoj prehrani, već da jedete ono što možete, makar to bio i samo bijeli kruh.

Vitamin B6

Kao pomoć kod mučnina i povraćanja stručnjaci ponekad preporučuju i uzimanje vitamina B6. Istraživanja su pokazala da je učinkovit kod mnogih trudnica, iako se ne zna kako točno djeluje.

Dnevna potreba trudnice za ovim vitaminom je samo 1.9 milligrama, a za smanjivanje mučnina i povraćanja obično se preporučuje uzimanje 25 miligrama tri puta dnevno. U tom slučaju najbolje je uzeti dodatak prehrani, a inače se vitamin B6 nalazi u bananama, orasima, mahunama, mrkvi, cvjetači, krumpiru, nemasnom mesu, ribi i mnogim drugim namirnicama. Kompleksi vitamina i minerala za trudnice također sadrže vitamin B6 pa biste trebali provjeriti u kojoj količini te i to uzeti u obzir ako posebno uzimate samo vitamin B6.

Svakako se prije uzimanja vitamina B6 kao lijeka za mučninu posavjetujte sa svojim liječnikom.

Što izbjegavati?

Pored stvari koje vam mogu pomoći u sprečavanju ili olakšavanju mučnina i povraćanja, važno je znati i što vam može dodatno otežati ove trudničke tegobe. Nutricionistica Darija Vranešić Bender savjetuje: 

"Izbjegavajte češnjak, luk, citruse, ljutu i začinjenu te izrazito masnu i prženu hranu. Ako vam smetaju mirisi hrane, skratite vrijeme pripreme ili zamolite nekoga da pripremi obrok umjesto vas. Izbjegavajte alkohol i kofein.
Izbjegavajte lijeganje nakon obroka."

Općenito izbjegavajte svu hranu i mirise od kojih vam je mučno, a imajte na umu i da boravak na toplom također može pogoršati mučninu. 

Posjeti missMAMA