Istraživanje: Čašica alkohola u trudnoći ne ugrožava razvoj djeteta?
Zaključak stručnjaka sa Sveučilišta u Londonu odnosi se na trudnice koje tjedno popiju do 1,75 decilitara vina, ili do 0,5 decilitara žestokog pića ili nešto manje od pola litre piva. S druge strane, djeca majki koje su u trudnoći previše pile, sklonija su hiperaktivnosti, problemima ponašanja i emotivnim problemima, u odnosu na djecu čije majke uopće nisu konzumirale alkohol tijekom trudnoće.
Navike trudnica i razvoj njihove djece
Istraživanjem je bilo obuhvaćeno 11.513 britanske djece rođene između rujna 2000. i siječnja 2002. i njihove majke. One su ispitivane o navikama u vezi alkoholnih pića tijekom trudnoće, kao i o ponašanju djeteta u trećoj godini, a kad su ta djeca napunila pet godina, počeo se pratiti razvoj njihovog ponašanja i intelektualnih sposobnosti.
Majke su klasificirane na one koje uopće ne piju, one koje piju, ali to nisu činile u trudnoći, one koje malo piju (do dva pića tjedno), one koje umjereno piju (tri do šest pića tjedno) i one koje se opijaju ili mnogo piju (sedam pića tjedno ili šest pića u nekoj pojedinačnoj prilici). Utvrđeno je da, do pete godine, djeca majki koje su tijekom trudnoće malo pile nisu bila pod povećanim rizikom od slabijeg socijalno-emocionalnog razvoja ili slabijeg razvoja saznajnih funkcija.
Dječaci hiperaktivniji, djevojčice - više emocionalnih problema
Neovisno od osnovnog nalaza studije koji je vezan za konzumiranje alkohola tijekom trudnoće, primijećeno je da su dječaci u principu skloniji hiperaktivnosti, kao i problemima u razvoju, ponašanju i odnosima s vršnjacima, dok su djevojčice podložnije emocionalnim problemima.