Kako izgleda beba nakon poroda?
Mnogi se roditelji iznenade kada prvi put vide svoju bebu, pogotovo ako su novorođenčad do tada viđali samo u hollywoodskim filmovima. Zbog ružičaste ili plavkaste kože, deformirane glave, tijela prekrivenog krvlju i bijelom sluzi, mogli biste se ozbiljno zabrinuti je li s djetetom sve u redu. U većini slučajeva razloga za zabrinutost nema, a ako znate što možete očekivati, lakše ćete doživjeti i kako je to malo, još zgužvano biće, zapravo prekrasno.
Budući da je vaša beba devet mjeseci bila sklupčana u trbuhu i upravo je prošla kroz uzak porođajni kanal, njezina glavica bit će nepravilna, lice zgužvano, a boja kože crvenkasta.
Prosječna porođajna težina djeteta u Hrvatskoj je oko 3.500 grama, a muška djeca obično su nešto teža od djevojčica. Ako je beba rođena prije navršenog 37. tjedna trudnoće porođajna težina bit će manja od prosječne. Prosječna dužina novorođenčeta u Hrvatskoj je oko 50 centimetara, dok je prosječni obujam glavice oko 35 centimetara.
Normalno je da je glava izdužena
Kosti lubanje bebine glave po rođenju su mekane, što je bilo potrebno da bi što lakše prošla kroz rodnicu. Prilikom poroda kosti se prilagođavaju pa je nakon izlaska glava djeteta još uvijek izdužena. Djeca rođena carskim rezom nemaju toliko deformiranu glavu, no u svakom slučaju oblik glave će se već u prvih nekoliko tjedana promijeniti i ona će postati pravilnijeg oblika.
Beba na glavi može imati mekano, otečeno tkivo koje se naziva porođajna oteklina. Ona nastaje zbog pritiska glave na cerviks, a može nastati i prilikom izvlačenja tijekom porođaja vakuumskom ekstrakcijom. Ta će oteklina nestati kroz nekoliko dana. Na bebinoj glavi mogu biti i modrice ako je prolazak kroz porođajni kanal išao malo teže te ako je dijete na glavi imalo pričvršćenu fetalnu elektrodu kako bi se pratio njegov puls prilikom poroda.
Mala i velika fontanela
Kada se beba rodi, kosti lubanje su odvojene, a srastanje se odvija postupno kako bi se mozak mogao širiti i rasti. Slobodan prostor između kostiju lubanje ispunjen je vezivnim tkivom. Na mjestima gdje se sastaju kosti koje se još nisu spojile, nalaze se fontanele. Postoje dvije fontanele – prednja ili velika, koja se nalazi na tjemenu, te mala ili zadnja koja se nalazi na potiljku. Iako ta mjesta, na kojima kosti još nisu srasle, izgledaju vrlo ranjivo, fontanele možete slobodno dirati i time nećete povrijediti svoje dijete.
Mala fontanela velika je oko 0.5 centimetara i obično zarasta do šest mjeseci starosti djeteta. Velika fontanela počinje srastati oko šestog mjeseca i zatvara se do druge godine djetetova života. Ona je vrlo bitna i za praćenje općeg zdravstvenog statusa djeteta. Primjerice, ako je velika fontanela uvučena, beba je vjerojatno dehidrirala, a ako je izbočena uz povišenu temperaturu može biti znak neke ozbiljnije bolesti poput meningitisa.
Lice je zgužvano, a oči otečene
Lice novorođenčeta nakon poroda obično je "zgužvano", a moguće je i da bebin nos bude pomaknut u stranu. Često je začepljen s ostacima plodne vode, sluzi ili majčine krvi. Uobičajeno je da su oči otečene i zakrvavljene. Odmah po rođenju dijete dobiva kapi za spriječavanje infekcije bakterijama iz porođajnog kanala. Novorođenčad vrlo često škilji jer ne mogu kontrolirati mišiće oko očiju, niti fokusirati predmet.
Dlačice, rodini ugrizi i osip
Nakon poroda djetetova koža prekrivena je krvlju i zaštitnim slojem debele, masne sluzi koja se naziva verniks. Ta sluz razvija se u posljednjem tromjesečju trudnoće i štiti djetetovu kožu dok se ono još nalazi u maternici. Prerano rođene bebe imaju puno verniksa, dok ga kod beba koje su rođene nakon predviđenog termina gotovo i nema. Boja kože je ružičastocrvena jer je vrlo tanka pa se kroz kožu vide žilice.
Velik broj novorođenih beba ima na koži sloj sitnih, nježnih dlačica zvanih lanugo. Najviše ih ima na ramenima, leđima, čelu i licu, a one otpadaju kroz nekoliko tjedana.
Tijekom prvih nekoliko dana bebe će vrlo često imati na koži osip, koji je najčešće bezopasan i nestaje sam od sebe. Većina beba ima na potiljku, čelu, kapcima ili nosu nakupine krvnih žila koje nazivamo rodin ugriz, a uglavnom nestaju do prve godine života.
Koža novorođenčeta može i poplavjeti, no najčešće je riječ o bezopasnim i prolaznim promjenama. Ipak, izrazio plava boja, bljedilo ili izrazito žuta boja kože mogu biti i znak neke ugroženosti poput žutice.
Rezanje pupčane vrpce
Nekoliko minuta nakon poroda pupčana vrpca se reže, a ostatak pupkovine će se nakon nekoliko sati osušiti. Tjedan ili dva nakon poroda pupkovina će otpasti, a u tom periodu treba je svakodnevno njegovati i čistiti.
Natečeno spolovilo i prsa
Nije rijetkost da su genitalije tek rođene djece natečene. Kod dječaka natečene mogu biti mošnje, a a ta je pojava poznata kao vodena hernija. Uzrokuje je tekućina koja okružuje testise, a ta oteklina splasne kroz nekoliko mjeseci. Može se dogoditi i da se dječak rodi s testisima koji nisu spušteni, a to stanje obavezno treba pratiti liječnik.
Kod djevojčica može biti prisutan lagani bijeli vaginalni iscjedak ili lagano natečene genitalije. U prvom tjednu života može se javiti i lagano krvarenje koje uzrokuju trudnički hormoni majke zaostali u tijelu.
Kod nekih novorođenčeta moguće je primijetiti lagani otok prsiju, a može se pojaviti i bijeli mliječni iscjedak. Ta je pojava prisutna i kod dječaka i kod djevojčica, a uzrokuju je trudnički hormoni majke preostali u djetetovom tijelu.
Zbog položaja i manja prostora u maternici moguća je i bezopasna deformacija stopala kod novorođenih beba, no te su deformacije prolazne.